Počelo istorijsko ročište o izraelskoj okupaciji palestinske teritorije
(Izvor: Piroschka van de Wouw/Reuters)

Počelo istorijsko ročište o izraelskoj okupaciji palestinske teritorije

U Međunarodnom sudu pravde (MSP) U Hagu završeno je današnje ročište, označeno kao istorijsko, o izraelskoj okupaciji teritorije na koju Palestinci polažu pravo u vrijeme nastavka rata bez presedana između Izraela i Hamasa.

Pedeset i dvije zemlje će učestovati u šestosedmičnom ročištu u Hagu, što je više nego i u jednom drugom slučaju. Godine 2022. je Generalna skupština UN zatražila savjetodavno mišljenje o okupaciji i sada se od 15 sudija traži da razmotre "pravne posljedice nastavka kršenja od strane Izraela prava palestinskog naroda na samoopredjeljenje, zbog duge okupacije, naseljavanja i aneksije palestinske teritorije okupirane od 1967".

Današnji slučaj je odvojen od ročišta održanog u januaru zbog optužbe Južne Afrike da Izrael čini genocid u ratu protiv Hamasa, izazavnog napadima palestinskih ekstremista iz Gaze na jug Izraela 7.oktobra. Tada sud nije naredio da Izrael suspenduje vojnu kampanju kako je zahtijevala Južna Afrika, ali je naredio da se spriječi genocid protiv Palestinaca u Gazi.

Tada je Izrael već nagovijestio da neće prihvatiti presudu najvišeg suda UN i kabinet premijera Izraela Benjamina Netanyahua je objavio na platformi X: "Niko nas neće zaustaviti - ne Haag, ne osovina zla, niti bilo ko drugi". Današnje ročište koje se odnosi na Zapadnu obalu počelo je govorom ministra vanjskih poslova Palestinske uprave, koja vlada dijelovima te palestinske teritorije, Riyada al-Malikija.

"Izraelske vlade su uzastopno davale palestinskom narodu samo tri opcije, raseljavanje, potčinjavanje ili smrt", rekao Maliki.

"Ali naš narod je ovde da ostane, ima pravo da živi u slobodi i dostojanstvu u zemlji svojih predaka. On se neće odreći tog prava", dodao je šef palestinske diplomatije. "Šta međunarodno pravo znači za palestinsku djecu u Gazi danas? Nije zaštitila ni njih ni njihovo djetinjstvo, nije zaštitila njihove porodice ili zajednice. Palestinci pod okupacijom u Izraelu, kao izbjeglice i u dijaspori, sve što traže su njihova prava, i da žive u slobodi i dostojanstvu u zemlji svojih predaka.

Već 75 godina palestinski narod se suočava sa pokušajima da se istisne sa geografije, a zapravo i iz istorije. I ide dalje. I to će trajati zauvijek, osim ako i dok se međunarodno pravo ne poštuje. Osim ako i dok se ne okonča nezakonita okupacija Palestine", rekao je on.

Predstavnici raznih zemalja učestvuju u ročištu i izneće svoje stavove počev od sutra. Nije međutim predviđeno da se obrate predstavnici izraela, ali će oni dati pisano saopštenje.

Izrael je osvojio Zapadnu obalu, istočni Jeruzalem i Gazu u Šestodnevnom ratu 1967. godine. Istočni Jeruzalem je unilateralno anektiran, a izraelska vojska je povukla vojnike i evakuisala jevrejske naseljenike iz Gaze, ali je godinama drži pod gotovo potpunom blokadom.

Na osnovu Sporazuma Oslo Zapadna obala je podijeljena u tri odvojena područja, a kontrola nad njom između Izraela i Palestinske uprave. Izrael ima potpunu administrativnu i bezbjednosnu kontrolu nad oko 60 odsto teritorije Zapadne obale, a Palestinska uprava nominalno kontroliše palestinske populacione centre.

Procjenjuje se da oko 700.000 jevrejskih naseljenika nelegalno živi na Zapadnoj obali i istočnom Jeruzalemu, navodi CNN.

Jevrejska naselja na okupiranoj Zapadnoj obali smatraju se nelegalnim po međunarodnom pravu i veći dio međunarodne zajednice se s tim slaže. Izrael to osporava i pravi razliku između naselja koje je odobrio i onih koje smatra divljim uglavnom zato što su podignuta na privatnoj palestinskoj zemlji.

federalna.ba/Beta

Haag ročište Izrael Palestina