videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Dnevnik 2)

Koraj u 21. vijeku – bez pitke vode

Osnovna životna potreba za njih je gotovo luksuz. Za nevjericu je da u 21. vijeku i dalje postoje mjesta u BiH koja nemaju pitku vodu. Mještani povratničkog naselja Koraj na obroncima Majevice traže hitnu reakciju lokalnih i entitetskih vlasti. 

Problem vodosnabdijevanja u Koraju traje odavno, no posljednjih mjeseci je kulminirao. Mještani tvrde da još od februara imaju problem sa nestašicom vode, u ljetnim mjesecima, kada su podioci na termometru dostizali i preko 40 stepeni, vode za piće, kažu Korajci, nije bilo.

„Kad smo se vratili 2001. godine, bilo je nekoliko javnih česmi i mi smo se time služili. Poslije toga nije bilo vode. Onda je isto ovako bio slučaj da smo išli na bunar i kad smo počeli da vadimo ilo iz bunara - nemamo se čime okupati. Onda smo ustali“, priča Amra Ćosić.

„Meni je strašno poražavajuće da u 21. vijeku moramo da se brinemo kako oprati ruke, kako održavati ličnu higijenu, kako oprati posuđe. U kući imamo malu bebu. Pdržavanje odjeće, higijene, prostora - kakvom vodom ja danas kupam svoje dijete? Došli smo u situaciji da razmišljamno o vodi kao luksuzu, a to je osnovna stvar za život, na koju svi imamo pravo“, podsjeća Maida Agić.

Do vode dolaze iz okolnih bunara. Voda koju imaju nije bakteriološki ispravna za piće, te se, kažu, snalaze kako znaju i umiju.

„Svega ima. Meni nisu jasne neke stvari - da u našim bazenima stoji 5 pumpi koje su pokvarene, nisu izvađene. Da li tu neuki ljudi rade? Dok jedna pumpa koja šalje vodu za Mirosavce - ona radi“, govori Mersudin ef. Nakičević, glavni imam u džematu Koraj.

„U tom bunaru gdje nam dolazi voda u Koraj ima 5 ili 6 pumpi koje su crkle i niko ih nije vadio, nego samo kupi novu i crpi vodu, pa opet kupi novu i crpi... Talog vode u bunaru je oko 2 metra dubine, kažu, niko to nije sanirao“, tvrdi Hazim Agić.

„Sad kad bi nam se ukazala prilika da mi nešto uradimo, zatražimo neku donaciju - mi ne bismo znali za šta da je tražimo. Ne znamo u čemu je problem – je li u izvorištu ili gdje? Niko nam do sad nije tačno kazao“, dodaje Nakičević.

Odgovor mještani očekuju od nadležnih. Apeluju i na lokalne i na entitetske nivoe vlasti da što prije iznađu rješenje za njihov problem. U suprotnom, spremni su, kažu, i na proteste.

„Nema nam druge. Ako treba, i puteve ćemo blokirati“, poručuje Ćosić

Agić upozorava kulminaciju: „Narod izlazi, hoće proteste i ko zna na šta će ovo izaći“.

Ugrožena su im, ističu, osnovna ljudska prava. Mještani ovog područja egzistenciju obezbjeđuju od poljoprivrede. Bez pitke vode njihova gazdinstva doći će do gašenja.

„Šta god da bismo počeli u proizvodnji, onemogućeni smo. Ne možeš u proizvodnju, nemaš čime zaliti. Ne možeš ni u preradu, nemaš čime da očistiš. Mljekarstvo je bilo zastupljeno – međutim, i to je sada stalo, nemamo više nijedne otkupne stanice“, objašnjava Nakičević.

Iz Opštine Lopare, kažu, dobili su obećanja da će u narednim danima održati sastanak sa mještanima, kako bi pokušali naći adekvatno rješenje.

federalna.ba

Koraj pitka voda voda
vodni resursi voda pitka voda Kanton 10
0 19.04.2024 17:38
voda vodosnabdijevanje Sarajevo
0 11.02.2024 09:19
Kakanj Vareš Adriatic Metals BH voda pitka voda
0 25.01.2024 17:39