videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Federacija danas)

Podrška ženama sa invaliditetom širom BiH

Informativni centar za osobe sa invaliditetom „Lotos“ iz Tuzle, zajedno sa partnerskim organizacijama, realizuje program podrške ženama sa invaliditetom širom BiH. Program je usmjeren na jačanje žena sa invaliditetom te podršku i prevazilaženju barijera, ohrabrivanje da prijave nasilje, ali ohrabrivanje i drugih žena sa invaliditetom da im se pridruže u borbi za jednakost, ostvarivanje prava i dostojanstven život.

“Žene sa invaliditetom u ovoj zemlji su u toliko teškom položaju, toliko ubijene u pojam, da svaku pruženu ruku, zapravo, shvataju kao prijetnju”, kaže Selma Plančić, učesnica projekta.

I put od hiljadu koraka počinje prvim - pronaći jednu ženu s invaliditetom, izvući je iz sjene i vratiti samopouzdanje dug je, ali neizmjerno vrijedan proces.

“I ja sam nekada bila zatvorena u četiri zida. Sa manjkom samopouzdanja, sa vjerom da moj glas uopće nije bitan. I to se promijenilo. Kasnije sam ja to promijenila kod neke druge žene i to je krug koji se širi. Kao kamenčić koji bacite i on onda pravi one male krugove”, govori Plančić.

No, kamenčić zvani UN-ova Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom, koji je BiH potpisala, svoj krug nije napravio. Jer još u svojim podzakonskim aktima, a i u praksi, ne primjenjuje tu konvenciju na adekvatan način.

“Još postoje barijere kao što je nepristupačnost, nedostatak kvalitetnog inkluzivnog obrazovanja, rašireno siromaštvo koje je mnogo češće među osobama sa invaliditetom. To su razlozi za njihovo neučestvovanje u zajednici na način na koji bi oni to željeli i mogli, tako da dug je put pred nama”, kaže Sandra Marković, menadžerica projekta.

Najmanje uspjeha je postignuto na polju zapošljavanja osoba sa invaliditetom. Njihova nezastupljenost na tržištu rada pokazatelj je prilika i svijesti društva u kojem živimo.

“Bez obzira na državne subvencije koje postoje i u FBiH i u RS-u, činjenica je da se osobe sa invaliditetom zapošljavaju najčešće u okviru organizacija osoba sa invaliditetom ili u preduzećima za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, a i tu jako malo. Ali na tržištu rada - posebno osobe sa težim oblicima invaliditeta ili neke druge dvostruko ranjive grupe jako teško dolaze do zaposlenja”, ističe Marković.

Seksualno i rodno zasnovano nasilje, diskriminacija, barijere. Strah. Potištenost i bezizlaznost - o svemu ovome otvoreno su govorili učesnici projekta na predstavi održanoj u okviru forum-teatra, baziranoj na istinitim pričama.

“Nasilnici na osobama sa invaliditetom su većinom porodica. I ličnim pričama, zapravo, pokazujemo kako to izgleda”, kazala je Amela Goletić.

Održana u Tuzli i Bijeljini, javna kampanja narednih dana bit će organizovana i u Sarajevu, a potom i u Mostaru.

federalna.ba

žene sa invaliditetom