'PDP neće dozvoliti nasrtanje na Banjaluku, osuprijećemo se sumanutim najavama'

'PDP neće dozvoliti nasrtanje na Banjaluku, osuprijećemo se sumanutim najavama'
(Izvor: Tanja Vukomanović/RAS Srbija)

Počeo je talas političkih promjena koje će biti dovršene na opštim izborima 2022.godine pobjedom kandidata opozicije na svim nivoima. Izražavamo zadovoljstvo zbog velike političke pobjede kandidata u Banjaluci i Bijeljini, jedan je od niza zaključaka koji su doneseni na redovnoj sjednici Predsjedništva Partije demokratskog progresa. 

"Predsjedništvo PDP-a smatra da je odstupanje od fiskalnih pravila koje je na posljednjem zasjedanju, na prijedlog Vlade Republike Srpske usvojila Narodna skupština RS još jedna potvrda da su finansije i budžet Republike Srpske u veoma teškom stanju, da je višegodišnje rasipništvo i nerazumno zaduživanje imalo poražavajući efekat i da SNSD i njihova koalicija nemaju viziju kako izaći iz ove teške krize", saopšteno je iz PDP-a.

Iz ove stranke traže da se u Republici Srpskoj i BiH što prije počne sa uspostavljanjem vladavine prava jer, kako je navedeno, stanje u pravosuđu je alarmantno, posljednje afere su dodatno uzdrmale povjerenje građana i jedino rješenje su brze i snažne promjene u pravosudnim institucijama.

"Da se ključne pozicije u pravosuđu otvore za one koji su spremni da rade odgovorno i nepristrasno, kako bi hrabrim odlukama po pitanju  procesuiranja visoke korupcije i organizovanog kriminala vratili povjerenje u institucije i obezbjedili jednakost svih pred zakonima." 

Predsjedništvo PDP-a u potpunosti je protiv bilo kakvih zakonskih izmjena kojima bi se umanjivale nadležnosti načelnika i gradonačelnika u Republici Srpskoj.

"Ističemo da bi eventualno mjenjanje načina funkcionisanja lokalnih samouprava i smanjenje nadležnosti načelnika i gradonačelnika koji su se kandidovali na izborima dok su važila konkretna pravila kad je riječ o njihovim ingerencijama, bez prethodno organizovanih tematskih javnih rasprava u svim lokalnim zajednicama u Republici Srpskoj, bilo direktno suprotno Evropskoj povelji o lokalnoj samoupravi, a koju je Bosna i Hercegovina ratifikovala 2002. godine kad je ova Povelja postala sastavni dio unutrašnjeg pravnog sistema i jedan od osnovnih izvora prava u oblasti lokalne samouprave", navedeno je u saopštenju.

Predsjedništvo stranke najoštrije je osudilo prijetnje i uvrede koje je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, zbog lošeg rezultata stranke, uputio Banjaluci. 

"PDP neće dozvoliti nasrtaje na Banjaluku i zajedno sa svojim gradonačelnikom i budućom gradskom upravom oduprijeće se ovakvim sumanutim najavama."
Predsjedništvo ove stranke osudilo je kršenje izbornih pravila tokom izbornog procesa u Doboju, čime su izbori u ovom gradu potpuno kontaminirani i neregularni.

"PDP očekuje  poništavanje i ponavljanje izbornog procesa u Doboju uz punu primjenu izbornog zakona u kojem će svi politički subjekti imati jednaka prava u procesu praćenja izbornog procesa. Pozivamo nadležne institucije da identifikuju i najoštrije krivično sankcionišu sudionike pokušaja izborne prevare na ponovljenim izborima na biračkom mjestu Suhača u Novom Gradu kako bi se konačno poslala snažna poruka i zaustavili sve prisutniji slučajevi izbornih prevara sa ciljem prekrajanja izborne volje građana", saopšteno je iz ove stranke.

federalna.ba/Lejla Džin