videoprilog Gordane Antonić (Dnevnik 2)

"Insistiranje da se rezolucija obori govori samo o jednoj vrsti paranoje"

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i Željko Komšić najavili su u četvrtak u Sarajevu svoj odlazak u New York, gdje bi Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) 2. maja trebala razmatrati prijedlog rezolucije kojom se podsjeća na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine i ponovo osuđuje taj zločin.

Očekivana rasprava o tom dokumentu izazvala je nove napetosti u odnosima između Beograda i Sarajeva, ali i u samoj BiH. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je najavio da će putovati u New York i tamo pokušati učiniti sve što može ne bi li spriječio usvajanje rezolucije, iako priznaje kako su mali izgledi da u tome uspije.

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović izjavio je da je BiH danas punopravna članica UN, zemlja članica Vijeća Evrope, OSCE-a i država koja se nalazi pred vratima EU i NATO saveza.  "Na nama je da radimo sve što možemo da naša zemlja što prije uđe, posebno, u NATO savez. Zbog toga sam prije nekoliko dana bio i u Briselu, razgovarao i sa generalnim sekretarom NATO-a po treći put u nešto više od godinu dana i moram reći i nevezano za ono što je saopćeno i na pres-konferenciji u Briselu, da su ohrabrujuće stvari iz Brisela, iz sjedišta NATO-a, jer NATO ima mandat i prema Dejtonskom mirovnom sporazumu da reagira kad god su ugroženi mir, sigurnost i država BiH. Stoga, onima koji na bilo koji način dovode u pitanje budućnost nezavisne i suverene BiH preporučio bih da se ne igraju sa vatrom", istakao je Bećirović.      

Na novinarsko pitanje u vezi najavljenog sastanka i vaskršnjeg sabora Republike Srbije i bh. entiteta Republike Srpske, Bećirović je naveo da posljednjih sedmica i mjeseci domaća, regionalna, evropska i svjetska javnost polako saznaju pravo lice predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića.

"On nije nikakav mirotvorac, glavni problem u BiH nije Milorad Dodik već upravo Aleksandar Vućić. Međunarodni zvaničnici bi se trebali zapitati kakve to instrukcije Vučić daje Dodiku. Vučić bi napokon morao da počne poštovati suverenitet i nezavisnost i teritorijalni integritet BiH i da se prestane miješati u unutrašnje stvari. Stoga mu je moja poruka da poštuje međunarodno pravo, a ne da se ponaša kao da za njega ne važe nikakva pravila", dodao je  Bećirović.

Govoreći o prijedlogu rezolucije UN-a o Srebrenici, Bećirović je naveo da je to još jedno pitanje na kojem treba raditi odgovorno i ozbiljno, a ne davati populističke izjave po medijima. "Kada se sve to završi onda ću malo više govoriti o tome. Do tada treba ozbiljno i odgovorno da radimo, a evo i ekskluzivna informacija – početkom iduće sedmice idem i u New York", dodao je Bećirović.

Rezolucija o Srebrenici podrazumijeva odluku da se 11. juli svake godine obilježava kao međunarodni dan sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici 1995.

Komšić, s obzirom na to da je imao uvid u rezoluciju, smatra da u njoj nema ništa "problematično".

"Rezolucija je, prije svega, posvećena 30. godišnjici genocida u Srebrenici koja pada iduće godine. Dakle, u njoj nema ništa, ništa, ni protiv koga. Ne samo u okruženju nego protiv ikoga u cijelom svijetu. Dakle, to što oni rade jeste, ja mislim, čak jedna vrsta propagandne akcije. Jer, sve ono što Vučić najavljuje kao teške dane za Srbiju i srpski narod, opasnost po Srbiju i srpski narod, pozivajući se na eventualno usvajanje te rezolucije, najobičnije je spinovanje, najobičnija politička igra. Dakle, s aspekta politike, međunarodnih odnosa, činjenica, pa ako hoćete i morala, pa i bilo koji aspekt da uzmete, u toj rezoluciji nema apsolutno ništa sporno. Ona je, prije svega, posvećena oblježavanju godišnjice genocida u Srebrenici i potrebi da ta priča nekako bude zastupljena u cijelom svijetu, jer činjenica jeste da sve ono što se dešavalo u julu 1995. jeste neki planetarni šamar međunarodnoj zajednici. Insistiranje na tome da se ta rezolucija obori, samo govori o jednoj vrsti paranoje, pa moram reći, čak i političkog ludila koje vlada u regiji", rekao je Komšić.

Predlagači rezolucije o genocidu u Srebrenici su Njemačka i Ruanda.

Bećirović i Komšić su se osvrnuli i na današnji odlazak predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) Milorada Dodika u Beograd na sastanak sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem, na kojem je najavljen razgovor o organizaciji "uskršnjeg sabora Srba" koji bi se 5. i 6. maja trebao održavati u Srbiji.

Bećirović je povodom toga kazao da "posljednjih mjeseci, domaća, regionalna, evropska i svjetska javnost polako saznaju lice predsjednika Srbije Aleksandra Vučića".

"On nije nikakav mirotvorac. Glavni problem u BiH nije Milorad Dodik, već upravo Aleksandar Vučić. Kad god se Dodik vrati, a u zadnje vrijeme sedmično ide na raport Vučiću u Beograd, on pravi probleme u BiH. Stoga bi se i međunarodni zvaničnici trebali zapitati kakve to instrukcije predsjednik Srbije daje Dodiku. Vučić bi napokon morao da počne poštovati suverenitet BiH. Ta riječ mu je izgleda jako teška, pa često govori o teritorijalnom integritetu, ali njegova dužnost je da poštuje i nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH i da se prestane miješati u unutrašnje prilike suverene i nezavisne države BiH", poručio je Bećirović.

Komšić je rekao da se razgovori Dodika u Vučića i odluke koje donose "neće ticati BiH, na način kako bi oni možda htjeli".

"Bosna i Hercegovina će opstati uprkos svim izazovima. Dakle, šta god oni pričali u Beogradu, efekta neće imati po nas u smislu cjelovitosti zemlje i naše, na kraju krajeva, odlučnosti da se borimo za svoju zemlju", rekao je Komšić.

federalna.ba/AA/Fena

Željko Komšić
Predsjedništvo BiH Kosovo Denis Bećirović Željko Komšić Željka Cvijanović Vijeće Evrope
0 23.04.2024 19:02
Željko Komšić New York Armija Republike BiH
0 20.04.2024 17:21
UN Denis Bećirović Željko Komšić Rezolucija o genocidu u Srebrenici
0 20.04.2024 09:22
genocid u Srebrenici Željko Komšić Denis Bećirović Zlatko Lagumdžija UN Azir Osmanović
0 19.04.2024 19:10