videoprilog Hane Porić (Dnevnik 2)

Ko je koga molio: Vučić Dodika ili Dodik Vučića?

Slijede li nakon sankcija promjene? Ili nakon Dodikovog putovanja Vučiću u Beograd? Analiziramo interese i jednog i drugog. Zatišje nakon bure nije uobičajno. Ali ono pred buru jeste. Kada američke sankcije uđu, a evropske kucaju na vrata - ništa nije slučajno.

Kada dugo najavljivane sankcije postanu stvarnost, povratak u državne institucije postaje realan i prihvatljiv zahtjev. Ali dobro upakovan, kao molba. Tako je bar Milorad Dodik, nakon još jednog putešestvija zvaničnom Beogradu javnosti obrazložio dalje moguće korake. To donekle zvuči kao relaksiranje uzburkane političke situacije. No, pitamo se - čijom odlukom i zašto tek sad?

Vučić zamolio Dodika da se vrate u institucije BiH

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik bio je danas u Beogradu, prvi put na sastanku sa srbijanskim predsjdnikom Aleksandrom Vučićem nakon objavljenih američkih sankcija. I prvi put Vučić je Dodika zamolio da se srpski predstavnici iz RS-a vrate u institucije BiH. Doduše, prije nekoliko...

“To je ustvari molba koju je Milorad Dodik uputio samom Aleksandru Vučiću da umjesto njega izgovori tu rečenicu ‘molba da se vrate u institucije BiH predstavnici iz RS-a’. To se pokazalo da politički koncept Dodika ne može proći. On je već sankcionisan, po drugi put. On je jedan od rijetkih ljudi koji je duplo sankcionisan od strane američke administracije”, ističe Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije.

“Mislim da su ove sankcije, koje su tek početak svega onoga što bi moglo da uslijedi, bile jasna poruka i Dodiku i Vučiću da su prešli preko određene crvene linije i da to se neće tolerisati. Da je vrijeme da se spusti lopta i da se pokuša spašavati stvar dok još nije otišla predaleko”, ocjenjuje analitičar Srđan Puhalo.

Jer, mogla bi otići dalje. Iz američkog u evropsko dvorište, iz koga su sve glasniji u najavi sankcija. Upravo bi taj strah političke predstavnike iz Republike Srpske mogao konačno vratiti u državne klupe - na posao za koji su dobro plaćeni čak i onda kada ga uopće ne obavljaju. No, Dodik će, ukoliko postupi po Vučićevoj molbi, morati objasniti narodu, ali i opoziciji zašto sada prekida blokadu, ako nije dobio bitku.

“Dodik će sasvim sigurno poslušati srbijanskog predsjednika Vučića, samo način na koji će to pokušati predstaviti javnosti neće biti uvjerljiv, bit će čak i smiješan. Jednostavno, najbolje bi mu bilo da sam ode sa političke scene”, smatra Bećirović.

“Naravno da će poslušati. Mislim da će to biti teško braniti. Mislim da je ovo početak jedne izlazne strategije za vlast iz Republike Srpske. Sve u cilju da se na jedan elegantan način izađe iz ove situacije”, kaže Puhalo.

Ovo bi mogla biti dobra prilika za opoziciju. Bar prema mišljenju analitičara. Moći će se predstaviti kao alternativa kojoj je istinski stalo do Republike Srpske, ali bi se za njene interese borili drugim metodama. Ove Dodikove su, iznova ponavljaju opozionari, suviše avanturističke i opasne. Stoga, na novu igru, kažu, ne pristaju.

Šarović: Nećemo vaditi kestenje iz vatre jer ga nismo ni bacali

Na moguće najave povratka u državne institucije, o čemu je Milorad Dodik razgovarao s Aleksandrom Vučićem, reagovala je opozicija. Predsjednik SDS-a Mirko Šarović i predsjednik PDP-a Branislav Borenović smatraju da je ovim potvrđeno da je Dodik uvukao i entitet RS i Srbiju u tešku sit...

“Kestenje iz vatre mi nećemo vaditi jer ih nismo ni bacali. Dodiku i njegovoj politici rekli smo ne, jer smo se u ovoj krizi koja traje nekoliko mjeseci uvjerili da se radi o opasnoj politici bez bilo kakvog jasnog cilja, gdje odluke od nacionalnog značaja donosi samo jedan čovjek, bez bilo kakvog unutrašnjeg konsenzusa o pitanjima koja se tiču svih nas”, poručio je predsjednik SDS-a Mirko Šarović.

No, donijeće ih, čini se opet. Jer je odluku o povratku u državne institucije suptilno prebacio na Narodnu skupštinu RS-a. A tamo upravo stranke okupljene oko SNSD-a imaju većinu i time daju posljednju riječ. Da sačuva političku moć i imovinu, Dodik će, praksa je pokazala, uraditi sve. Kada sankcije prijete sa svih strana, a podrška biva sve tiša, ranije obećano u Narodnoj skupštini brzo se zaboravlja. Pa se nude nova obećanja i novi pravci djelovanja. Nakon blokade sada deblokada. I opet će sve to pod krinkom interesa naroda. 

federalna.ba

Aleksandar Vučić Milorad Dodik