Papić za FR: Odluka visokog predstavnika o finansiranju izbora je spašavanje demokratije u BiH

U današnjem izdanju Intervjua na Federalnom radiju o predstojećim izborima i svemu onome što se dešavalo prethodnih mjeseci, a tiče se izbornog procesa u BiH govorio je politički analitičar Žarko Papić.

 

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit jučer je iskoristio Bonske ovlasti i donio odluku o finansiranju općih izbora u BiH raspisanih za 2. oktobar. Znamo šta je prethodilo ovakvoj odluci visokog predstavnika. Šta ovo konkretno znači za Bosnu i Hercegovinu u ovom slučaju? imamo dvije krucijalne odluke nametnute od visokih predstavnika za godinu dana, dakle odluku o nametanju Zakona o zabrani negiranja genocida i evo jučerašnju koja je na snagu stupila danas o finansiranju izbora?

„Mislim da je veoma važno što je Šmit donio odluku o finansiranju izbora. Jer nije riječ samo o tome da je time odbranio demokratsko pravo građana Bosne i Hercegovine da izađu na izbore i glasaju, što je osnova bilo kakvog demokratskog uređenja. Ovdje je stvar puno ozbiljnija. S obzirom na dramatične geostrateške okolnosti, rusku agresiju na Ukrajinu, potpunu destabilizaciju ne samo Balkana nego i čitave Evrope, Bosna i Hercegovina kada bi se u oktobru našla bez izbora doveo bi se u pitanje legalitet i legitimitet postojećih institucija. A državu čine institucije. Osporavanje ili situacija u kojoj nema izabranih u institucijama ozbiljno bi dovelo u pitanje ne samo stabilnost nego i na neki način opstojnost Bosne i Hercegovine, jer niko ne može znati šta mogu biti ruske namjere najesen kada je riječ o Balkanu, a posebno o Bosni i Hercegovini. Dakle, Šmitova odluka nije samo spašavala demokratiju u Bosni i Hercegovini, nego je istovremeno branila BiH od velikih rizika i opasnosti u kojima bi se mogla naći bez izbora.“

HDZ je vršio političko nasilje?

„Druga veoma važna tema je političko nasilje koje je vršio HDZ opstrukcijom finansiranja izbora. U prvoj fazi su najavljivali bojkot, zatim se prešlo na opstrukciju koja traje već mjesecima. Argument za opstrukciju da mora sve biti po zakonu potpuno je komičan. Jer, sve što se tiče budžeta Bosne i Hercegovine do sada je van zakona! Po zakonu je budžet morao biti usvojen do kraja marta ove godine. On nije usvojen i time je prekršen zakon. I za to je odgovoran onaj koji to vodi, u ovom slučaju, to je Bevanda. Napominjem da nije riječ o sumi od 12 i po miliona KM, već je i u dodatku rečeno, pošto je sve poskupjelo da će i dodatna sredstva za održavanje izbora morati da se obezbjeđuju ukoliko bude trebalo. I to je važno.“

Šmit je morao spašavati demokratiju?

„Spadam u one koji ne misle da je OHR najbolje rješenje za Bosnu i Hercegovinu i veoma sam kritičan prema mnogim prethodnim, davnim odlukama OHR-a, posebno iz vremena Pedi Ešdauna. Često mislim da mu pristup nije izbalansiran s obzirom na specifičnosti Bosne i Hercegovine, ali ovo su situacije gdje se ne može dlaka cijepati na dvoje. Ako već domaći političari nisu uspjeli, a to je doista za nevjerovati, onda je morao da interveniše OHR. I mene je sramota zbog toga, kao građanina BiH, što su nas naše političke elite dovele u situaciju da nam Šmit spašava demokratiju. Sada više nije riječ o ovom ili onom specifičnom političkom pitanju, riječ je o esenciji svega, a to je mogućnost demokratskog glasanja.“

Razgovarala Amra Ličina

 

Intervju na Federalnom radiju