Prilog: Sanela Hodžić

NERADNE NEDJELJE U INTERESU RADNIKA ILI POPULIZAM?

Ranije ovog mjeseca Federalna vlada utvrdila je nacrt novog zakona o unutrašnjoj trgovini i uputila ga u parlamentarnu proceduru. Zakonom se, među ostalim, tretira i rad samih trgovina, odnosno zabrana rada nedjeljom. Prema mišljenju ekonomista, ponuđeno rješenje najviše ide u prilog velikim trgovinskim lobijima i ne garantira da radnik neće raditi taj dan.

Iako je ova vijest odjeknula u bh. javnosti, ekonomski analitičari odmah su upozorili da je u pitanju populistička mjera koja će dovesti do nove diskriminacije radnika u trgovinama. Prava radnika, tvrde, ostaju ista ili će još više biti narušena. Predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Zastupničkog doma federalnog Parlamenta Admir Čavalić poručuje da će se u parlamentu boriti da ne dođe do usvajanja ovakvog zakona, koji radnicima u trgovini ne garantira da će imati veća prava:

„To ne garantira da će se radnička prava unaprijediti na način da će imati dva slobodna dana, da neće biti mobinga, da će imati toalet kada govorimo i o trafikama i slično... Mislim da je to jedna mjera koja je ishitreno donesena bez ikakve stručne analize. Zašto se to sve radi? To je jedan izuzetan lobi, prije svega, velikih trgovinskih lanaca kojima nedostaje radne snage.“

Da je u pitanju zamajavanje građana, slaže se i ekonomiski analitičar Igor Gavran, naglašavajući da je ovdje samo riječ o zatvaranju trgovina, što ne znači da radnik neće raditi nešto drugo, naprimjer u skladištu ili slično:

„To nije zaštita prava radnika, ona se regulira radnim zakonodavstvom. Stvara se lažna slika da je prema sadašnjem zakonu moguće nekoga eksploatisati da radi sedam dana sedmično – nije, ali se postojeći zakoni ne primjenjuju, a Vlada pokušava izmisliti nešto novo što zvuči popularno.“

Podsjećamo da je obavezna neradna nedjelja već uvedena u nekim gradovima, kao što su Mostar, Goražde, Travnik, Čapljina, Kisekjak. Upravo zbog toga, federalni ministar trgovine Amir Hasičević naglašava da je cilj napraviti harmonizaciju tržišta i da trgovci u svim gradovima uživaju ista prava:

„Ili svi radimo nedjeljom ili ne radimo. Samo bez polovičnih rješenja. Upravo zbog te radne nedjelje su ljudi sve manje htjeli da budu trgovci.“

Ministar Hasičević također pojašnjava da je inicijativa za uvođenje neradne nedjelje potekla od Sindikata radnika u trgovini, čiji je glavni argument da je nedjelja dan za porodicu. Predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine Mersiha Beširović kaže da će to biti ogroman iskorak u smislu reguliranja rada tokom sedmice, iako je svjesna da postoje različita mišljenja:

„Ono što je za nas bitno - omogućavanje radnicima u ovom sektoru, prvenstveno radnicama koje rade u sektoru trgovine, da budu kući vikendom sa svojom djecom koja samo vikendom nisu u školama. Naravno da ima i onih koji su protiv ovih promjena. Međutim, ogromna većina je za - radnici su za i poslodavci su za, ne zato što imaju koristi nego jer je to nužno zlo.“

Nacrt zakona o unutrašnjoj trgovini upućen je u daljnu proceduru, a kada će se naći pred federalnim parlamentarcima još nije poznato.  

Struka smatra da Ministarstvo trgovine i Sindikat nisu radili dubinske analize, te predlaže dodatne konsultacije i prijedloge da bi u konačnici došli do kvalitetnijeg zakonskog rješenja. 

neradna nedjelja nedjelja
Dom naroda Parlamenta FBiH neradna nedjelja
0 16.05.2024 17:11
delegati Dom naroda sjednica neradna nedjelja infrastruktura
0 16.05.2024 08:18
neradna nedjelja nedjelja
0 20.01.2024 08:10
KK Sloboda KK Posušje nedjelja
0 12.01.2024 11:19