Lažni Monet i Renoir na eBayu među 40 krivotvorina identificiranih pomoću umjetne inteligencije
(Izvor: eBay)

Lažni Monet i Renoir na eBayu među 40 krivotvorina identificiranih pomoću umjetne inteligencije

“Monet” i “Renoir” su među do 40 lažnih slika koje se nude na prodaju na eBayu, navedeno je u istraživanju vodećeg stručnjaka.

Dr. Carina Popovici, stručnjakinja za provjeru autentičnosti umjetničkih djela, rekla je da je primijenila vrhunsku tehnologiju umjetne inteligencije (AI) na slike oglašene na internetskoj platformi i bila šokirana otkrićem da mnoge imaju "veliku vjerovatnost" da "nisu autentične". Do sada je pronašla do 40 krivotvorenih slika, a kaže da ih je bilo puno više.

"Algoritam ih je sve identificirao kao lažnjake", rekla je.

“Danas smo pogledali i preuzeli neke slike, a krivotvorina je bilo posvuda. Sve što smo analizirali pokazalo se da nije prava umjetnost, sa mogućnošću negativne vjerojatnosti oko 95 posto. Sigurna sam da je ovo samo vrh ledenog brijega.” Slike koje su AI testovi identificirale kao lažne uključuju jednu reklamiranu kao Monet, pod nazivom Šuma s potokom i cijenom od 599.000 dolara, i jednu koja je navedena kao Renoir, opisana kao studija Claudea Renoira, koja košta 165.000 dolara.

Na svojoj web stranici eBay navodi: "Ne dopuštamo popis krivotvorenih proizvoda ili neovlaštenih kopija."

Popis za Renoir je uklonjen nakon što je Guardian kontaktirao prodavatelja - koji se nalazi na Floridi s eBay korisničkim imenom metasis. U poruci Guardianu rekli su da ne prodaju lažnu umjetnost.

Prodavač za Monet, ima jedinstveni page korisnika eBaya i nalazi se u Millersburgu, Ohio. Nisu odgovorili na Guardianove upite. U opisu popisa stoji: “U potpunosti garantujem da je slika originalno ulje na platnu iz 1867. s potpisom i datumom Claudea Moneta. Slika nije u savršenom stanju i nemam nikakvog porijekla osim što je imam više od 20 godina.”

Popovici je više puta pisala platformi od decembra 2023. kako bi izrazila svoju zabrinutost. Doprla je do njenih ureda u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i SAD-u.

U svojim je e-porukama rekla da se treba pozabaviti problemom "s ozbiljnošću koju zaslužuje".

Još uvijek čeka odgovor.  “Jako sam se trudila razgovarati s njima. Jako sam frustrirana što ne odgovaraju. Stvarno sam jako uznemirena zbog ovoga. Oni imaju odgovornost. Ne mogu se samo pretvarati da ne vide što se događa, jer ima toliko toga. Postoje jasni pokazatelji da tu postoji veliki problem.”

Ebay je za Guardian rekao: “Prodaja krivotvorenih artikala strogo je zabranjena na eBayu, a mi smo predani tome da roba koja se prodaje na našoj platformi bude autentična.

“To činimo korištenjem višestrukih slojeva AI tehnologije, profesionalno obučenih eBay istražitelja i programa za zaštitu kupaca. eBay je proaktivno blokirao objavljivanje 88 miliona sumnjivih krivotvorina u 2022., dok je uklonio 1,3 miliona artikala s platforme nakon pregleda od strane istražitelja eBaya. „U ovom slučaju već smo uklonili jednu od stavki koje su nam označene."

Popovici je voditeljica Art Recognitiona, švicarske tvrtke koja surađuje na istraživanju sa Univerzitetom Liverpool i Univerzitetom Tilburg u Nizozemskoj.

Njegova tehnologija koristi dvije vrste umjetne neuronske mreže u analizi umjetničkih djela u zamršenim detaljima, od uzoraka poteza do paleta boja. Art Recognition ga je primijenio na više od 500 djela u raznim zbirkama. Dao je Rubensovoj slici u Nacionalnoj galeriji – Pogled na Het Steen u rano jutro – vjerojatnost od 98,76% u korist umjetnika. Ali također je doveo u pitanje pripisivanje flamanskom majstoru Samsona i Dalile, podupirući dugogodišnje sumnje nekih kritičara da se radi samo o kopiji. Tehnologija je također podržala identifikaciju spornih djela, poput autoportreta Vincenta van Gogha iz 1889. u Nacionalnom muzeju u Oslu.

Popovici kaže da je tehnologija transformirala sposobnost identificiranja krivotvorina na internetu: “U prošlosti je bilo jako teško uočiti te stvari, jer ne možete uzeti uzorke sa slike na internetu. Ali s novom tehnologijom to je jednostavno. Možete samo preuzeti sliku i onda ćete za 10 minuta znati. Mislim da ljude treba upozoriti.”

Monet Renoir