Kina objavila da je testirala rakete za presretanje srednjeg dometa

Kina objavila da je testirala rakete za presretanje srednjeg dometa

Kina je danas objavila da je izvršila uspješan test presretanja raketama srednjeg dometa sa kopna, kao očigledan znak napretka u sposobnosti da obara oružje koje dolazi iz zraka. Ministarstvo odbrane saopćilo je da je operacija izvedena sinoć na teritoriji Kine i da je postignut "željeni cilj testiranja".

U saopćenju se navodi da je test bio "odbrambene prirode i nije bio usmjeren ni na jednu državu", bez informacija o tome jesu li rakete udarile u neki objekat, koliko ih je ispaljeno i gdje su pale.

Takvi sistemi, koje čine rakete presretači i veliki broj radara, imaju za cilj da obore balističke rakete sa nuklearnim ili drugim bojevim glavama dok su još visoko u atmosferi.

SAD takve sisteme nazivaju odbranom sa zemlje srednjeg kursa ili GMD opisujući ih izuzetno složenim i skupim za proizvodnju, testiranje i održavanje dok kineske sposobnosti na terenu nisu dobro poznate.

Minitarstvo odbrane je ranije saopćilo da je provelo isti test 2021. koji je dao zadovoljavajuće rezultate, a prije toga je obavljena jedna proba i 2018. godine.

Rakete presretači ovog sistema mogu da se koriste i za gađanje satelita u svemiru, a Kina je izazvala kritike međunarodne zajednice i javnosti kada ih je upotrijebila da uništi svoj meteorološki satelit 2007. godine.

Kineski svemirski program i vojni napori za razvijanje raketa su blisko povezani i vjeruje se da je Peking koristio centre za lansiranje satelita za provođenje raketnih testova.

Kina već ima jedan od najvećih arsenala svih vrsta raketa na svijetu, a AP vjeruje da ga ubrzano proširuje.

U prošlogodišnjem izvještaju Pentagona navodi se da Kina trenutno ima oko 400 nuklearnih bojevih glava i da bi taj broj mogao porasti na 1.500 do 2035. godine.

federalna.ba/Beta-AP

Kina raketa