Nastavljeno suđenje u slučaju 'Respiratori', svjedočio Goran Miraščić

Nastavljeno suđenje u slučaju 'Respiratori', svjedočio Goran Miraščić

Svjedočenjem Gorana Miraščića i ulaganjem u spis materijalnih dokaza odbrane, danas je u Sudu Bosne i Hercegovine nastavljeno suđenje u predmetu Novalić i drugi u vezi s nabavkom 100 respiratora, vrijednosti 10.530.000 KM, koje je za potrebe Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) iz Kine uvezla firma "F. H. Srebrena malina”.

Svjedok odbrane Goran Miraščić, vanjski konsultant/savjetnik premijera Federacije BiH za ekonomsku politiku, angažiran u sklopu programa pomoći Ujedinjenog kraljevstva (UK), govorio je o općim okolnostima koje su karakterizirale period pojave pandemije koronavirusa, s fokusom na situaciju u kojoj se našla Federalna vlada i mjere koje je poduzimala na planu ublažavanja ekonomskih implikacija pandemije.

Odgovarajući u direktnom ispitivanju na upite Novalićeve braniteljice, advokatice Vasvije Vidović, svjedok je potvrdio kako je pojava pandemije proizvela i negativne ekonomske implikacije, poredeći ih sa velikom depresijom (1929 -1933.) i svjetskom ekonomskom krizom/recesijom iz 2008. godine.

Podsjetio je kako je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u januaru 2020. najavila pandemiju koja se proširila i na evropski kontinent, te da je onda nastupila iznimno teška situacija najprije u Italiji, a potom i u Španiji, što je uz porast oboljelih i smrtnih ishoda, te udara na privredu i globalne lance snabdijevanja rezultiralo atmosferom straha i tržišnim poremećajima.

Sve je, kako je kazao, dovelo do haotične situacije i pritiska na nadležne vlasti da se angažiraju na planu nabavke medicinskih sredstava i opreme, što je, između ostalog, ukazivalo da svijet nije bio spreman za zdravstvenu krizu takvih razmjera.

U vezi s tim, svjedoku Miraščiću odbrana je predočila više članaka iz bh. i inozemne štampe kojima je opisivano alarmantno stanje na tržištu medicinske opreme, na što je on naveo kako se ukupna situacija snažno reflektirala i stvarala pritisak na Vladu FBiH.

Prema njegovom kazivanju, budući da su EU i SAD zabranili izvoz medcinske opreme, bilo je logično da se roba koja je deficitarna na jednom tržištu traži na drugom, a budući da je u tom pogledu vladala velika konkurencija.

Svjedok je u tom kontekstu kazao kako se u tim okolnostima Vlada FBiH maksimalno angažirala na amortiziranju negativnih ekonomskih trendova, te osiguranju neophodnih finansijskih sredstava, uključujući njihovo relociranje(prenamjenu, rebalans budžeta, tekuće rezerve i set drugih mjera, a kako bi sačuvala radna mjesta i likvidnost privrednih subjekata.

Prisjetio se kako je Vlada već krajem januara 2020. godine iz tekuće rezerve izdvojila dva miliona za predupređivanje negativnih ekonomskih posljedica, te da je aktivnost na tom planu intenzivirana nakon proglašenja stanja nesreće sredinom marta iste godine.

Sve je, kako svjedok navodi, rezultiralo uspostavom fonda za stabilizaciju privrede (488 miliona KM) te donošenjem odgovarajućeg zakona za ublažavanje posljedica pandemije, a na čemu su Vladini timovi kontinuirano angažirani.

Miraščić, nadalje, pojašnjava kako su sve aktivnosti i mjere koordinirane uz uvažavanje preporuka EU, WHO, Svjetske banke (WB), Evropske banke za razvoj (EBRD) i drugih relevantnih institucija, te da se sve odvijalo u specifičnim okolnostima uz odsustvo određenog broja uposlenika u pandemijskim okolnostima.

Svjedoku su u vezi sa spomenutim, predočeni određeni akti Vlade FBiH, uključujući i zapisnik sa Vladine 217. sjednice na kojoj je on bio izvjestilac, nakon čega se prisjetio kako je Vlada formirala i Koordinacioni odbor radi što efikasnijeg odgovora na novonastalu situaciju, te da su samo na ime podrške za tri klinička centra u FBiH izdvojena 42 miliona KM.

Miraščić je u unakrsnom ispitivanju, odgovarajući na upite optužbe, potvrdio da je odgovor na vanredne okolnosti bila obaveza Vlade, te da mu iz prve ruke nije poznato da se Ured premijera Vlade FBiH bavio nabavkom medicinske opreme, kao i da je o tome saznao iz medija.

Svjedoku, također, nije poznato ni da je spomenuti ured komunicirao s proizvođačem respiratora, odnosno da je sačinio pismo namjere za njihovu nabavku.

Inače, optužba je uputila prigovor u vezi s direktnim ispitivanjem ovog svjedoka, ustvrdivši da su mu postavljana sugestivna pitanja, te da njegov iskaz o spomenutim okolnostima nije relevantan sa stanovišta i sadržaja optuženja.

U nastavku ročišta odbrana je u sudski spis uložila određenih broj materijalnih dokaza izvedenih na glavnom pretresu.

Pored Fadila Novalića, premijera Federacije BiH, za spomenutu nabavku optuženi su suspendovani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak i vlasnik firme F. H. "Srebrena malina" Fikret Hodžić, kao i pravna osoba F. H. "Srebrena malina", te federalna ministrica finansija Jelka Milićević.

Miraščićevim svjedočenjem otvoren je dokazni postupak odbrane, koji bi, kako je najavljeno, trebao biti nastavljen na ročištu 9. marta saslušanjem novog svjedoka.

federalna.ba/Fena

respiratori Fadil Novalić i drugi Fadil Novalić
Fadil Novalić zatvor Vojkovići
0 22.03.2024 10:55
Fadil Novalić Senad Pećanin
0 15.03.2024 18:21
Fadil Novalić Željko Komšić Denis Bećirović pomilovanje
0 06.03.2024 19:47
Fadil Novalić pomilovanje
0 06.03.2024 11:03
Fadil Novalić Halil Bajramović CIK
0 19.02.2024 14:34