Kina: Američko obustavljanje uvoza iz Xinjianga oštetiće globalni lanac snabdijevanja

Kina: Američko obustavljanje uvoza iz Xinjianga oštetiće globalni lanac snabdijevanja

Kina je u četvrtak saopštila da će plan Sjedinjenih Američkih Država o obustavi uvoza robe iz kineske provincije Xinjiang zbog navodnih kršenja ljudskih prava tamošnjoj manjinskoj grupi muslimana Ujgura, nanijeti štetu globalnom lancu snabdijevanja.

"Takozvani američki Ujgurski zakon o sprečavanju prisilnog rada (UFLPA) ozbiljno će poremetiti normalnu saradnju između kineskih i američkih kompanija, oštetivši globalni lanac snabdijevanja, što će na kraju naštetiti interesima SAD-a", rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Zhao Lijian.

On je odgovarao na izvještaje da se Washington sprema implementirati UFLPA, koju je prošlog decembra potpisao predsjednik Joe Biden, o zabrani uvoza iz Xinjianga zbog načina na koji se kineska vlast odnosi prema Ujgurima.

"Kina će poduzeti odlučne mjere ako SAD nastave s provedbom zakona", upozorio je Zhao, prenosi kineski dnevnik "Global Times".

On je rekao da je zakon "zasnovan na ponovljenim lažima o takozvanom prisilnom radu i da je dio klevetničke kampanje".

Zakon o UFLPA-i su predstavili senatori Marco Rubio i Jeff Merkley 2020. godine.

Američka vlada najavila je i carinsku zaplijenu proizvoda za koje se sumnja da su ih proizveli radnici na prinudnom radu u regionu Xinjiang.

Tokom godina, nekoliko zemalja optužilo je Kinu za etničko čišćenje Ujgura, većinske muslimanske zajednice.

Prema podacima UN-a, najmanje milion Ujgura drži se protiv svoje volje na mjestima koja Peking naziva "centrima za stručnu obuku", a međunarodna zajednica ih definiše kao "kampove za prevaspitavanje".

Dok su Ujedinjene nacije i druge međunarodne organizacije u više navrata pozivale da se kampovi otvore radi inspekcije, Kina je dozvolila da mali broj stranih diplomata i novinara djelimično pogleda nekoliko centara.

Peking je uporno negirao bilo kakvu nepravdu, nazvavši optužbe "lažima i političkim virusom".

Xinjiang je najveći globalni izvoznik pamuka pa bi ova zabrana mogla da ima znatne posljedice po trgovinu.

federalna.ba/AA

Kina SAD