Koliko su tačni podaci na Wikipediji?
(Izvor: Ilustracija)

Koliko su tačni podaci na Wikipediji?

15. januara 2001. godine, dva američka preduzetnika - Jimmy Wales i Larry Sanger - pokrenuli su internetsku enciklopediju koja se zove Wikipedia. 

Uprkos kritikama zbog netačnosti, stranica je još uvijek itekako uspješna.

To je 15. najpopularnije odredište na internetu, dostupno je na više od 300 jezika, a održava ga zajednica urednika volontera.

Wikipediju koriste svi, od studenata, političara do novinara, koristeći je za brzi brifing o bilo kojoj temi, iako čak i Wikipedia kaže da se to ne bi trebalo koristiti kao primarni izvor.

George W Bush(https://en.wikipedia.org/wiki/George_W._Bush)

George W Bush inauguriran je kao 43. predsjednik Sjedinjenih Država pet dana nakon pokretanja Wikipedije.

"Svatko je mogao kliknuti na promijeni podatke", objašnjava David Gerard, koji je dobrovoljni urednik od ranih dana.

"Nadam se da ljudi razumiju da je Wikipedia samo gomila dobronamjernih amatera koji se trude da naprave nešto lijepo."

Međutim, nisu svi korisnici htjeli da podaci budu tačni. 

"Rat" oko tačnosti podataka na toj stranici je trajao dugo, a podaci su se svakodnevno mijenjali. To je bio jedan od razloga za promjenu pravila.

Tačnije, pojedini unosi su postali zaštićeni, što znači da su postojala ograničenja u uređivanju, posebno od strane novih ili anonimnih korisnika.

Jimmy se prisjeća da je jedan administrator bio toliko nezadovoljan zbog toga i rekao je da će otključati Bushovu stranicu i paziti na nju.

"Nakon osam sati bavljenja glupostima, rekao je: 'Zaključavam, mora tako biti."

COVID-19 (https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic)

Petog januara 2020. godine jedan od korisnika Wikipedije koji je za mjesto boravka unio Kinu, a trenutnu lokaciju Cambridge, kreirao je stranicu „2019-2020 Širenje upale pluća iz Kine“.

Naslov je kasnije promijenjen kada je virus koji izaziva upalu pluća dobio ime, COVID-19.

Tokom 2020. godine stotine korisnika su dodavali informacije na tu stranicu.

Internet je preplavljen dezinformacijama o virusu, ali David kaže da se informacije na Wikipediji zasnivaju na uglednim izvorima.

"Standard su provjerene studije"- pojedinačni radovi obično nisu prihvatljivi", objašnjava on.

Ovo ne zaustavlja borbu među korisnicima.

Jedan komentar u historiji uređivanja glasi: "Ovo su špekulacije. Nema direktnih dokaza da se to dogodilo, stoga to ne bi trebalo ovdje biti uključeno."

Ali Jimmy kaže da je Wiki Project Medicine - zajednica ljekara i naučnika osnovana u ranim danima enciklopedije - pomogla da stranica Covid ostane prilično tačna.

Unatoč brojnim problemima sa uređivanjem podataka, Wikipedija je i dalje jedna od najpopularnijih stranica na internetu. Iako ne postoji određena hijerarhija kada govorimo o uređivanju podataka, tačnost podataka na Wikipediji iznosi oko 80%. Čini se da je ovaj broj dovoljan korisnicima kako bi ipak podatke uzimali sa najpopularnije enciklopedije na internetu. 

federalna.ba

Wikipedia tačnost podataka Jimmy wales Larry Sanger