Knjiga "Starine Bosne" Đoke Mazalića
(Izvor: SPKD "Prosvjeta" Sarajevo)

Knjiga "Starine Bosne" Đoke Mazalića

SPKD "Prosvjeta" iz Sarajeva je objavila knjigu "Starine Bosne" Đoke Mazalića. Ovo djelo prvi put objedinjuje sve tekstove velikog Đoke Mazalića objavljivane isključivo u Glasniku Zemaljskog muzeja, od tridesetih godina XX vijeka. Knjigu je priredila Dragana Tomašević-Karahasan.

Iako Mazalića najčešće poistovjećujemo sa slikarstvom, on je također bio vrstan istraživač bosanskohercegovačke prošlosti, pisac i autor. Decenijama je obilazio zanimljive lokalitete širom Bosne i Hercegovine, te je napisao izuzetno vrijedne tekstove u kojima na sebi svojstven način otkriva dotad neotkrivene dragulje naših krajeva. Svi tekstovi su obogaćeni unikatnim ilustracijama samog autora, kao i skicama i tlocrtima.

Knjiga je u tvrdom uvezu, bogato ilustrovana, na skoro 500 stranica, i uzbudljivo je putovanje Bosnom i Hercegovinom-navodi se u saopćenju SPKD "Prosvjeta" Sarajevo.

Podsjećamo, Đoko Mazalić je bio poznati i priznati bosanskohercegovački slikar. (rođen 23. aprila 1888. u Bosanskoj Kostajnici-preminuo 28. februara 1975. u Sarajevu). Pripadao je prvoj generaciji umjetnika koji su pohađali umjetničke škole, uključujući i Gabrijela Jurkića, Petra Tiješića, Karla Mijića, Špiru Bocarića, Petra Šaina, Romana Petrovića i Lazara Drljaču.

Studirao je slikarstvo u Visokoj školi za likovne umjetnosti u Budimpešti (1910-1914). Izlagao je 1912. sa Bijelićem i Tiješićem u Sarajevu. Radio je kao profesor crtanja u Sarajevu i Travniku te u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Bosna i Hercegovine. Između dva rata učestvovao je u formiranju i radu umjetničkih grupa "Četvorice" od 1929. do 1930. i "Kruga" od 1935. do 1937. godine.

Dragana Tomašević-Karahasan je bosanskohercegovačka književnica, književna kritičarka i novinarka, rođena u Zenici 1958. godine. Studirala je filozofiju na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Objavljivala je kritike i eseje u Oslobođenju, Dijalogu, zagrebačkom Danasu i Republici, beogradskom Delu i novosadskim Poljima. Objavljuje eseje i priče u novinama i časopisima koji izlaze na njemačkom, engleskom, francuskom i italijanskom jeziku.

Uspješno se bavi naučno-istraživačkim projektima iz oblasti kulturne antropologije. Shodno tome objavila je nekoliko izuzetnih i rado čitanih knjiga.

Riječ je, između ostalog, o naslovima; "Priče o bosanskim ženama", "Božić-Božić bata", "Bajram ide, Bajramu se nadam"...

Njena autorsko-uređivačka  vještina i promišljenost posebno je došla do izražaja u ediciji "Ženska lica Bosne"- projektu u kojem zajednički učestvuju sva bh. kulturna i nacionalna društva; “Prosvjeta”, “Preporod”, “Napredak” i “La Benevolencija”. “Knjiga o Vesni” (Vesni Bugarski, prvoj bh. arhitektici) – je prva u nizu objavljenih publikacija iz edicije koja se odnosi na najznačajnije žene u hostoriji BiH. 

Srpsko kulturno i prosvjetno društvo "Prosvjeta" iz Sarajeva također je objavilo (2017.) prevod čuvene knjige Milene Prajndlsberger-Mrazović "Bosanska istočna željeznica" (Die Bosnische Ostbahn), sjajnog turističkog vodiča uz tek izgrađenu prugu uskog kolosjeka Sarajevo-Uvac-(Vardište), koji je Prajndlsberger-Mrazović napisala davne 1908. godine na njemačkom jeziku i objavila ga u Beču i Lajpcigu.

Dragana Tomašević- Karahasan je inicijatorka prevoda spomenute knjige i istovremeno urednica tog izdanja.

Knjiga "Starine Bosne", velikog slikara i historičara umjetnosti Đoke Mazalića, koju je takošer uredila Dragana Tomašević-Krahasan, na ovogodišnjem sarajevskom Sajmu knjiga i učila, dobitnica je sajamske nagrade za oblast umjetnosti i arhitekture. 

Time je prepoznata vrijednost ovog kapitalnog djela, izuzetno značajnog za očuvanje i proučavanje kulturne baštine BiH.

federalna.ba

knjiga "Starine Bosne" Đoke Mazalića