Prilog: Maida Alić

Političari svojim govorima daju argument građanima da drže nelegalno oružje- BiH druga po broju oružanih incidenata

Po broju incidenata sa oružjem BiH je prošle godine bila druga u jugoistočnoj Evropi, a evidentirano je 48 nerazjašnjenih pucnjava i 19 nerazjašnjenih eksplozija. Tokom 2023. godine broj ubijenih i broj osoba koje su izvršile samoubistvo oružjem povećao se u odnosu na  godinu ranije. Struka tvrdi da svaka druga kuća u BiH ima oružje zaostalo iz rata, da treba pooštriti kazne ali i da političari govorom mržnje daju argument građanima za držanje oružja.

 

Na osnovu podataka Centra za kontrolu lakog naoružanja u jugoistočnoj Evropi Platforme za praćenje incidenata sa vatrenim oružjem za 2023. godinu, u BiH je zabilježeno ukupno 529 takvih incidenata i druga je po ukupnom broju zabilježenih incidenata jugoistočne Evrope. Ovaj trend prisutan je od 2019. godine, navodi se u Prijedlogu izvještaja o radu Koordinacionog odbora za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u BiH za 2023. godinu. Evidentirano je 65 oružanih pljački, 48 nerazjašnjenih pucnjava i 19 nerazjašnjenih eksplozija. Zabilježeno je i 13 slavljeničkih pucnjava. Broj incidenata sa gasnim pištoljima porastao je za 19 posto. U Prijedlogu izvještaja navodi se da je u prošloj godini broj ubijenih i broj osoba koje su izvršile samoubistvo oružjem povećan u odnosu na godinu prije. 

"U 2023. godini, 17 muškaraca i šest žena ubijeni su vatrenim oružjem, dok su 22 muškarca i jedna žena izvršili samoubistvo. Kao i 2022. godine, BiH je na drugom mjestu po broju samoubistava", navedeno je u izvještaju.

Broj registrovanih, odnosno legalnih komada oružja u BiH, za samo pet godina, povećan je za oko 77.600. Predsjedavajući Komisije za sigurnost Zastupničkog doma Federalnog parlamenta i bivši policajac Dragan Mioković kaže da se vode intenzivni razgovori u Parlamentu o inicijativama za pooštravanje kazni za nedozvoljeno nabavljanje, odnosno, držanje oružja.

„Ja vas uvjeravam da u državi Bosni i Hercegovini, ovo je naravno samo moja pretpostavka, ako ne svaka, svaka druga kuća ima neko oružje. Dodatni problem je da je od te ogromne količine oružja koja se nalazi u posjedu građana jedan veliki broj tog oružja formacijsko oružje, zaostalo iz rata posebno opasno automatsko oružje. „

 

Jedno od rješenja svakako je pooštravanje kazni te amnestija od odgovornosti za nelegalno držanje oružja, kaže Mioković.

 

„Recimo amnestija uz plaćanje. Doneseš kalašnjikova nemaš odgovornost i dobiješ toliko para kao što je recimo u jednom periodu rađeno u Hrvatskoj. Pooštriti kazne drakonski za nelegalno držanje, a pogotovo nošenje oružja. Sad je do tri godine, promijeni samo jednu riječ najmanje tri godine za držanje, za nošenje najmanje pet godina zatvora.“

Bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Nermin Pećanac za Radio Federacije kaže da politička situacija ne ide u prilog nastojanjima da se nelegalno oružje skloni sa ulica:

 

„Strožije kazne za to sigurno trebaju, a s druge strane političari jednostavno sa svojom pričom daju argumente ljudima da drže oružje u kućama, da nabavljaju oružje nelegalno i tako dalje...“

 

Od prošle godine svi kantonalni MUP-ovi provode kampanju „Poštuj život, ne oružje“ koja ima za cilj da ukaže na odgovorno držanje oružja čime se sprečavaju tragični slučajevi. Pećanac smatra da sve agencije treba uključiti u borbu protiv nelegalnog oružja, a da na čelu svih aktivnosti bude Ministarstvo pravde BiH. Potrebne su akcije i analiza.

 

Vi imate u Europolu na primjer malo manje od 10% analitičara koji predviđaju situacije i daju operativcima naloge kako treba raditi, kako se trebaju usmjeravati i tako dalje. Kod nas to nema, kod nas se često radi Ad hoc po akcijama. Prave akcije, prave aktivnosti na oduzimanju oružja i pretresima, pretragama i tako dalje. Tu treba češće biti na ulici, policija mora imati kontrole punktove, preglede..“

 

Osim sankcija za nošenje nelegalnog oružja, struka također poručuje da je potrebno češće raditi ljekarske preglede vlasnika i kontrolu legalnog oružja te da se te aktivnosti provode na području cijele BiH. Jer dovoljna je samo jedna sekunda nepažnje da se uništi ne jedan nego više života. 

oružje nelegalno oružje ilegalno oružje Federalni radio
Vijesti u 17 Federalni radio
0 28.04.2024 18:11
sport Federalni radio
0 28.04.2024 17:39
Vijesti u 12 Federalni radio
0 28.04.2024 16:44
sport Federalni radio
0 28.04.2024 00:01
Vijesti u 22 Federalni radio
0 27.04.2024 22:20
Vijesti u 17 Federalni radio
0 27.04.2024 18:20