Od sapunica do sitcoma - TV serije koje su izdržale test vremena
(Izvor: Arhiv)

Od sapunica do sitcoma - TV serije koje su izdržale test vremena

Evolucija, komfor fanova i malo TV magije dali su ovim najdužim TV serijama izdržljivost – ponekad i decenijama dugu. U 2024. godini ne nedostaje televizijskih serija. Ali one kvalitetne  – one koje iz sezone u sezonu uspijevaju osvojiti publiku  – teže je naći.

Dok su određene TV serije bile hitovi kod publike i kritike samo da bi bile otkazane nakon jedne ili nekoliko sezona (od My So-Called Life,  Freaks and Geeks do Mindhuntera), druge se samo nastavljaju. ABC-jeva medicinska drama Grey's Anatomy (Uvod u anatomiju) kreće u svoju 20. sezonu, a animirana serija Family Guy koja se pojavljuje na Foxu od 1999. godine, sa svojom 23.

Ne postoji tačna formula za dugovječnost televizije. Ipak, zadržavanje fanova decenijama znači da serija može doprijeti do miliona gledatelja ne samo u jednom trenutku, već i s generacije na generaciju – oličenje priča i likova s kojima se svi poistovjećuju.

Evo nekih od najdugovječnijih TV serija koje su upravo u tome i uspjele.

Sitcom: Simpsonovi, 34 sezone

Simpsonovi su jedna od najdugovječnijih serija u istoriji televizije. Započeli su 1987. kao kratki dio emisije Tracey Ullman Show prije nego je dvije godine kasnije postao samostalan sitcom.  I nakon impresivne 34 sezone, i dalje se emituju. Malo je serija ikada ponudilo takvu vrstu smiješnih i lukavih kulturoloških kritika kao Simpsonovi – u stvari, njeni pisci su često bili toliko usredotočeni sa svojim komentarima na trenutne događaje, da im se pripisuje da su mnoge događaje predvidjeli.

Čini se da South Park, koji je malo više politički od Simpsona, djeluje slično. Iako nema baš toliko sezona kao Bart i porodica, osmogodišnjaci Southparka koji nikad ne stare, jedan su od jačih dijelova Comedy Central već 27 sezona, i dalje skupljajući mnogo gledalaca.

Dječija televizija: Ulica Sesame, 54 sezone

Možda vam nećemo moći reći kako doći do Ulice Sesame, ali možemo vas uputiti na pravi kanal: nakon 54 godine, program se i dalje emituje na PBS-u u Sjedinjenim Državama. S obzirom na to da Ulica Sesame nastavlja da obrazuje djecu o abecedi i ljubaznosti, a ujedno predstavlja i neke od najpoznatijih slavnih ličnosti bilo koje epohe – od Robina Williamsa do Destiny's Child – ima dobar razlog da nastavi da se emituje još pola vijeka.

Late night: The Tonight Show, 70 sezona

Kasnonoćni programi su podložni kulturnim komentarima kao nijedna druga vrsta televizije. Možda je to razlog zašto su mnoge kasnovečernje emisije, poput humoristične Saturday Night Live (sada u 49. sezoni) i The Late Late Show (29 sezona) izdržale test vremena. Nijedna, međutim, nije trajala toliko dugo kao The Tonight Show, koja je do sada imala šest voditelja komičara: Steve Allen, Jack Paar, Johnny Carson, Jay Leno, Conan O'Brien i sadašnji voditelj Jimmy Fallon.

Sapunica: Opća bolnica, 61 sezona

Ne moraju sve dugotrajne serije biti satirične, komične ili raspravljati o aktuelnim događajima – neke samo donose dramu. To je slučaj sa Općom bolnicom (GH), koja nosi titulu najdugovječnije sapunice na američkoj televiziji. Opšta bolnica je sada u 61. godini proizvodnje i osvojila je 14 dnevnih Emmyja za izvanrednu dramsku seriju. Ostale sapunice koje su odmah iza GH uključuju Guiding Light i Days of Our Lives, obje su osnovni dio dnevnog televizijskog programa već 57 godina.

Sitcom: Last of the Summer Wine, 31 sezona

Najdugovječnija nagrada za sitcom ide BBC-jevom Last of the Summer Wine, komediji koja se prikazivala 31 sezonu i završila 2010. U SAD-u je to mračna i često raskalašna komedija It's Always Sunny in Philadelphia, koja je debitovala 2005., traje već 16 sezona i dalje se emituje. Iako je uspio šokirati publiku, nisu je ukinuli: serija, u kojoj glume Rob McElhenney, Charlie Day, Glenn Howerton, Kaitlin Olson i Danny DeVito, još uvijek je u produkciji. Svih 16 sezona humorističnog programa može se pogledati na Hulu, a očekuje se da će 17. sezona izaći kasnije ove godine.

Drama: Zakon i red, 23 sezone

Kriminalistička drama Zakon i red premijerno je prikazana 1990. godine i od tada se prikazuje. Zapravo, serija, koju je kreirao Dick Wolf, samo je rasla: potaknula je čitavu franšizu koja, Zakon i red: SVU, kao i Zakon i red: organizirani kriminal. Iako su postojale mnoge druge drame koje su trajale više od jedne decenije, kao što je pomenuta Grey's Anatomy (Uvod u anatomiju), 23 sezone serije Zakon i red i više spin-offov-a pokazuju pravi uticaj koji ima na gledaoce.

Reality TV: Survivor, 46 sezona

Američka porodica, PBS serija od 12 epizoda koja je snimala prosječnu porodicu srednje Amerike, smatra se prvom reality serijom ikada. Sljedeće, serije kao što je MTV-jev The Real World podigle su koncept reality TV-a na viši nivo tako što su strance smjestile u kuću sa kamerama i bez scenarija. Fenomen se pokazao fascinantnim za publiku, a The Real World je postao jedan od najdugovječnijih reality showova, sa 33 sezone.

Od tada je bilo bezbroj reality emisija sa svim mogućim temama: takmičenja u kuhanju, sportu ili modi, emisije o zabavljanju od Love Island do Love on the Spectrum i još mnogo toga. I mnoge od njih opstaju. Amazing Race, još uvijek u produkciji, je u svojoj 35. sezoni. Bachelor se emituje već 28 sezona. Ali nijedan drugi reality TV show (do sada) nije trajao toliko dugo kao Survivor. Takmičarska emisija sa temom divljine je u svojoj 46. sezoni i donosi više od pukog preživljavanja – i još uvijek osvaja gledaoce.

Kako neke serije uspijevaju?

Očaravati publiku godinama, pa čak i decenijama, nije lak podvig, i gotovo je nemoguće tačno predvidjeti da li će neka serija trajati. Ali gledajući one koji su ozbiljno izdržali test vremena, jasno je da je jedan od pokazatelja dugovječnosti sposobnost da se razvijaju i kroz vijekove nude nešto svježe.

Novinar John Ortved pisao je o dugovječnosti Simpsona u svojoj knjizi Simpsonovi: necenzurisana, neautorizovana istorija. On je za BBC Culture rekao da je jedan od razloga zašto je ova animirana serija opstala tako dugo zato što, budući da je animirana, ima puno kreativne slobode: njeni likovi ne stare tako da se može neprestano odvijati u današnje vrijeme. To znači da serija može govoriti o pitanjima modernog doba, kakva god ta vremena bila danas – nešto što su Simpsonovi često radili prilično neustrašivo.

"Komedija ide dalje", kaže Ortved. "Ona se preoblikuje." To čini, objasnio je, jer joj je ti potrebno kako bi ostala relevantna. Ortved kaže da je nemoguće govoriti o uspjehu Simpsonovih, a da se ne pominju briljantni scenaristi koji su desetljećima davali svoje komentare na ovaj način.

Ipak, dok se teme razvijaju s godinama, postoji nešto u udobnosti nepromjenjivih elemenata sitcoma što je također privlačno. "Nije važno da li Bartu daju iPhone ili Lisa radi nešto na društvenim mrežama", rekao je Ortved. "Na kraju dana (i na početku emisije), uvijek se vraćate na isto mjesto, sa istim ljudima, u istom gradu." Taj osjećaj udobnosti je ključan za privlačenje gledalaca da seriju gledaju opet i iznova.

Naravno, nepromjenjivi likovi su nešto što samo animirane serije mogu postići tokom decenija. Reality TV serije, s druge strane, mogu ostati svježe jer svake sezone dovode novu glumačku ekipu. Ali reality zvijezda Jamie Otis, koja je bila član ekipe u prvoj sezoni serije Married At First Sight –sada u svojoj 17. sezoni – kaže za BBC Culture da ove vrste emisija traju jer zapravo ostvaruju ono što treba da urade: pomažu ljudima da pronađu ljubav .

„Kada funkcioniše, onda dobro funkcioniše, i to je prelijepa ljubavna priča“, rekla je. "Tako je nevjerovatno pratiti uspješne parove i gledati ih kako žive zajedno čak i nakon što se sezona završi."

Otis, koja je sa suprugom Dougom, kojeg je upoznala u emisiji, već 10 godina i s kojim čeka blizance, kaže da je zahvalna što joj je to zapravo uspjelo. Ali čak i kada ne uspije, kaže ona, reality TV je veoma dobra u zadržavanju publike.

U različitim žanrovima, ono što tjera gledaoce da se vraćaju može se uveliko razlikovati, od ključne drame sapunice, preko udobnosti Bartovih i Lisinih nepromjenjivih lica do najnovije glumačke ekipe mladih i lijepih reality TV zvijezda koje plaču zbog toga što nisu dobile ružu. Ali dobar, satirični sitcom, drama, ljubav i komedija uvijek će biti stvari koje će gledaoci željeti još više.

„Bilo šekspirovski ili filmski“, kaže Ortved, „ako možete da iskoristite te univerzalne teme, onda zaista imate nešto duboko.“ Duboko i, najvjerovatnije, dugotrajno.

federalna.ba/BBC

TV serije dugovječnost