JK Rowling u izazovu 'uhapsite me' zbog novog zakona o zločinima iz mržnje
(Izvor: EPA-EFE/NEIL HALL)

JK Rowling u izazovu 'uhapsite me' zbog novog zakona o zločinima iz mržnje

JK Rowling osporila je novi škotski zakon o zločinima iz mržnje u nizu objava na društvenim mrežama - pozivajući policiju da je uhapsi ako vjeruje da je počinila prekršaj. Autorka Harry Pottera, koja živi u Edinburghu, opisala je nekoliko transrodnih žena kao muškarce, uključujući osuđene zatvorenike, trans aktiviste i druge javne ličnosti.

Rekla je da je "slobodi govora i vjerovanja" kraj ako se tačan opis biološkog spola stavi van zakona. Ranije je prvi ministar Škotske Humza Yousaf rekao da će se novi zakon baviti "rastućom navalom mržnje".

Zakon o zločinima iz mržnje i javnom redu (Škotska) iz 2021. prepoznaje novi zločin "pobuđivanja mržnje" koji se odnosi na godine, invaliditet, religiju, seksualnu orijentaciju, transrodni identitet ili interseksualnost. Zakon međutim ne štiti žene kao grupu prema kojoj se izražava mržnja.

Očekuje se da će škotska vlada to kasnije uključiti posebnim zakonom o mizoginiji.

Rowling, koja je dugo bila kritičar nekog trans aktivizma, objavila je na X na dan kada je novi zakon stupio na snagu. "Čini se da su škotski zakonodavci pridavali veću vrijednost osjećajima muškaraca koji izvode svoju ideju ženskosti, bilo da su mizogini ili oportunistički, nego pravima i slobodama stvarnih žena i djevojčica. Nemoguće je tačno opisati ili se pozabaviti realnošću nasilja i seksualnog nasilja počinjenog nad ženama i djevojčicama, niti se pozabaviti trenutnim napadom na prava žena i djevojčica, osim ako nam se ne dozvoli da muškarca nazivamo muškarcem. Sloboda govora i vjerovanja su na svom izumiranju u Škotskoj ako se tačan opis biološkog seksa smatra kriminalnim, dodala je."

Rowling je istakla neke krivične slučajeve, uključujući transrodnu silovateljicu Islu Bryson i Andrewa Millera, koji su oteli i napali djevojčicu. Opisala ih je kao muškarce u nizu objava, koje su uključivale i transrodne aktiviste i druge pojedince. Rowling je rekla: „Trenutno sam izvan zemlje, ali ako se ono što sam ovdje napisala kvalifikuje kao prekršaj prema odredbama novog zakona, radujem se što ću biti uhapšena kada se vratim u rodno mjesto škotskog prosvjetiteljstva."

Škotska policija saopćila je da nije primila nikakve pritužbe na te postove.

Maksimalna kazna prema novom zakonu u Škotskoj je zatvorska kazna od sedam godina.

Osoba čini prekršaj ako postavlja materijal, ili se ponaša na način "koji bi razumna osoba smatrala prijetnjom ili uvredljivom", s namjerom da izazove mržnju na osnovu zaštićenih karakteristika.

Podsticanje mržnje na osnovu rase, seksualne orijentacije i vjere je već bilo nezakonito u Velikoj Britaniji prema Zakonu o javnom redu iz 1986., ali to također sada potpada pod novi zakon u Škotskoj.

Za ovaj prekršaj je niža granica nego za ostala zaštićena svojstva, jer uključuje i „uvredljivo“ ponašanje. U Engleskoj i Walesu izazivanje mržnje zbog rase, vjere ili seksualne orijentacije prijetećim ponašanjem i dalje je nezakonito.

U Škotskoj, novi zakon također konsoliduje postojeće zakone o zločinima koji su "otežani predrasudama" prema zaštićenoj osobini. Tako sudija koji želi izreći dužu kaznu ili veću novčanu kaznu to može uzeti u obzir.

Protestna grupa od oko 200 ljudi okupila se ispred škotskog parlamenta u Edinburgu onog jutra kada je novi zakon stupio na snagu. Škotska vlada je saopštila da će Zakon o zločinima iz mržnje pružiti zaštitu od mržnje i predrasuda bez gušenja individualnog izražavanja.

Prvi ministar Humza Yousaf rekao je da je osmišljen kako bi se suočio sa, kako je rekao, "rastućom plimom mržnje" u društvu.

Odgovarajući na opću kritiku tog čina, rekao je: "Osim ako vaše ponašanje nije prijeteće ili uvredljivo i namjerava raspirivati mržnju, onda nemate o čemu da brinete u smislu novih prekršaja."

federalna.ba/BBC

JK Rowling Škotska zakon