Neko bahnu nenadan, Sunčani pauk, Mostarske pjesme – Safet Sarić

**

Dobro je čitati ... čitati poeziju, jer pjesnici spajaju svoje iskustvo, iskustvo društva i okoline i vlastito promišljanje kreirajući verse, pjesmu i darivajući nam ih da s njima budemo, promišljamo, spoznajemo ...

**

Pjesnik, doktor književnih nauka, Safet Sarić rođen je 1948.godine u Mostaru. Osnovnu i srednju učiteljsku školu završio je u rodnom gradu. Tada je objavljena i njegova prva knjiga poezije „Južno od svih namjera“. Na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, na Odsjeku za jezik i književnost, Safet Sarić diplomirao je 1975.godine. Drugu knjigu poezije „Neko bahnu nenadan“ Safeta Sarića, objavila je Izdavačka kuća „Veselin Masleša“, 1970.godine.

**

Stihovi Safeta Sarića malo čime podsjećaju na tematiku Hercegovine, o kojoj su tako dobro pisali pjesnici Jovan Dučić, Aleksa Šantić, Antun Branko Šimić, Hamza Humo, Hamid Dizdar, te neki mladi noviji pjesnici. Sarićeve vizije na temu ove uklete zemlje sasvim su osobene, originalne, a u mnogome znače i otpor tradicionalnom kreiranju – Mak Dizdar o knjizi „Neko bahnu nenadan“

**

Kada je objavljena njegova prva knjiga poezije „Južno od svih namjera“, Safet Sarić bio je, tada najmlađi pjesnik, a nakon druge knjige – „Neko bahnu nenadan“ bio je i najmlađi član Saveza književnika Jugoslavije i Udruženja književnika Bosne i Hercegovine. U tada elitnoj mostarskoj Staroj gimnaziji, Gimnaziji „Aleksa Šantić“, Safet Sarić dobija mjesto profesora jezika i književnosti. I pored vrlo aktivnog učešća u kulturnom životu Mostara i zemlje, ipak prednost daje svom prosvjetnom i pedagoškom angažmanu te niz godina vodi literarnu, recitatorsku, dramsku i lingvističku sekciju sa vrlo zapaženim uspjesima, naročito na takmičenjima u lingvistici. Treća knjiga poezije „Sunčani pauk“ objavljena je 1988.godine, a izdavač je bilo Udruženje književnika BiH, Podružnica za Hercegovinu. U knjizi su grafike-vinjete poznatog mostarskog slikara Vlade Puljića.

**

Kao profesor u mostarskoj Staroj gimnaziji, Safet Sarić radi do 1992.godine. Po osnivanju Radija Bosne i Hercegovine – Ratnog studija Mostar, septembra 1992.godine, urednik je Redakcije za kulturu u okviru koje se realiziraju, za to vrijeme, značajni prilozi o kulturnim dešavanjima u Mostaru, te emisija „Subotom o kulturi“. Godinu dana kasnije, Safet Sarić odlazi u Zagreb i postaje profesorom u Bošnjačkoj gimnaziji za izbjeglice u periodu od 4 godine. Po povratku u rodni Mostar, angažiran je kao asistent na Pedagoškoj akademiji Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru. Magistrirao je na temu „Literarni i prosvjetiteljski aspekti u prozi Edhema Mulabdića“, a „Osman-Azizovo književno djelo“ naslov je Sarićeve doktorske disertacije. Obje titule, magistra i doktora književnih nauka, stekao je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Safet Sarić autor je i vrlo zapažene knjige publicističkih eseja „In facto“, u izdanju Centra za mir i multietničku saradnju Mostar 2012.godine, a udžbenik „Govor i njegov jezik“ objavljen je 2013.godine.

**

Odabrala i uredila – Selma Dizdar

Ton-majstor – Šerkan Cakić

Foto – Selma Dizdar /Safet Sarić

Čitamo knjige
Čitamo knjige Abdulah Sidran
0 04.05.2024 16:36
Čitamo knjige Zlatko Dizdarević
0 06.04.2024 16:50
Čitamo knjige Senadin Musabegović
0 22.03.2024 21:30
Čitamo knjige Dragana Tomašević
0 09.03.2024 12:42
Musa Ćazim Ćatić Čitamo knjige Federalni radio
0 10.02.2024 22:21