Papa Franjo ukopan u Rimu, posljednjem ispraćaju prisustvovalo 250.000 ljudi
Vatikanske službe objavile su podatke da je posljednjem ispraćaju pape Franje na Trgu svetog Petra u Vatikanu prisustvovalo više od 250.000 ljudi. Nakon što je pogrebna misa obavljena na Trgu svetog Petra, papa Franjo je prevezen pogrebnim vozilom u Crkvu sveta Marija Velika gdje je ukopan. Sahrana unutar crkve nije bila otvorena za javnost.
Veliki broj katoličkih vjernika i svjetskih vođa okupilo se danas na Trgu svetog Petra da bi odali posljednju počast Papi koji je ukopan u jednostavnoj grobnici u omiljenoj Crkvi svete Marije Velike u Rimu. Neki su kampovali tokom noći da bi osigurali bolja mjesta na Trgu. Mimohod pored kovčega pape Franje u Bazilici svetog Petra završen je sinoć nakon tri dana, a Crkva procjenjuje da je 250.000 ljudi odalo počast Papi koji je umro u ponedjeljak u dobi od 88 godina. Italijanski kardinal Đovani Batista Re (Giovanni Battista Re) predvodio je pogrebnu misu. Sprovodna misa počela je zborom, a italijanski kardinal Đovani Batista Re, dekan kardinalskog zbora, držao je propovijed kojoj je prisustvovalo 220 kardinala, uključujući one koji imaju pravo glasa na konklavi za izbor sljedećeg pape, 750 biskupa i svećenika u blizini oltara te više od 4.000 drugih svećenika koji su se nalazili na Trgu:
„Odluka da uzme ime Franjo odmah se doimala kao izbor životnog programa i stila kojim je želio oblikovati svoj pontifikat, nadahnjujući se duhom svetog Franje Asiškog. Papa Franjo zadržao je svoj temperament i način pastoralnog vodstva te odmah ostavio snažan pečat u upravljanju crkvom, uspostavljajući direktan kontakt sa pojedincima i narodima. Želio je biti blizak svima sa izraženokm pažnjom prema osobama u poteškoćama, nesebično se darujući, posebno za odbačene i marginalizirane. Bio je papa među ljudima, s otvorenim srcem za svakoga.“
Batista Re je u ceremoniji na Trgu svetog Petra rekao i da je papa Franjo bio vrlo spontan, s neformalnim načinom ophođenja, čak i onima daleko od Crkve.
Misi zadušnici prisustvovalo je oko 130 delegacija, 55 šefova država i vlada te 12 monarha. Među najistaknutijima je svakako američki predsjednik Donald Tramp (Trump). Također, prisustvovao je i francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron), koji je odao počast papi Franji netom prije zatvaranja kovčega, zatim predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Ursula Von der Leyen), kao i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski. Iz Bosne i Hercegovine posljednjem ispraćaju Pape prisustvovali su predsjedavajuća i član Predsjedništva, Željka Cvijanović i Denis Bećirović, te predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto. U prvom redu tokom svete mise su bile delegacije Italije i Argentine - rodne zemlje pape Franje.
Na hiljade vjernika okupilo se na ruti dugoj nekoliko kilometara kroz centar Rima - prolazeći pored znamenitosti do Bazilike koju je papa Franjo odabrao za svoj ukop i koju je često posjećivao tokom svog
12-godišnjeg papinstva. Franjo je prvi papa koji nije pokopan u Bazilici svetog Petra u više od sto godina. Prema želji pape Franje, pokop je bio privatan uz nekoliko kardinala, Franjinih bliskih saradnika i njegovu ličnu medicinsku sestru. Papin kovčeg kod Bazilike, prema njegovoj želji, dočekale su desetine siromašnih i beskućnika koji je Franjo za života pomagao.
Zvona na crkvama Vrhbosanske nadbiskupije u Sarajevu danas su zvonila 10 minuta u isto vrijeme kada je počela misa zadušnica za papu Franju u Vatikanu. Podsjetimo, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas je proglasilo Dan žalosti na prostoru cijele države.