videoprilog Adise Alić (Federacija danas)

Penzioneri u SBK traže širu esencijalnu listu i ukidanje plaćanja 'markica'

Poskupljenja životnih namirnica, male penzije i sistem zdravstva koji ne odgovara njihovim potrebama samo su dio problema zbog kojih sve više penzionera u našoj zemlji postaju socijalni slučajevi. Tvrde ovo iz Saveza udruženja penzionera Srednjobosanskog kantona, iz kojeg, uz povećanje penzija, traže proširenje esencijalne liste lijekova te ukidanje plaćanja zdravstvenih markica.

Nakon što su radni vijek proveli radeći i služeći društvu, a onda dobili penzije u prosjeku nešto više od 400 maraka, većina srednjobosanskih penzionera, zbog lošeg materijalnog statusa, uglavnom jedva preživljava.

Godinama blizu 40 hiljada penzionera sa područja SBK-a, od kojih više od 60% s minimalnom penzijom, od Vlade traži oslobađanje plaćanja markice za zdravstveno osiguranje, te proširenje ionako najoskudnije esencijalne liste u Federaciji, koja se, tvrde, i najmanje primjenjuje. Zbog niskog standarda, drastično je povećana i smrtnost.

„I putem tih markica nismo zaštićeni. Dakle, plaćamo isto kao i svi drugi“, kaže Merzuk Kobilić, predsjednik Udruženja penzionera Travnik.

Predsjednik Skupštine Udruženja penzionera Travnik Marko Mijić dodaje kako je oko 40% penzionera više umrlo nego prošle godine - i ove je godine trend rasta otprilike na tom nivou.

Nezadovoljni podrškom nadležnih, koji kažu, ne prepoznaju potrebe ove kategorije, iz Kantonalnog su se saveza obratili zastupnicima u Skupštini SBK-a.

„Dobili su 20 miliona za saniranje covida. Neka se dio izdvoji za penzionere. Penzioneri nisu ništa dobili, a najviše su ugroženi“, poručuje Senad Buljina, predsjednik Saveza udruženja penzionera SBK-a.

Zamjenica predsjedavajućeg Skupštine SBK-a Ljubinka Atanasijević (SDP) upozorava: „Oni kažu da od ovih poskupljenja ne mogu da sastave kraj s krajem. Oni sebe vide u narednim danima u još većem broju kraj kontenera“.

Iz resornog ministarstva potvrđuju da se plaćanje markice, od čega se godišnje prikupi oko 3 miliona maraka, što doprinosi finansijskoj stabilnosti zdravstvenog sistema, nastavlja prema ranijim odlukama, te da sredstava, kao ni za proširenje esencijalne liste, nema - jer budžet Zavoda ne može pokriti sve troškove.

„Od tih 155-120 miliona maraka, 80 miliona ide za plaće uposlenika. Ima iznos koji se određuje za iznos lijekova - jednostavno tu ne može se uklopiti sve to. Federalna lista je poprilično široka“, obašnjava ministar zdravstva i socijalne politike SBK-a Anto Matić (HDZ BiH).

Zbog toga što već po ko zna koji put niko nema sluha za njihove godinama iste zahtjeve, i srednjobosanski će se penzioneri kažu, pridružiti protestima penzionera Federacije, te svoja zakonom zagarantovana prava tražiti kako u Sarajevu tako i Travniku, od vlasti koja ih je, kažu, dovela na margine.

federalna.ba

penzioneri umirovljenici