Leopold i Loeb: Jezivi 'zločin stoljeća' koji je fascinirao Hitchcocka i druge

Leopold i Loeb: Jezivi 'zločin stoljeća' koji je fascinirao Hitchcocka i druge

Malo šta je 1920-ih moglo šokirati SAD. Zemlja se još uvijek oporavljala od posljedica Prvog svjetskog rata. Doba prohibicije dovelo je do brzog porasta nasilnog organiziranog kriminala. A desetljeće su završila dva najgora privredna pada u historiji: Zaboravljena depresija 1920.-21. i krah Wall Streeta 1929.

Međutim, SAD su 1924. doista šokirala dvojica imućnih studenata u Chicagu, Nathan Leopold i Richard Loeb, i njihov pokušaj takozvanog "savršenog zločina": plan u kojem su vjerovali da mogu postići i uzbuđenje zbog počinjenja ubistva i još veće uzbuđenje što neće biti uhvaćeni.

Ono što je u početku počelo kao intelektualna znatiželja proizašla iz filozofije koju su čitali završilo je brutalnim ubistvom djeteta. Stotinu godina kasnije, šok u SAD-u još uvijek odzvanja jer je zločin imao trajan utjecaj na kulturu, na film, pozorište, književnost i televiziju – što je rezultiralo djelima uključujući klasični film Alfreda Hitchcocka Rope (Uže).

Leopold i Loeb bili su prijatelji iz djetinjstva iz dobrostojećih porodica. U vrijeme kada su počinili zločin, Leopold (19) je upravo diplomirao na Univerzitetu u Chicagu i nadao se da će biti primljen na Pravni fakultet Harvarda, dok je Loeb (18) studirao historiju  na Pravnom fakultetu Univerziteta u Chicagu. Dana 21. maja 1924., nakon mjeseci planiranja, par je namamio 14-godišnjeg Bobbyja Franksa, Loebovog daljeg rođaka, u automobil. Jedan od njih ga je ubio, iako se još uvijek raspravlja o tome koji, prije nego što su sakrili njegovo tijelo u udaljenom području.

Par zatim brzo provodi svoj plan prevare, postavljajući lažne tragove kako bi zbunili policiju, posebno lažni zahtjev za otkupninu Franksovoj porodici. No, plan se brzo raspao: tijelo je pronađeno tek sljedeći dan, 22. maja, što je bilo ranije nego što se očekivalo, pa smicalica s otkupninom nije uspjela uvjeriti vlasti. Nesvjesno, ubica, Leopold je također ostavio par jedinstveno dizajniranih naočala na mjestu zločina koje se povezuju s njim.

Pod pritiskom, Leopold je priznao zločin i upleo Loeba kao svog saučesnika. Međutim, naciju je šokirao motiv ubistva. Leopold i Loeb predstavili su svoj zločin kao intelektualnu vježbu, potaknutu svojim vjerovanjem u koncept Übermenscha – nadčovjeka koji je nadišao konvencionalni ljudski moral – kako je to istraživao njemački filozof Friedrich Nietzsche. Sebe su vidjeli kao superiorna bića željna uzbuđenja koja mogu postići status Übermenscha kroz ubistvo. Suđenje im je počelo u julu 1924. i brzo je postalo medijska senzacija. Clarence Darrow, poznati branitelj, preuzeo je slučaj i usprotivio se smrtnoj kazni. Leopold i Loeb priznali su krivicu, a sudac ih je na kraju osudio na doživotni zatvor plus 99 godina.

Par je otišao u različite zatvore, a njihove su ih se porodice odrekle. Loeba je kasnije ubio drugi zatvorenik 1936., dok je Leopold naposljetku pušten na uslovnu slobodu 1958. i živio je ostatak života u relativnoj anonimnosti, objavio je neke tekstove i umro 1971.

Slučaj Leopold i Loeb, naziv po kojem je postao poznat, ostavio je dubok trag na američko društvo i pravni sistem. Novine su ga prozvale "zločinom stoljeća" i potakle rasprave o zločinu, kazni i rehabilitaciji.

Autorica i novinarka Nina Barrett je za potrebe svoje knjige The Leopold and Loeb Files (2018) detaljno proučila slučaj. S opsežnim pristupom dokumentarnim dokazima, ona vjeruje da je razlog trajnog interesa za slučaj jasan. "Mislim da i dalje fascinira umjetnike jer prkosi našim idejama o 'motivu' i o tome što znači biti 'civiliziran'", kaže ona za BBC Culture, dodajući da "uprkos tome što je dobio više pažnje nego vjerovatno bilo koji drugi slučaj ubistva u modernom sjećanju, niko nikada nije dao zadovoljavajuće objašnjenje zašto su Leopold i Loeb mislili da bi ubistvo dječaka iz susjedstva bilo uzbudljivo."

Najraniji primjer njegovog jezivog kulturnog utjecaja je britanski, a ne američki. Do kasnih 1920-ih, SAD još nisu bile spremne proizvesti kreativna prepričavanja zločina. Međutim, britanski pisac Patrick Hamilton sigurno je imao po neku ideju zbog čega je ovaj dvojac to učino. Poput mnogih pisaca koji se bore da uspiju, Hamilton je volio sjediti u kafićima i pubovima. Tokom dugih dana otklanjanja rastuće ovisnosti o alkoholu počeo je pisati ono što će postati njegova revolucionarna drama, „Rope“ (Uže), inspirisana slučajem Leopolda i Loeba. Hamiltonov rad često je odražavao psihološke dubine pojedinaca, posebno u kasnijim romanima kao što je Hangover Square (1941.): s okom za dosadniju, beznadnu stranu ljudskog života, ubijanje je predstavljalo savršenu sirovinu.

Prvom premijerom 3. marta 1929. u londonskom Strand Theatreu, Rope je doživio trenutni uspjeh. Smješten u otmjeni Mayfair, a ne u Chicago, i preinačujući Leopolda i Loeba u oxfordske studente, Wyndhama Brandona i Charlesa Granilla, Rope više nego odjekuje izvornom Frankovom ubistvu. Hamilton je, međutim, promijenio narativ, tako da je žrtva školski kolega dvojice protagonista, a ne dijete, dok je pozorišna inscenacija cijelo vrijeme na pozornici imala tijelo, skriveno u kovčegu. Hamiltonov vješti razvoj karaktera stvarao je jezu kod publike, kao i odvažna prezentacija cijele predstave u jednom kontinuiranom činu bez pauze. "Dao sam sve od sebe da napišem horor i natjeram vas da se naježite", rekao je Hamilton u vlastitom predgovoru. "To je triler. Triler cijelo vrijeme, i ništa drugo, osim trilera." Hamilton je sam sebi činio nepravdu. Predstava je duboko zaronila u zle, intelektualne motivacije ljudi koji sebe vide iznad društva. S Drugim svjetskim ratom iza ugla, ratom u kojem je slično bastardiziranje Nietzscheanske ideologije od strane nacista pokretalo njene zločine, Rope je bio sve samo ne pojednostavljeni triler. Popularnost predstave u West Endu brzo je dovela do produkcije u New Yorku, u Theatre Masque na Broadwayu, gdje je preimenovana u Rope's End.

Zatim je dospjela na male ekrane kada je 1939. predstavu adaptirao BBC. Druga produkcija drame naknadno je emitirana 1947., s Dirkom Bogardeom kao jednim od ubica, prije nego što je Alfred Hitchcock stvorio vlastitu verziju na velikom platnu 1948. godine.

Hitchcockova interpretacija

Hitchcock je i sam bio dobro upoznat s pravim zločinom, pa nije iznenađujuće da se Rope dopao njegovoj morbidnoj osjetljivosti. Pokazao je svoju akreditaciju s tim žanrom na početku svoje karijere, kada je 1927. adaptirao roman The Lodger inspiriran Marie Belloc Lowndeovim  Jackom Trbosjekom. Kasnije, se njegov film Uncle Charlie in Shadow of a Doubt (1948) temeljio na priči o serijskom ubici Earleu Nelsonu , dok je Frenzy (1972.) adaptiran prema romanu Arthura La Berna Goodbye Piccadilly, Farewell Leicester Square (1966.), koji je i sam inspiriran takozvanim ubistvima "Jack the Strippera" u Londonu 1960-ih. Možda najpoznatiji, Hitchcockov Psiho (1960.) adaptiran je iz kratke priče Roberta Blocha i jezivim zločinima Eda Geina. Drugim riječima, niz Hitchcockovih najslavnijih filmova proizašao je iz zločina koji su se uistinu desili, iako bi neke dijelove izostavljao.

Redatelj i historičar filma Mark Cousins nedavno je preispitao Hitchcockov rad za svoj film „Zovem se Alfred Hitchcock“ (2023). "Rope (Uže) je intelektualno i moralno središte Hitchcockova djela", sugerira Cousins. "Nije pokušavao biti duhovit ili zabavan. Umjesto da sa strane gleda ubistvo, u Ropeu je buljio ravno u njega. Nije mu mijenjao formu."

Film je imao dodatnu adrenalinski rizik u – tada ilegalnoj i teško impliciranoj – homoseksualnoj vezi između Leopolda i Loebovih likova -  Philipa (Farley Granger) i Brandona (John Dall). Donoseći Rope na ekran uz pomoć scenariste Humea Cronyna (također glumca koji je glumio pravog zaljubljenika u zločine u filmu Shadow of a Doubt) i Arthura Laurentsa, Hitchcock je upotpunio Hamiltonovu dramu većim brojem likova, kao i glumačkom postavom Jamesa Stewarta kao Ruperta Cadella, bivšeg učitelja ovog para i moralne mjera filma. Cousins smatra jedan trenutak iz filma posebno dirljivim – kada Stewart kaže dvojcu "naveli ste me da se stidim zbog svakog koncepta koji sam ikada imao o superiornim i inferiornim bićima. Ali zahvaljujem vam na toj sramoti."

Rope je također bilo nevjerovatno eksperimentalno za Hitchcocka: ne samo da je to bio njegov prvi film u Technicoloru, već je, inspirisan predstavljanjem pozorišta na televiziji, odlučio stvoriti iluziju snimajući u jednom simultanom kadru. Iako se zapravo sastojao od 10 kadrova, rezultat je ipak bio jedinstven, košmaran film.

Ispostavilo se da je Rope jedan od Hitchcockovih najučinkovitijih filmova, ali neugodna pitanja koja je postavio dovela su do mješovitog prijema. Kao što je kritičarka Chicago Tribunea Mae Tinne napisala: "Ako je svrha gospodina Hitchcocka u produkciji ove jezive priče o ubistvu bila šokirati i užasnuti, on je itekako uspio". Kasnije je upozorila čitatelje da se film “ne preporučuje osjetljivima”. Javnost je primijetila da je film imao lošu zaradu na kino blagajnama, a njegov komercijalni neuspjeh je dodatno pogoršan zabranom u raznim državama i gradovima. Međutim, Barrett razumije nelagodu koja je okruživala film. "Kao film, a ne samo kao priču, lično ga smatram vrlo uznemirujućim, jer iako pokušava imati prikladno moralan kraj, osjećam da također glamurizira ono što su oni učinili." Uprkos tome, nepopularnost  filma nije spriječila druge kreativce da traže inspiraciju u slučaju Leopolda i Loeba. Zapravo, činilo se kao da ih je to potaknulo.

Bilo je to 1950-ih kada je Leopoldu u zatvoru prvi put pristupio pisac Meyer Levin. Kao savremenik ubica i godinama zaintrigiran slučajem, Levin je prišao Leopoldu s idejom da priču pretvori u roman. Leopold je rekao Levinu da ne želi da se njegov zločin fikcionalizira, umjesto toga predložio mu je da mu Levin pomogne s njegovim memoarima.  Levin je na Leopoldovu veliku frustraciju ipak nastavio svoj rad na romanu.

Detaljnije prepričavanje

Levinov roman se zove Compulsion (1956), triler koji je ostao neugodno blizu istine. Za razliku od Ropea, Compulsion je smješten u Chicago. Pratio je intelektualne manevre dvojice likova, ovaj put preimenovanih u Steinera i Straussa, njihov zajednički romantični odnos i njihov zločin, praćen dramatikom suđenja. Leopold nije bio nimalo impresioniran kada je napokon pročitao kopiju romana, ne samo zato što je Steiner, njegov lik u knjizi, prikazan kao onaj koji je poticao i počinio zločin. "Utjecaj Compulsion-a na moje mentalno stanje bio je nevjerovatan", napisao je kasnije Leopold. "Fizički mi je bilo loše, ali doslovno. Više puta sam morao odložiti knjigu i čekati da se mučnina smiri."

Knjiga je postala bestseler i Compulsion je brzo pronašao svoj put do pozornice, navodeći iskusnog redatelja Richarda Fleischera da je adaptira za film.

Fleischer će tokom godina razviti snažan odnos s pravim zločinom, kasnije snimivši ono što je još uvijek možda najučinkovitiji istiniti kriminalistički film ikada snimljen, 10 Rillington Place (1971.). S glumačkom postavom koja je uključivala Orsona Wellesa kao odvjetnika Jonathana Wilka (fiktivna verzija Darrowa), film je bio hit uprkos tome što je Leopold pokušavao blokirati produkciju filma. Godinama kasnije, 1970., Leopold je pokrenuo slučaj protiv Levina, njegovih izdavača i distributera filma zbog narušavanja privatnosti. Međutim, sudac u Illinoisu odbacio je ubojičin slučaj jer su knjiga i kasniji film možda pomiješali činjenice s fikcijom, što je štetno za karakter tužitelja. Sudac je izjavio da, budući da je Leopold proglašen krivim za navodni "zločin stoljeća", trebalo je imati malo razumijevanja za njegovu privatnost.

Leopoldovi različiti pokušaji da zaustavi snimanje filma bili su jedan od najranijih primjera, ako ne i najraniji primjer, osobe upletene u slučaj koja osuđuje medijsko predstavljanje pravog zločina – iako su danas obično porodice žrtava te koje osuđuju zločin, a ne počinitelj.

U dobru i u zlu, utjecaj slučaja nastavio je prožimati popularnu kulturu. Više knjiga inspiriranih njim pojavilo se brzo nakon Compulsiona, poput romana Jamesa Yaffea Nothing but the Night (1957.) i Mary Carterine Little Brother Fate (1957.), zbirke od tri priče inspirirane zloglasnim američkim slučajevima ubistava iz 1920-ih. Na filmu i televiziji pojavio se Swoon (1992.) Toma Kalina, koji je najnovija izravna dramatizacija slučaja. Glavni detektiv Columbo također se uključio u akciju u epizodi Columbo Goes to College iz 1990., koja je imala jasnu inspiraciju od Leopolda i Loeba i koja govori o detektivu koji dvoje studenata privodi pravdi. Još 2019. godine, psihopatija inspirirana Nietzscheom ubica bila je nadahnuće za središnju priču treće sezone hit američke kriminalističke serije The Sinner, a nema sumnje da će se pojaviti još prepričavanja dok se prava zločinačka proždrljivost stoljeća nastavlja. Pa zašto ovaj sumorni slučaj i dalje nadahnjuje toliko umjetnosti? Barrett ima oštar odgovor. "Ovaj je slučaj, za razliku od uobičajene kriminalističke priče bazirane na stvarnim događajima, doista stekao status mita. I to vrlo brzo, zbog svih vrlo dubokih pitanja koja je pokrenuo, od kojih su gotovo sva teška i na koja je nemoguće odgovoriti", zaključuje ona, govoreći o strašnoj fascinaciji ubistvom čiji su motivi krajnje izvan općeg ljudskog poimanja. Stoga se čini se da je ovaj zločin 20. stoljeća odlučan preživjeti iu 21. stoljeću.

federalna.ba/BBC

Alfred Hitchcock Leopold i Loeb zločin
Sud BiH presuda zločin Kotor-Varoš
0 29.09.2023 13:08
Korićanske stijene zločin godišnjica
0 21.08.2022 08:47
Hrastova glavica zločin
0 05.08.2022 18:07