Muzeji u Velikoj Britaniji spremni vratiti lubanje u Zimbabve
(Izvor: Alamy)

Muzeji u Velikoj Britaniji spremni vratiti lubanje u Zimbabve

Londonski Prirodoslovni muzej i Univerzitet Cambridge rekli su da su spremni sarađivati sa Zimbabveom kako bi vratili ljudske ostatke koji su uzeti u kolonijalnom dobu. Nove izjave dolaze nakon što su delegacije iz Zimbabvea održali razgovore s dužnosnicima obiju institucija.

Zimbabveanci traže lubanje antikolonijalnih heroja s kraja 19. stoljeća, za koje vjeruju da bi mogle biti u Velikoj Britaniji. Ali one još nisu pronađene. Vlasti u Zimbabveu već dugo sumnjaju da su posmrtni ostaci nekih od vođa ustanka protiv britanske vladavine 1890-ih - poznatih kao Prva Chimurenga - odneseni u Ujedinjeno Kraljevstvo kao trofeji.

Najznačajnija među njima bila je žena koja je postala poznata kao Mbuya Nehanda. Pogubljena je u sadašnjem glavnom gradu Harareu i cijenjena je kao nacionalna heroina. Pretražujući svoju arhivu, Prirodoslovni muzej doista je otkrio 11 ostataka "za koje se čini da su porijeklom iz Zimbabvea" - ali ih njihovi zapisi ne povezuju s Nehandom. To uključuje tri lubanje uzete 1893., za koje se smatra da su iz drugog grada Zimbabvea, Bulawaya, kao i ostatke otkrivene u rudarskim oknima i arheološkim iskopinama te one koji su kasnije donirani.

Laboratorij Duckworth Univerziteta u Cambridgeu nije bio toliko precizan, jednostavno je rekao da ima "mali broj ljudskih ostataka iz Zimbabvea", ali u izjavi poslanoj BBC-ju je naveo da nije identificirao niti jedan od njih kao pripadnika prve Chimurenga figure.

Prirodoslovni muzej, s 25.000 ljudskih ostataka, i Duckworth Laboratory, s 18.000, imaju neke od najvećih takvih arhiva na svijetu. Oni su došli iz različitih izvora, uključujući arheološka iskapanja drevnih nalazišta, ali za mnoge je tačno porijeklo nepoznato. Tokom kolonijalnog doba dijelovi tijela ponekad su uklanjani s bojnih polja ili iskapani iz grobova bilo kao trofeji ili za istraživanja u sada diskreditiranom naučnom području. U 19. stoljeću frenologija, koja je istraživala ideju da se ljudske karakteristike mogu odrediti oblikom lubanje, bila je vrlo popularna u Velikoj Britaniji i drugim dijelovima Evrope. Frenološka društva skupljala bi lubanje kako bi pomogla u razvoju teorije, koja se za neke proširila i na rasnu klasifikaciju.

Neki su istraživači pokušali pokazati da oblik lubanje ukazuje na to da su ljudi iz različitih dijelova svijeta inherentno inferiorni. Neki od arhiva koji sada postoje u Ujedinjenom Kraljevstvu su amalgamacije onoga što su prikupila ugašena frenološka društva, kao i privatni kolekcionari. Vlada Zimbabvea vjeruje da su lubanje heroja te zemlje nekako završile u arhivu britanskog muzeja. Glavni među njima bili su duhovne vođe, uključujući Charwe Nyakasikana, koja je postala poznata kao Mbuya (baka) Nehanda jer je bila medij poštovanog duha predaka Nehande. Uhapšena je nakon što je optužena za ubistvo britanskog dužnosnika.

Vjeruje se da je Nehanda potom obješena, a njeno tijelo obezglavljeno. Što se nakon toga dogodilo nije jasno, ali posljednjih su godina zimbabveanski dužnosnici dali nekoliko javnih izjava rekavši da je tijelo završilo u Prirodoslovnom muzeju.

Sa smrtnim krikom "moje će kosti sigurno ustati", Nehanda je od kasnih 1960-ih postala sve moćniji simbol za one koji se bore protiv vladavine bijele manjine u ono što je tada bilo poznato kao Rodezija. Zimbabve je stekao nezavisnost 1980.

Trometarski kip Nehande sada stoji iznad glavne ceste u središtu Hararea. Na  otkrivanju kipa 2021., predsjednik Emmerson Mnangagwa obećao je da će nastaviti pozivati na povrat njezine lubanje i drugih iz Prirodoslovnog muzeja. Za Zimbabveance uklanjanje glave "znači da ste doslovno kaznili osobu iza groba", rekao je Godfrey Mahachi, koji je predvodio delegaciju u Ujedinjenom Kraljevstvu, za BBC 2020. kada je posjeta planirana. "Ako je glava odvojena, to znači da će duh te osobe zauvijek ostati i nikada se neće smiriti." Uprkos tome što nisu pronašli ono što je zimbabveanska delegacija tražila, i Prirodoslovni muzej i Univerzitet Cambridge kažu da su predani suradnji sa zimbabveanskom vladom kako bi vratili ono što je pronađeno.

Kao dio svoje politike repatrijacije, ranije ove godine, Prirodoslovni muzej vratio je ostatke predaka Moriora i Maora. U izjavi za štampu nakon nedavnog sastanka vlade, vlada Zimbabvea rekla je da je delegacija koja je otišla u Ujedinjeno Kraljevstvo bilo zadovoljno što "doista postoje ljudski ostaci zimbabveanskog porijekla u Ujedinjenom Kraljevstvu". "Vlada neće štediti napore kako bi osigurala repatrijaciju naših predaka", dodaje se. Delegacija Zimbabvea također je razgovarala s Britanskim muzejom, Muzejom Pitt Rivers Univerziteta Oxford, Muzejom Univerziteta u Manchesteru i Nacionalnim arhivom Ujedinjenog Kraljevstva. Ali nisu navedeni detalji o čemu se razgovaralo. Uprkos neuspjehu ovog putovanja u UK, historijski značaj ostataka Nehande i drugih za Zimbabve znači da će se potraga nastaviti.

federalna.ba/BBC

Zimbabve Velika Britanija lubanje
David Cameron Izrael oružje Velika Britanija Hamas
0 12.05.2024 18:37
Kina odbacila hakiranje Velika Britanija
0 07.05.2024 11:34
La Manche Velika Britanija Francuska
0 04.05.2024 16:55
Britanski parlament Velika Britanija Bob Stewart Alicia Kearns
0 02.05.2024 19:44
Republika Irska Velika Britanija
0 28.04.2024 10:36