Prilog Irene Antić

Obilježen 6. april, Dan Grada Sarajeva

Historiju Sarajeva, pišu aprili i herojstva njegovih branitelja i stanovnika. Okupatorske snage, 6. aprila 1941. godine, bombardirale su grad. Oslobodioci Sarajeva, predvođeni pripadnicima XVl muslimanske brigade, 6. aprila 1945, kroz višegradsku kapiju, ušli su u slobodarsko Sarajevo.

6. aprila 1992. u gradu na Miljacki je počela najduža opsada u modernoj historiji, pale su prve žrtve agresije, prve granate. Simboliku herojskog otpora tokom opsade koja je trajala naredne četiri godine, vežemo za glasno NE ratu i mržnji, golorukih stanovnika Sarajeva, na koje su, 5. aprila, sa Vraca, ispaljeni kukavički hici kada su ubijene Olga Sučić i Suada Dilberović.

Predsjedavajući i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, delegacija Grada i Kantona Sarajevo, načelnici općina, predstavnici SABNOR-a i drugih udruženja, na brojna spomen-obilježja, položili su cvijeće i odali počast civilnim žrtvama i braniteljima Sarajeva iz Drugog svjetskog rata i perioda opsade grada od 1992. do 1995. godine. Važno je da danas znamo, čuvamo i širimo istinu o prošlosti, kazao je predsjedavajući državnog Predsjedništva Denis Bećirović:

“Ovo je veliki dan ne samo za Sarajevo, već i za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Mi smo ponosni na naš glavni grad i na našu domovinu. Šetog aprila 1945. godine Sarajevo je oslobođeno od fašističke okupacije. Sarajevo je grad koji je od 1992. do 1995. godine za vrijeme brutalne agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu preživio najdužu opsadu u modernoj historiji čovječanstva, ali je opstalo. I danas je i dalje moderan, evropski, kozmopolitski grad. Naša obaveza je da čuvamo istinu o Sarajevu, istinu o počinjenom genocidu u Srebrenici, istinu o cijeloj Bosni i Hercegovini."

Na današnji dan 1945. godine glavni grad Bosne i Hercegovine oslobođen je od fašističke okupacije režima NDH. U aprilu 1992. godine, počela je četverogodišnja opsada Sarajeva. Pripadnici SRK VRS, stanovnike Sarajeva držali su pod opsadom, uz svakodnevna granatiranja i snajperska djelovanja, 1.425 dana. Ubijeno je više od 11 i po hiljada ljudi, više od 50 hiljada je ranjeno. Mnogo je simbolike u sarajevskim aprilima. S puno razloga, 06. april obilježavamo kao Dan grada, kaže gradonačelnica Benjamina Karić:

"Svim mojim dragim Sarajkama i Sarajlijama i svima onima koji vole i u srcu nose ovaj prekrasni grad želim od srca čestitati 6. april, Dan grada Sarajeva. Danas slavimo ljepotu ovoga grada, slavimo našu raznolikost, slavimo mir, ali slavimo i sve one dobre ljude Sarajeva."

Povodom Dana grada Sarajeva, u 17 sati i 30 minuta, u Vijećnici je održana Svečana sjednica Grada Sarajeva, na kojoj su uručene nagrade i priznanja zaslužnim pojedincima i organizacijama.

Seul Djetinjstvo pod opsadom: Sarajevo 1992-1995
0 03.05.2024 20:46
Sarajevo Sve smo mogli mi Ljuba Pavlović
0 03.05.2024 20:37
Vijeće za štampu i online medije u BiH
0 03.05.2024 18:37