Kolekcija knjiga Charlieja Wattsa uskoro na aukciji
(Izvor: EPA-EFE/HAYOUNG JEON)

Kolekcija knjiga Charlieja Wattsa uskoro na aukciji

Najpoznatiji je bio kao bubnjar Rolling Stonesa, ali daleko od pozornice Charlie Watts je bio strastveni kolekcionar moderne literature.

Njegova biblioteka je sadržavala desetine rijetkih prvih izdanja, uključujući potpisana prva izdanja „Velikog Gatsbija“ F Scotta Fitzgeralda i „The Hound Of The Baskervilles“, Arthura Conana Doylea. Sada, dvije godine nakon njegove smrti, neki od tih dragulja bit će stavljeni na aukciju.

U prodaji je i kolekcija jazz memorabilija bubnjara.

Christie's, koji je domaćin aukcije, predstavit će najvažnije od tih predmeta u New Yorku, Los Angelesu i Londonu prije prodaje 28.-29. septembra.

Potpisana kopija Gatsbyja vodi aukciju, sa procijenjenom cijenom od 200.000 do 300.000 funti. Fitzgerald je knjigu posvetio scenaristi MGM-a Haroldu Goldmanu, s kojim je radio na komediji Roberta Taylora i Vivien Leigh iz 1938. A Yank In Oxford.

Natpis glasi: "Za Harolda Goldmana, originalnog 'Gatsbyja' ove priče, uz zahvalnost što mi je dozvolio da otkrijem ove tajne njegove prošlosti".

Na prodaju je i probna kopija knjige Brideshead Revisited Evelyn Waugh, koju je autorka poslala prijateljima za komentare 1944. Waugh je kasnije napravila nekoliko izmjena u romanu, uključujući ponovno pisanje kraja i promjenu nekih imena.

Prvo izdanje avanture Sherlocka Holmesa "Hound Of The Baskervilles" potpisano je komentarom: "Prolazio sam po Dartmooru prije nego što sam napisao ovu knjigu", što je referenca na okruženje knjige. Ostali predmeti uključuju rijetka i prva izdanja knjiga Agathe Christie, PG Wodehousea i Jamesa Joycea.

„Uživao je u posjedovanju ovih stvari“, kaže Paul Sexton, koji je napisao Wattsovu autorizovanu biografiju, Charlie's Good Tonight.

“Cijenio je svoje vrijeme kod kuće i čitao je na putu, tako da je književnost bila vrlo važan dio njegovog života. Ne mislim da ih je nabavio jer je znao da će postati vrijedni, samo je imao veliko zadovoljstvo posjedovanjem ovih sjajnih djela i pronalaženjem, uz pomoć stručnjaka, originalnih prvih izdanja." Knjige nisu bile jedina njegova strast. Također je skupljao memorabilije iz Američkog građanskog rata, antikno srebrno posuđe, starinske automobile, komplete bubnjeva, pa čak i garderobu, Edward VII Savile Row odijela.

Ali njegova najveća životna opsesija bio je jazz. Odrastajući na Wembleyu, on i njegov doživotni prijatelj Dave Green štedjeli su sav svoj novac kako bi kupili ploče od 78 okretaja u minuti Jelly Roll Mortona, Johnny Doddsa, Charlie Parkera i Dizzy Gillespie. Jedan od njegovih favorita bili su Walkin' Shoes Gerry Mulligan Quarteta, na kojem je bubnjao Chico Hamilton, kojeg je Watts pokušao oponašati tako što je skidao vrat s bendža i svirao žičanim četkama.

Počeo je sakupljati jazz snimke i srodne efemere u tinejdžerskim godinama, a to se ubrzalo tek kada su Rolling Stonesi počeli zarađivati. „Na njega je veliki uticaj imao ne samo zvuk jazza, već i izgled jazza“, kaže Sexton.

"Ako je neko nosio određenu košulju na jednoj od naslovnica svojih klasičnih albuma, onda je morao da ima tu košulju. To je bilo potpuno upućeno njegovom skoro herojskom obožavanju ovih muzičara... jer on jednostavno nije smatrao sebe njima jednakim."

"Ljubav prema jazzu ga nikada nije napustila", dodaje Green, koji je Wattsovu kolekciju nazvao "zaista zapanjujućom".

Neki od tih predmeta sada se prodaju na imanju pokojnog muzičara, s posebnim fokusom na njegovog omiljenog saksofonistu, Charlieja Parkera. Među lotovima su Parker's Associated Musicians Membership Card, njegovi ugovori za Alto Break sesije i par nagrada Down Beat iz 1952.

Biće prikazana i notirana partitura Georgea Gershwina za Porgy and Bess, sa procijenjenom cijenom od £10,000-15,000.

Daljnji jazz lotovi uključuju dvije partiture Irvinga Berlina - Songs from Top Hat i Songs from Follow the Fleet - upisane na Ginger Rogers; i dvije ispisane klavirske partiture uticajnog kornetiste Leona 'Bixa' Beiderbeckea. Ali dok je Watts bio strastveni kolekcionar muzičkih suvenira, nikada nije mogao sasvim da se zamisli oko ideje da ljudi kupuju artefakte Rolling Stonesa.

"Mislim da je mislio da su malo ludi", kaže Sexton. “Nikad nije prihvatio mitologiju koja okružuje Rolling Stonese. "Na kraju dana, zaista, to je za njega i dalje bio posao - koliko god da je to bio posao na koji je veoma ponosan."

Aukcija će se održati u dva dijela, prodajom uživo u sjedištu Christie'sa u Londonu 28. septembra i online prodaja koja će trajati od 15. do 29. septembra.

Najzanimljiviji sadržaji će biti izloženi u Los Angelesu od 25. do 29. jula, New Yorku od 5. do 8. septembra i Londonu od 20. do 27. septembra.

federalna.ba/BBC

Charlie Watts aukcija