Jesmo li država usijane politike koja duhovne principe ne prepoznaje?

Jesmo li država usijane politike koja duhovne principe ne prepoznaje?

Kritike upućene u izvještaju, ne libe se zvaničnici iz Republike Srpske ponoviti i u javnim obraćanjima. Ali ne vodi samo njihova retorika u atmosferu svađa, političkih prepucavanja pa i plašenje javnosti. Na pozornici ima dovoljno mjesta. Sa druge strane, predstavnici vjere - na koju se politika često poziva, spuštaju tenzije, mire različitosti i demantuju političare. Na publici je da odluči.

Bosna i Hercegovina. Država vladavine politike i poruka koje atmosferu dovode do usijanja. Retorika podjela, prva je na listi. U borbi za i protiv.

Mi ne vjerujemo da je nakon toga moguće da gradimo bilo kakav zajednički život sa Bošnjacima. Mislim da će tog 2. maja biti potpisana smrtna presuda BiH. Ne želimo da budemo s vama u istoj državi i nećemo biti s vama u istoj državi - Milorad Dodik, predsjednik RS (SNSD) april 2024.

„Mi se spremamo. Mi smo spremni da odgovorimo ako bude potrebe, ali normalno ne želimo rat“, izjavio je Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova FBiH (Snaga naroda).

Višedecenijska indoktrinacija polako, ali sigurno postaje matrica bh. društva.

Rezolucija o genocidu u Srebrenici stiže nakon višedecenijskog negiranja pa i prikupljanja poena. Ključno ishodište retorike kakvoj godinama svjedočimo - jeste i da se prikrivanjem svojih gubitaka Aleksandar Vučić i Milorad Dodik  prikažu kao spasitelji Srba, pojašnjava sociolog Žiga.

“Jer oni vlastodršci koji vedre i oblače već decenijama dobro znaju da jedino na fonu takve politike indoktrinacije mogu opstajati i jako ušićariti. Radi se o tome o nekoj pozadini koju običan čovjek ne razumije, jer on da razumije, ako ima pameti ne bi to slijedio“, naveo je on.

I dok političari pričaju o ratu i podjelama, vjerski lideri razgovaraju o miru, daleko od očiju javnosti. Da njihove poruke, ipak, ne ostanu na margini potrudio se u autorskom tekstu vladika Grigorije o srpsko-bošnjačkim odnosima i razgovoru koji je vodio sa reisu-l-ulemom Huseinom ef. Kavazovićem, od kojeg, također, dolaze poruke mira i suživota.

„Naši ljudi, opet smo se složili, bilo da su Srbi pravoslavci ili Bošnjaci muslimani, prije svega žele život, dobro i mir. Vole da rade, vole da imaju, vole da pjevaju, vole da dijele dobro jedni s drugima. Nema kraja tome koliko dobrih osobina ima ovaj narod. Otuda i čudi kako ne uspijevamo da nađemo načina da spriječimo ovu vatru zla u nama i među nama“, poručio je vladika Grigorije, episkop dizeldorfski i njemački.

“Ovo je naša zemlja. Svih nas podjednako. Budimo spremni da je zaštitimo na svakom njenom koraku i neka svaki njen građanin za nas bude svetinja. Mir je naša molitva i naš pozdrav svim dobrim ljudima“, rekao je Husein ef. Kavazović, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH.

Imajući u vidu utjecaj vjerskih službenika u narodu, poruke koje dolaze od njih nisu beznačajne.

„Ono što je ohrabrujuće jesu ovi ipak pomirljivi tonovi koje slušamo od strane vjerskih autoriteta jer konflikt ovdje ne može donijeti nikome ništa dobro“, dodaje Žiga.

Samo ih, očito, politika ne čuje. Zavadi pa vladaj stara je floskula. Političarima u našoj državi dobro je poznata. Baš kao što je poznata i činjenica da se na vjeru i zaštitu redovno pozivaju, a rade sve suprotno od vjerskih propisa. Hoće li građani još jednom biti predmet zloupotrebe znat ćemo vrlo brzo, dok vidimo kakav će biti ishod glasanja o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici.  

federalna.ba

političari vjerski lideri
mentalno zdravlje političari
0 03.05.2024 12:08
konferencija vjerski lideri
0 12.02.2024 20:09
vjerski lideri parlamentarci konferencija
0 12.02.2024 12:06