Prilog Amre Ličina

Orban u službenoj posjeti Bosni i Hercegovini

Mađarski premijer Viktor Orban u zvaničnoj je dvodnevnoj posjeti Bosni i Hercegovini, tokom koje će se sastati sa zvaničnicima u Sarajevu i Banjoj Luci. Njegovu posjetu ranije je najavio predsjednik RS-a Milorad Dodik, ali isključivo kao posjetu tom entitetu.

Mađarskog premijera Viktora Orbana na sarajevskom aerodromu je dočekao Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, poslije čega je uslijedio sastanak sa predsjedavajućom Vijeća ministara Borjanom Krišto. Nakon sastanka sa članovima državnog Predsjedništva, Orban će se u Banja Luci sastati sa predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom. Posjetu mađarskog premijera našoj državi za Radio Federacije prokomentarisao je Haris Plakalo, generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH.

„Prije svega, gospodin Orban dolazi u posjetu institucijama Bosne i Hercegovine. Prvo će posjetiti Sarajevo kao glavni grad Bosne i Hercegovine, nakon toga je planiran posjet Banjaluci, odnosno entitetskim institucijam u RS-u. Svaka posjeta je dobrodošla i ja se samo nadam da će iz ove posjete premijera Mađarske Orbana, benefite osjetiti građani Bosne i Hercegovine. Da će to nešto u praksi značiti za građane i energetski investicijski sektor u Bosni i Hercegovini, a ne samo da će to biti protokolarna posjeta koja će za cilj imati neke susrete, slikanja i izjave nakon posjete i sastanaka.“

Prethodno je Milorad Dodik, predsjednik RS-a, najavio da Orban dolazi u dvodnevnu posjetu tom bh. entitetu, ne spominjući da je zapravo riječ o službenoj posjeti Bosni i Hercegovini.

„Treba primijetiti da u posljednjih godinu dana drugi put ovdje dolazi premijer Mađarske. I mi imamo veoma konkretne projekte. Mi imamo veoma konkretne političke razgovore o saradnji. I mi poštujemo liderstvo koje Orban ima. On je jedan od najsnažnijih evropskih lidera u okviru EU i to sada se pokazuje na mnogim mjestima. Mi ćemo analizirati šta smo učinili, jer smo ranije dogovorili da svaki šest mjeseci sjednemo ili u Banjaluci ili Mađarskoj i analiziramo šta smo postigli od svega tog.“

Milorad Dodik je ranije naveo i da će Orbanu tom prilikom biti uručeno odlikovanje Orden RS-a na ogrlici, koje mu je dodijeljeno povodom 9. januara, neustavnog dana Republike Srpske na koji Orban nije došao. Također, u Bosnu i Hercegovinu sa Orbanom će doputovati šef mađarske diplomatije Peter Sijarto (Szijjarto), kao i predstavnici 23 kompanije energetike, poljoprivrede, finansija i prehrambene industrije koji će sutra učestvovati u radu Poslovnog foruma u Banja Luci. Međutim, stručnjaci upozoravaju da iza svega ovoga stoji obostran interes. Mađari su zainteresovani za dio elektro-energetskog sektora RS-a, dok je Dodik pritisnut činjenicom da su mu finansije sa zapada onemogućene i izlaz vidi u saradnji s Orbanom.

„Mađarska je dobila, kako ste mogli vidjeti u medijima, ozbiljne aranžmane sa Kinom, u pogledu razvoja autoindustrije i mi želimo da vidimo da li postoji mogućnost da budemo dio kooperantske mreže i da vidimo kako ćemo rješavati neka pitanja iz energetike koja smo već započeli.“

Međutim, Haris Plakalo, generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH, kaže da se pitanja o energetici, ipak, moraju rješavati na državnom nivou.

„Dobro je poznato da će svi međudržavni sporazumi, koji se tiču energetike, podlijegati odobravanju Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, odnosno moraju se naći na raspravljanju unutar Parlamentarne skupštine kako bi se u ugovorima koji se odose na međudržavne projekte definirala kretanja svih projekata. Mislim da se vlasti unutar RS-a neće ponovo upuštati u avanture da na svoju ruku zaključuju ugovore gdje bi se opet mogli suočiti sa apelacijama Ustavnom sudu i osporavanju istih.“

Treba spomenuti i da je Orban jedan od rijetkih političara iz Evropske unije i NATO-a koji se sastaje sa Dodikom i koji je nekoliko puta  blokirao pokušaje Unije da sankcioniše Dodika. Također, Republika Srpska se kod Izvozno-uvozne banke Mađarske zadužila u dva navrata za ukupno 140 miliona eura namijenjenih za finansiranje budžetskog deficita i refinansiranje dijela duga. Viktor Orban je posljednji put u službenoj posjeti Bosni i Hercegovini bio u junu 2023. godine.