videoprilog Belme Brigić (Federacija danas)

Majka dvoje djece s poteškoćama u razvoju i dalje vodi pravnu bitku sa institucijama KS-a

Samohrana majka dvoje djece sa poteškoćama u razvoju i dalje vodi pravnu bitku sa institucijama Kantona Sarajevo. Podsjećamo, još prošle godine djecu je pokušala upisati u brojne sarajevske vrtiće, te nerijetko nailazila na odbijanje. Tvrdi da je razloga bilo mnogo, a neki od njih su popunjeni smještajni kapaciteti u predškolskim ustanovama, te nemogućnost osiguravanja edukativnog asistenta koji je djeci neophodan za boravak u ovoj instituciji.

Iz nadležnog ministarstva ponovo navode da nemaju zakonsku mogućnost finansiranja radnika u privatnim ustanovama, čiji osnivač nije Kanton Sarajevo, te da su, cijeneći najbolji interes djece, majci ponudili mogućnost da upiše djecu u javnu predškolsku ustanovu u sastavu JU „Djeca Sarajeva“, jer bi Ministarstvo time bilo u mogućnosti u skladu sa zakonom finansirati asistenta. Međutim, ove tvrdnje demantovala je Sabina Hota-Ćatović, advokatica koja zastupa majku: „Ministarstvo sufinansira boravak djece i u privatnim vrtićima kao i u JU Djeca Sarajeva. Neistinit je podatak da majka nije željela djecu da upiše u JU Djeca Sarajeva, ona je to pokušala, Ministarstvo je s tim upoznato. U tom momentu JU Djeca Sarajeva je rekla - mi nemamo asistenta, ne znamo kad ćemo ga imati, a djeca ne mogu u vrtiću boraviti bez asistenta“.

Općinski sud u Sarajevu prvobitno je donio rješenje o izricanju mjera sigurnosti kojim je resornom ministarstvu naloženo da u roku od osam dana osigura prihvat i boravak djece u vrtiću. Međutim, iz kantonalnog ministarstva je uložena žalba koju je Kantonalni sud u Sarajevu kasnije prihvatio te ukinuo doneseno rješenje.

„Ne iz razloga jer mjera kao mjera je neosnovana, nego je Kantonalni sud rekao da se precizno Općinski sud odredi šta je u čijoj nadležnosti, odnosno ko kakve radnje treba preduzeti jer je Ministarstvo tvrdilo da je vrtić dužan obezbijediti asistenta, vrtić se brani da oni nisu dužni i da nemaju kapaciteta... Prema Pravilniku o inkluzivnom obrazovanju KS-a članom 17 je određeno da zaista Ministarstvo treba da obezbijedi asistenta“, dodaje Hota-Ćatović.

Iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS-a danas su se ponovno oglasili. Ističu da su majci ponudili neophodnu pomoć, te sugerirali upis djece u javnu predškolsku ustanovu. Javni vrtić koji je Ministarstvo ponudilo lokacijski je bliže mjestu stanovanja porodice u odnosu na privatni vrtić, naglasili su.

„Ministarstvo za odgoj i obrazovanje je u cilju osiguranja kvalitetnije podrške djeci s teškoćama u odgojno-obrazovnim ustanovama dostavilo saglasnost za prijem: 26 edukator-rehabilitatora, 26 logopeda, 77 psihologa, te 18 socijalnih radnika. Shodno gore navedenom, želimo istaći opredijeljenost Vlade i Skupštine Kantona Sarajevo da se kontinuirano nastave poboljšavati prilike za djecu/mlade s teškoćama, te osigurava adekvatna psihosocijalna podrška porodicama djece/mladih s teškoćama“, navodi Ministarstvo.

Naredno ročište zakazano je za 15. septembar, a advokatica koja zastupa majku djece kojima je neophodno predškolsko obrazovanje apeluje na sve institucije, nadležne organe i nivoe vlasti da pronađu hitno rješenje. Ne može ništa zamijeniti boravak djece sa svojim vršnjacima u ustanovi u kojoj treba da budu, poručila je.

federalna.ba

djeca sa poteškoćama u razvoju djeca s teškoćama u razvoju djeca s poteškoćama u razvoju
djeca sa poteškoćama u razvoju Tuzlanski kanton
0 13.03.2024 18:46
Banja Luka proračun djeca sa posebnim potrebama djeca s teškoćama u razvoju djeca sa poteškoćama u razvoju Djeca s posebnim potrebama djeca s poteškoćama u razvoju
0 10.01.2024 20:46
Udruženje Mala sirena Turska vojna misija neurofeedback aparat djeca s poteškoćama u razvoju
0 10.11.2023 18:41
djeca sa poteškoćama u razvoju Vedri osmijeh Udruga Vedri osmijeh Mostar Dani kruha
0 19.10.2023 20:33