Otvorene neke libanske banke pošto su sedam dana bile zatvorene zbog pljački
(Izvor: EPA/WAEL HAMZEH)

Otvorene neke libanske banke pošto su sedam dana bile zatvorene zbog pljački

Banke u krizom pogođenom Libanu su danas djelimično otvorene pošto nisu radile sedam dana zbog niza pljački štediša koje su zahtijevale da podignu svoje ušteđevine u najmanje sedam banaka početkom ovog mjeseca.

Udruženje banaka u Libanu je prošlog ponedjeljka najavilo štrajk zbog pljački ulagača i aktivista što pokazuje da se širi haos u toj maloj bliskoistočnoj zemlji.

Libanske banke kojima nedostaje novca u gotovini su prethodno bile zatvorene dvije sedmice u oktobru 2019. godine, tokom velikih protesta protiv vlade izazvanih krizom. Od tada se ekonomska situacija pogoršala i tri četvrtine stanovnika je osiromašilo, a libanska funta je izgubila 90 odsto vrijednosti u odnosu na dolar.

Ove godine banke su uvele ograničenja na podizanje gotovine i tako onemogućile milionima ljudi da podignu svoje ušteđevine. Nezadovoljstvo je kulminiralo tokom ovog mjeseca kada su gnjevni i očajni ulagači uključujući jednog naoružanog lovačkom puškom počeli da ulaze u banke. Jedna od njih, Sali Hafec, ušla je u filijalu banke Bejrut sa lažnim pištoljem i podigla 13.000 dolara kako bi platila troškove liječenja svoje sestre oboljele od tumora.

Danas su otvorene neke filijale, ali su dozvolile da uđu samo klijenti koji su ranije zakazali korporativne transakcije. Djelimično otvaranje trajaće neograničeno dok banke ne budu mogle da obezbjede svoje zaposlene.

Grupe zabrinutih Libanaca okupile su se oko bankomata, a stotine penzionisanih libanskih vojnika je nakratko probilo policijski kordon kraj zgrade parlamenta u centru Bejruta dok je trajala sjednica o budžetu za ovu godinu.

Demonstranti su zahtijevali da im se povećaju penzije. Poslije kratkog komešanja oni su udaljeni od zgrade parlamenta.

Napetost ključa u Sidonu na jugu Libana, gdje pripadnici Državnih snaga bezbjednosti naoružani automatskim puškama stoje ispred nekih filijala. Policajci i vojnici čije su plate izgubile 90 odsto vrijednosti su pokušali da uđu u jednu filijalu da podignu mali bonus u gotovini koji je nedavno obezbijedila vlada, ali nisu u tome uspjeli.

Pregovori Libana sa Međunarodnim monetarnim fondom teku sporo, a vlasti ne primjenjuju ključne reforme uključujuči restruktuiranje bankovnog sektora i ukidanje zakona o bankrskoj tajni. Prošle sedmice je delegacija MMF-a kritikovala vladu što sporo primjenjuje prijeko potrebne finansijske reforme.

federalna.ba/Beta

pljačke štediše Libanon Banke