Pravesh Kumar: Filmski reditelj kaže da želi promijeniti 'seksistički' Bollywood
(Izvor: BBC/Rich Lakos)

Pravesh Kumar: Filmski reditelj kaže da želi promijeniti 'seksistički' Bollywood

Bollywood je obožavan u cijelom svijetu, ali se također suočavao s kritikama da je seksistički i mizogin.

To je nešto što filmski i teatarski reditelj Pravesh Kumar želi promijeniti.

Kumar, koji je rođen u Sloughu, ali je desetljeće proveo radeći u Bollywoodu, rekao je za BBC News da koristi svoj novi mjuzikl, Frankie Goes To Bollywood, kao način da rasvijetli tamniju stranu indijske filmske industrije.

"Mislim da je važno postaviti stvarno važna pitanja", rekao je.

Problemi seksizma i rodne nejednakosti sežu daleko dublje od same Indije.

Hollywood je bio u središtu pokreta #MeToo, koji je potaknut optužbama protiv Harveya Weinsteina 2017. godine.

Osramoćeni filmski producent suočava se s novim suđenjem u jesen nakon što je njegova državna presuda za za silovanje poništena, odlučio je sudac prošle sedmice .

"Nije to samo Bollywood, znamo da se ta pojava veže i za Hollywood, ovo je samo priča koju pričamo", rekla je britanska azijska glumica Laila Zaidi za BBC News.

Novi mjuzikl prikazuje tamniju stranu Bollywooda (izvor: Rich Lakos)

Mjuzikl je ispričan kroz oči mlade glumice iz Milton Keynesa koja se seli u Indiju tražeći slavu.

Ali kada stigne tamo, Frankie se ubrzo razočara u filmsku industriju. Ona je objektificirana i žrtva muškarca koji je dvostruko stariji od nje. Starije glumice se odbacuju, ali se stariji glumci slave. Nepo-bebe (djeca slavnih roditelja) brže napreduju i osvajaju nagrade.

Predstava je temeljena na istinitim pričama.

Kumar je radio za razne velike filmske kuće i televizijske produkcijske kuće u Indiji kao asistent reditelja i scenarist.

Rekao je da je od djetinjstva volio filmove, ali kako je postajao stariji, bilo mu je sve neugodnije zbog onoga što je gledao na ekranu.

"Redovito viđate scene u kojima 50- ili 60-godišnji muškarac vodi ljubav s djevojkom upola mlađom od njega. I svi smo mi sudionici u tome ako kupujemo ulaznicu"-kaže.

Opisao je filmsku industriju kao "apsolutno još uvijek seksističku", dodavši: "Bollywoodsku kinematografiju još vode muškarci, i ona je za muškarce."

Kumar kaže da je želio prikazati ove teme u svom mjuziklu, kako bi privukao pažnju na njih i potaknuo promjene.

Također je svjesno portretirao snažan ženski lik, u protagonistici Frankie, kao dio poruke mjuzikla o ženskom osnaživanju.

"Nisam želio napraviti blistavi bollywoodski plesni show", rekao je. "Sve što mogu učiniti, kao umjetnik, je postavljati važna pitanja. A ako je teško, kada se vratite kući, želim da razgovarate o tome jer se tako događaju promjene."

Mjuzikl je dobro primljen od kritičara, pri čemu ga je The Stage nazvao "duhovitim i znalačkim" , dodijelivši mu tri zvjezdice.

The Salterton Arts Review, s druge strane, rekao je da je on prikazao "sve najbolje dijelove Bollywooda dok traži promjene problematičnih dijelova".

'Seksistički i regresivni'

Bollywood proizvedi stotine filmova svake godine i ima ogromnu publiku među Indijcima diljem svijeta.

Ali mnogi njegovi filmovi kritizirani su zato šti su regresivni i što ženu prikazuju  na negativan i mizogin način.

Jedan nedavni film, Animal iz 2023., naišao je na oštru reakciju nekih kritičara, uključujući indijske. Scene poput one u kojoj se od ženskog lika traži da liže muškarcu čizme, te druge koje prikazuju obiteljsko i seksualno zlostavljanje, izazvale su kontroverze. Uprkos tome, bio je hit na blagajnama.

Prošlogodišnja studija otkrila je koliko je malo rodne ravnopravnosti u Bollywoodu - i na ekranu i izvan njega.

Istraživači s Tissa (Tata Institute of Social Sciences) u Mumbaiju zaključili su da, iako filmovi usmjereni na žene daju nešto razloga za optimizam, hitovi na kino blagajnama i dalje su seksistički i regresivni, a zastupljenost žena i queer osoba u njima ostaje beznadna.

Anupama Chopra, filmska kritičarka i urednica Film Companiona, sa sjedištem u Mumbaiju, rekla je da je Bollywood još uvijek seksistički, "ali i svaka filmska industrija u svijetu".

No, rekla je da se promjene ipak događaju, dijelom potaknute pokretom #Me Too koji je započeo 2017.

"Apsolutno postoji mnogo više svijesti i mnogo više žena na pozicijama moći. Dakle, promjena ima. Sporo je, ali je definitivno tu."

Nandini Ramnath, filmska kritičarka na Scroll.in, također sa sjedištem u Mumbaiju, složila se da se stvari popravljaju, iako je još do cilja "dug put" .

Studiji koji stoje iza hindi filmova, televizijskih emisija i streaming serija prepuni su žena, kako na visokim pozicijama, tako i u utjecajnim odjelima za donošenje odluka", rekla je.

"Došlo je do velike promjene u smislu predstavljanja. Na primjer, postoji veća svijest da je pjesma koja prikazuje ženu koja pleše okružena junakom i nekoliko muškaraca, inherentno seksistička i potpuno nepotrebna za širu priču.

"Pjesma item nije nestala, ali ne viđamo je toliko kao prije, a neki filmaši su je svjesno izbacili iz svojih produkcija."

Laila Zaidi glumi Frankie, mladu britansku azijsku ženu koja odlazi u Bollywood (izvor: Rich Lakos)

Zaidi, koja u mjuziklu glumi Frankie, također je rekla da se nada da će to donekle pomoći u suočavanju s problemima seksizma i rodne razlike u plaćama u Bollywoodu.

Rekla je da je bilo "emotivno" glumiti ulogu Frankie. "Sve žene i svi ljudi će moći se poistovjetiti. Prvi put kad smo odradili probu, bila sam u suzama."

30-godišnja glumica rekla je da problemi nisu ograničeni samo na indijsku filmsku industriju, dodajući da je imala svoj dio izazovnih iskustava u Velikoj Britaniji.

"Definitivno sam se suočila s borbama za moć, s osjećajem da sam seksualiziran na određeni način, osjećajući se kao da sam na dnu hrpe."

Rekla je da mjuzikl želi slaviti Bollywood i južnoazijski talent, što i čini prikazujući prekrasnu odjeću, pjesame i plesove. Ali također se želi naglasiti da nije savršen. "Ako možemo učiniti ljude svjesnijima stvarnosti, tada ćemo odigrati malu ulogu."

'Glumice postaju sve svjesnije'

Godine 2018. istraživačka novinarka Sahar Zand uradila je dokumentarac India: Bollywood #MeToo- za program o aktualnim događajima Unreported World na Channel 4.

Kao i u Hollywoodu, žene u Indiji su progovorile kad je pokrenut pokret #MeToo a u tome je prednjačila  bollywoodska glumica Tanushree Dutta.

Zand je rekla da se kad je u pitanju seksizam i seksualno uznemiravanje u industriji, stvari polako mijenjaju.

"Možete vidjeti da glumice postaju sve svjesnije i hrabrije. #MeToo je donio veću svijest", rekla je. "Ali još uvijek je daleko od mjesta gdje bi trebalo biti. Pogledajte Hollywood, nema jednakosti, još uvijek postoje seksualni napadi iza scene, ali Indija je još uvijek jako zaostaje", dodala je. "Ono što vidimo je odraz društva."

Zand je kazala-kako bi se promjene brže dogodile, više glumica mora progovoriti i imenovati počinitelje.

Ali rekla je da da bi se to dogodilo, moraju biti sigurni i znati da zbog toga neće žrtvovati svoje karijere i živote.

"Zakon ih mora podržati"-kaže. "Mora postojati bolji sistem, a javnost ih također treba podržati umjesto da ih sramoti zbog toga što su progovorile."

"Frankie Goes to Bollywood" sada se prikazuje u teatru Watford Palace, nakon čega će uslijediti nacionalna turneja, prije nego što se premjesti u Southbank Centre u Londonu u julu.

federalna.ba/BBC

Bollywood industrja