videoprilog Olivere Blažević (Dnevnik 2)

Osposobljavanja nezaposlenih majki za tržište rada

Polovina od ukupnog broja radno sposobnih žena u Bosni i Hercegovini je izvan tržišta rada. Većina od toga su majke. Taj problem je prepoznao Populacijski fond Ujedinjenih nacija, te u saradnji sa Vladom Republike Češke, kompanijom DM Drogerie i Fondacijom Mozaik najavio pokretanje projekta Osposobljavanja nezaposlenih majki za tržište rada. Vjeruju da će poslodavci – i iz privatnog i iz javnog sektora - prepoznati potencijal te se uključiti u ovaj projekt.

Bosna i Hercegovina je zemlja sa zabrinjavajućim padom nataliteta. Tome sigurno doprinosi i nemilosrdno tržište rada koje karakterišu nefleksibilni poslodavci za žene koje planiraju trudnoću ili su već trudne. Zatim tu su karijere koje oduzimaju previše vremena. Odlazak mladih, radno sposobnih, u porastu je. Dugoročno gledano, Bosna i Hercegovina ostaje bez radne snage.

Kako je kazala Ivana Hlavsova, češka ambasadorica u BiH, cilj je da poslodavci uvide veliki potencijal koji se nalazi u ovoj, često zanemarenoj, grupi: „Želimo osnažiti i ohrabriti majke koje imaju djecu predškolskog uzrasta da postanu dio tržišta rada“.

„Potrebna nam je radna snaga. Govorimo o razvoju vještina, govorimo o ljudima kao resursu, govorimo o pojedincu koji treba biti zadovoljan s onim što radi. Ovdje se radi o zapošljavanju žena koje prije nisu radile. Radi se o stvaranju boljih prilika za djecu, odnosno boljih uslova za njihovo odrastanje“, istakao je John Kennedy Mosoti, predstavnik UNFPA u BiH.

Po nekim istraživanjima, žene su vrlo lojalni uposlenici, naročito ukoliko mogu pronaći balans između porodice i karijere. Osposobljavanjem žena za tržište rada i zapošljavanjem skinuo bi se veliki teret sa muškaraca u bh. društvu. U današnjim uslovima jedna plata za cijelu porodicu je malo. S druge strane, možda bi se više žena odlučilo za zasnivanje porodice kada bi im egzistencija bila izvjesnija.

„Danas jako teško biti mlada majka, društvo je brže, imamo više tehnologije - mislim da je mladim majkama sa djecom sve teže i teže. Ovakvi programi sistemski rješavaju izazove s kojim se mlada majka danas suočava, a samim tim olakšaju život i toj mladoj majci i čitavoj porodici kao stubu društva“, poručio je Zoran Puljić, direktor Fondacije Mozaik.

Imperativ bosanskohercegovačkog društva bi trebalo biti društvo jednakih mogućnosti. Ako se to postavi kao izazov, može se i adekvatno adresirati - standard koji treba biti zagarantovan, bez diskriminacije trudnica i mladih majki djece predškolskog uzrasta. Svi zainteresovani za ovaj projekt mogu se prijaviti do 25. juna na Facebook stranici UNFPA BiH.

federalna.ba

mlade majke UNFPA dm drogerie markt Fondacija Mozaik
Grad Mostar Fondacija Mozaik Omladinska banka Mostar
0 27.03.2024 19:47
John Kennedy Mosoti UNFPA
0 10.12.2023 09:58
Sports 4 Peace UNFPA
0 01.11.2023 17:00