videoprilog Muniba Muhamedbegovića (Dnevnik 2)

Odgađanje glasanja prilika za dodatno lobiranje, lista sponzora sve duža

Odgođen je planirani termin za glasanje o Prijedlogu rezolucije o genocidu u Srebrenici pred Generalnom skupštinom UN-a. Za sada nije poznat novi datum, ali jeste razlog. Više vremena državama za dostavljanje prijedloga na istu. Dok čekamo novi rok, lobiranje, za i protiv rezolucije, se nastavlja.

Prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici još neko vrijeme neće pred Generalnu skupštinu UN-a. Barem ne na zvanično glasanje, jer u pozadini i dalje traju analize, rasprave i usaglašavanja među državama članicama. Njima je, naime, dato još vremena za dostavljanje mišljenja i eventualno novih sugestija na tekst Rezolucije. U pitanju je standardna procedura, tehnička stvar, tvrde, upućeni.

„Uglavnom, dolazi sada to pomjerenja jer još uvijek nije urađena konačna verzija teksta rezolucije. Ima dosta sugestija, svakodnevno stižu. Neke su za, neke protiv, pa i to se mora uzeti u obzir, ali imajte na umu da ovo nije ništa neobično“, ističe Ivica Puljić, reporter Al Jazeere iz Washingtona.

„U suštini je dio redovne procedura u GSUN-u gdje se prijedlog, odnosno, draft rezolucije daje na razmatranje svim zainteresovanim, u ovom slučaju, članicama UN-a koje mogu dati svoje mišljenje. Da se taj određen rok za dostavljanje tih mišljenja“, objašnjava Alija Kožljak, šef Ureda predsjedavajućeg predsjedništva BiH Denisa Bećirovića.

Dodatno vrijeme će biti prilika i za dodatna lobiranja kako onih koji su za Rezoluciju, tako i onih koji su protiv nje. Najveći protivnici ostaju Srbija i Rusija.

„Mnoge diplomate su zbunjene, osobito one mlađe ili one iz zemalja koje ne znaju šta se tačno događalo u Srebrenici 1995. Razmislite i sami - koliko nas zna za neki zločin učinjen u Paragvaju ili genocid u Mozambiku. Ljudi se moraju upoznati s tim stvarima i na tome se trenutačno radi“, dodaje Puljić.

„Koliko znam, preko 130 zemalja već je dalo svoju saglasnost, tako da je to samo po sebi dovoljno da se Rezolucija usvoji. Ali očito naša diplomatija želi i više, što je u svakom slučaju pozitivno. Neka rade na tome. Ne treba biti skeptičan. Ali, kažem, Vučić nam je napravio takav PR da smo sami pravili scenarij ne bismo bolje napravili“, ističe Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

O datumima se do sada nagađalo. Pa je od 27. aprila, glasanje bilo očekivano 2. maja. Konačan datum trebao bi biti poznat naredne sedmice. Na pitanje mogu li u pozadini biti neki drugi razlozi, poput pokušaja zaustavljanja usvajanja Rezolucije, naši sagovornici odgovaraju:

„Siguran sam da će Rezolucija biti usvojena, ali, recimo, hipotetički da ne bude. Onaj efekat koji smo mi napravili, koji nam je dao Vučić svojim negiranjem, toliko je odjeknuo u javnosti u onom dijelu svijeta kojem mi pripadamo da čak i ako ne bi bila usvojena - postigli smo cilj“, ocjenjuje Tahirović.

„Prije deset godina smo probali, pa nije prošlo. Sad smo probali, pa će možda proći, ima više izgleda da prođe. Ovo je naša konverzacija, naš razgovor, naša stvar. Ne pitamo ih više, možda to boli“, kaže Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica.

Istovremeno, sve je duži spisak država koje sponzoriraju Rezoluciju. Posljednja u nizu je Kanada. Ranije su to učinile Sjedinjene Američke Države, Italija, Francuska, Njemačka, Slovenija i druge. Podsjetimo, između ostalog, usvajanjem rezolucije 11. juli bio bi proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici i obilježavao bi se svake godine. Vrijedi napomenuti i da tekst Rezolucije ne donosi kolektivnu odgovornost naroda, već je usmjeren isključivo na kulturu sjećanja i historijske činjenice.

federalna.ba

rezolucija o Srebrenici
Crna Gora rezolucija o Srebrenici
0 05.05.2024 23:07
rezolucija o Srebrenici OIC
0 05.05.2024 17:13
patrijarh Porfirije rezolucija o Srebrenici
0 03.05.2024 20:26
rezolucija o Srebrenici Vijeće sigurnosti UN-a Ivica Dačić
0 28.04.2024 17:09
Rezolucija o genocidu u Srebrenici rezolucija o Srebrenici Menachem Rosensaft
0 24.04.2024 21:36