videoprilog Đorđa Vujatovića (Federacija danas)

Osobe s invaliditetom se i dalje svakodnevno susreću s mnoštvom problema

Osobe s invaliditetom se svakodnevno susreću s mnoštvom problema, kao i predrasudama, koje su, nažalost, i dalje prisutne. Međutim, snažna volja i želja za životom, školovanjem i inkluzijom, presudni su u savladavanju brojnih prepreka. Koliko će uspjeti da sačuvaju svoja prava, uveliko zavisi od kompletnog društva, gdje i institucije igraju značajnu ulogu. 

Čvrsta volja, stav, aktivni pristup u rješavanju problema. Mnoštvo je epiteta koji krase Dušicu Lipovac, profesoricu srpskog jezika i aktivistkinju iz Banjaluke koja se svakodnevno bori sa brojnim barijerama. Zahvaljujući  njenoj i istrajnosti ljudi kao što je ona, stvari su se unazad nekoliko godina pokrenule, ali borba lica sa invalidetom da ostvare svoja prava i dalje traje. 

„Pristupačnost znači i pristupačnost informacijama i komunikacijama za slijepe osobe, za osobe sa oštećenjem sluha i govora. Na snazi je zakon o upotrebi znakovnog jezika i bilo bi veoma važno da sve institucije imaju znakovnog tumača“, istakla je Lipovac. 

Kada se priča o pristupačnosti, nezaobilazan je i problem arhitektonskih barijera. Većina institucija odavno je napravila rampe i liftove za njih, a neki su tek sada u fazi izrade. 

„Problem je arhitektonske nepristupačnosti u određenim institucijama, kao što je Kulturni centar Banski dvor. Tu treba da se počne sa adaptacijom, kako ulaza, tako i pristup bini. Evo, na našu veliku radost, počelo je i uklanjanje arhitektonskih barijera u prostoru Narodne i univerzitetske biblioteke. Počelo je sa ugradnjom lifta”, dodaje Lipovac. 

U Gradskoj upravi u Banjaluci kažu da su uključeni u niz aktivnosti za rješavanje problema lica sa invaliditetom. Ističu da im u tome veliku ulogu igra i saradnja sa organizacijama lica sa invaliditetom. Analiza koja je rađena prije nekoliko godina pokazala je potrebu za djelovanjem na oko 300 lokacija. 

„Zadatak je bio da se urade rampe za invalide na toj turističkoj ruti: tvrđava Kastel, Muzej savremene umjetnosti i pristup do zavoda Miroslav Zotović u Trapistima i onda se krenulo sa izvođenjem tih radova u ulicama u centralnoj zoni grada, a u drugoj fazi se pristupilo rješavanju invalidnih rampi, prema Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske“, kaže Jelena Kos, šef Odsjeka za puteve u Gradskoj upravi Banja Luka. 

Kosova navodi da se aktivnosti nastavljaju, da bi omogućili nesmetan pristup licima sa invaliditetom i na ostalim lokacijama. Napominje da se trenutno radi na ugradnji lifta koji će omogućiti ovim osobama i ulazak u prostor Doma omladine u Banjaluci. A to je jedini način da i ova kategorija naših sugrađana bude ravnopravno tretirana i da živi kako dolikuje čovjeku bez obzira na njegov invaliditet. 

federalna.ba 

osobe sa invaliditetom problemi
djeca sa invaliditetom osobe sa invaliditetom ZDK Zeničko-dobojski kanton
0 30.03.2024 19:04
maturska zabava osobe sa invaliditetom osobe s invaliditetom
0 12.02.2024 17:59