Prilog: Amra Ličina

Palmer: izborni zakon putem pul modela

Tri sedmice nakon prvih razgovora, ponovo će u fokusu biti izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine. Palmer je jučer novinarima u Zagrebu rekao da se Sjedinjene Američke Države i dalje zalažu za brisanje etničkog predznaka članova Predsjedništva BiH.

„Bilo bi važno napraviti tu promjenu, ukloniti etničke prefikse iz Ustava u skladu sa presudama Suda za ljudska prava. Moguće je postići da se kroz izborni model sačuvaju interesi konstitutivnih naroda na pravičan način putem takozvanog pul-modela koji pruža vrstu uvjerenja, za ono što bi Dragan Čović nazvao legitimno hrvatsko zastupanje u vladinim institucijama. Vjerujem i da je moguće da se istovremeno drži principa - jedna država, dva entiteta, tri konstitutivna naroda plus ostali, koji služi kao osnova dejtonskog sistema i to ostaje nepromijenjeno.“

Ova posjeta dolazi u jeku političke krize, opasnih izjava Milorada Dodika o secesiji i vraćanjem nadležnosti sa države na entitete.

„Milorad Dodik je već predmet sankcija SAD-a zbog secesionističke retorike. Zabrinuti smo zbog rječnika koji dolazi iz Banje Luke i prijeti političkoj stabilnosti i funkcionisanju državnog sistema u Bosni i Hercegovini. Jasno smo to prenijeli u našem angažmanu sa Dodikom i Banjom Lukom.“

Zajedno s Palmerom dolazi i direktorica pri Evropskoj službi za vanjske poslove Angelina Eichhorst. Ona je u telefonskim razgovorima s političkim liderima u BiH, prije tri dana, apelirala na nastavak dijaloga, pronalaženje rješenja za trenutnu političku krizu i fokusiranje na reforme. Naglasila je potrebu da se prestane s razdornom i provokativnom retorikom i djelovanjem, što se odnosi i na preispitivanje jedinstva, suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje.

A nova runda razgovora je već počela jučer u Zagrebu, susretom Matthewa Palmera sa premijerom Hrvatske Andrejem Plenkovićem.

Kao što znate, SAD i Evropska unija tu su da pomognu političkim strankama i liderima u Bosni i Hercegovini da se tokom 2021. postigne dogovor o promjeni Izbornog zakona. Naša je želja da svaka takva izmjena bude prihvaćena, ako je to moguće, konsenzusom svih aktera u Bosni i Hercegovini, a da njen konačni rezultat bude takav da konstitutivni narodi biraju svoje legitimne predstavnike u najviša predstavnička tijela i u samo Predsjedništvo. Tu je posebno važna zastupljenost Hrvata kao konstitutivnog naroda na legitiman način. To jeste, da se ne događa anomalija gdje predstavnici drugog naroda u Federaciji, odnosno Bošnjaci, biraju Hrvatima njihovog člana Predsjedništva, a to je nešto što traje od 2006. godine.“

Palmer bi sutra trebao prvo posjetiti rezidenciju ambasadora SAD-a Erica Nelsona, a zatim se sastati sa čelnicima najjače bošnjačke i hrvatske stranke, SDA i HDZ-om BiH, te s opozicionim liderima u Federaciji i u RS-u. U petak je predviđena i posjeta članovima Predsjedništva BiH. Ovom sastanku bi trebao prisustvovati i Milorad Dodik.

Matthew Palmer Federalni radio Angelina Eichhorst
sport Federalni radio
0 03.05.2024 23:09
Vijesti u 22 Federalni radio
0 03.05.2024 21:43
Vijesti u 17 Federalni radio
0 03.05.2024 17:21
sport Federalni radio
0 03.05.2024 17:18
sport Federalni radio
0 02.05.2024 23:43
Vijesti u 22 Federalni radio
0 02.05.2024 22:12