videoprilog Muniba Muhamedbegovića (Dnevnik 2)

Pravda - toliko odgađanja čitanja optužnice sudska praksa u BiH ne pamti

Predmet Pravda, a od pravde daleko. Barem u slučaju Alije Delimustafića, protiv kojeg je Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio optužnicu još 2017. godine. Od tada do danas bilo je pokušaja, ali ne i početka suđenja. Troškovi postupka na teret građana više od pola miliona, optuženi na slobodi. I tako gotovo sedam godina.

Akcija Pravda od hapšenja do optužnice. I tu staje sve. Bez početka suđenja 7 godina. Podsjećamo, predmetom Pravda bilo je obuhvaćeno 46 optuženih, razdvajanjem postupka, neki od njih su sklopili sporazum o priznanju krivice. No, provooptuženom Aliji Delimustafiću optužnica nikad nije pročitana. Moć ili nemoć tužilaca? Troškovi rastu, oštećeni negoduju, a optuženi na slobodi. U predmetu Pravda - pravda je spora. Suđenja za organizovani kriminal ni u najavi. Pravosudni organi, očito, bez mehanizma.

„Da, mi smo to na određen način, do mjere do koje možemo, tretirali smo ga na Vijeću, obavili razgovore i sa predsjednikom suda, predsjednikom krivičnog odjela. Tražili da što je moguće se stvore uslovi da taj predmet počne se suditi“, kazao je predsjednik VSTV-a BiH Halil Lagumdžija.

Tražili jesu, ali sudili nisu. I tako je već godinama. Predmet Pravda, koji je trebao dati odgovore na pitanja ko se bavio organizovanim kriminalom, nezakonito knjižio i prodavao nekretnine, uglavnom umrlih osoba, nije se pomjerio s polazne tačke. Rasle su samo cifre odgođenih ročišta i troškova.

„Prema istraživanjima BIRN-a, troškovi se mjere u stotinama hiljada maraka, a broj odgođenih ročišta odavno je premašio pedeset. Prije nekoliko godina gdje smo došli do potvrde od Kantonalnog suda u Sarajevu da su troškovi narasli skoro na pola miliona maraka. Sada, tri ili četiri godine poslije, ti su troškovi znatno veći“, navodi Haris Rovčanin, novinar BIRN-a.

Maratonski sudski procesi u BiH nisu izuzetak. Praksa su, ali očito samo po potrebi. Slučaj Delimustafić poseban je slučaj jer toliko odgađanja čitanja optužnice sudska praska u BiH ne pamti. Razlozi su više-manje isti: bolest optuženih, zahtjevi za izuzeće tužilaca, naprasno otkazivanja dolazaka na ročišta...

„Čak i pravnici u ovom predmetu kažu - ako se nastavi ovim tempom, predmet bi se mogao okončati za 10-20 godina. Predmet će se okončati, do zastare teško da može doći zato što je u pitanju krivično djelo organizovanog kriminala. Da li će se predmet ubrzati, to zavisi i od Kantonalnog suda, ali i ostalih stranaka u postupku“, dodaje Rovčanin.

Direktor Centra za edukaciju sudija i tužilaca FBiH Arben Murtezić slaže se sa činjenicom da neki sudski postupci dugo traju: „Oni s pravom privlače pažnju javnosti, nevladinih organizacija i svih ostalih koji su zainteresirani. Od toga se ne može pobjeći i to je nešto o čemu treba razgovarati“.

O reformi pravosuđa godinama razgovaraju i domaći i strani igrači. Ogroman novac i trud uložila je međunarodna zajednica u borbu protiv korupcije u pravosuđu. Deklarativni u borbi i bh. vlasti. No, na terenu, sušta suprotnost. I nije predmet Pravda jedini koji je ogolio bh. pravosuđe u procesuiranju korupcije. Pitanje je - ima li lijeka za bh. pravosuđe?

federalna.ba

Alija Delimustafić pravda
tranzicija pravda BiH EU
0 04.04.2024 11:25
Ustavni sud BiH Alija Delimustafić
0 27.03.2024 12:00
Vijeće ministara BiH sjednica pravda
0 26.02.2024 08:17
Johann Sattler pravo pravda
0 05.06.2023 12:06
Vijeće ministara Vijeće ministara Bosne i Hercegovine javne nabavke Agencija za javne nabavke BiH BiH Oružane snage BiH pravosuđe pravda
0 03.02.2021 18:53