videoprilog Đorđa Vujatovića (Federacija danas)

Javila se nagađanja o mogućoj krađi medicinskih podataka zdravstvenih osiguranika RS-a

Nakon višedenevnog nefunkcionisanja Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema pojavile su se nagađanja o mogućoj krađi medicinskih podataka zdravstvenih osiguranika RS-a. U sistem je, inače, prije nekoliko godina uloženo gotovo 30 miliona maraka.

Kada je instalisan Integrisani zdravstveni informacioni sistem, predstavljen je kao revolucionarno riješenje. Fond zdravstvenog osiguranja saopćio je da je sistem pao zbog hakerskog napada:

„Stručne službe FZO-a, zajedno sa partnerima koji provode IZIS u praksi, cijeli dan rade na otklanjanju ovog problema, a o hakerskom napadu obaviješteno je i Ministarstvo unutrašnjih poslova, tačnije Uprava kriminalističke policije, Jedinica za visokotehnološki kriminalitet. Ne znamo šta je cilj ovog napada, ali naše stručne službe čine sve da sistem ponovo počne da radi“.

IZIS je građane RS-a 26 miliona maraka, a opozicija je, kada je uvođen, navodila da je isti sistem u Srbiji, koja ima mnogo više osiguranika, koštao četiri puta manje. Jedini ponuđač koji se javio za ovaj posao bila je MMS Code iz Banje Luke, koja se trenutno nalazi u vlasništvu nekolicine privrednika bliskih entitetskoj vlasti. Samo nekoliko dana prije isteka 2023.godine, Fond je pomenutoj firmi dodijelio ugovor od 420 hiljada maraka bez PDV-a za poslove dodatnih usluga održavanja IZIS-a. Inače, IZIS je od početka implementacije u zdravstvenim ustanovama 2020. godine do danas padao više puta.

„U ovaj sistem je do sada uloženo preko 26 miliona maraka. Moralo se misliti na njegove slabosti i moralo se osigurati jakom antivirusnom zaštitom pošto sistem ima dosta ranjivih mjesta da se onemogući ovakav događaj“, kazao je bivši ministar zdravlja RS-a Slobodan Stanić (NF).

Predsjednik PDP-a Branislav Borenović smatra kako treba konačno utvrditi odgovornost - desetine miliona maraka, kaže, plaćene su za softver koji je doživio neku vrstu kraha.

Sa banjalučkog Elektrotehničkog fakulteta su prije nekoliko godina upozoravali da vlast za ovaj strateški projekat nije angažovala stručnjake sa dva elektrotehnička i prirodno-matematičkog fakulteta. Profesor Branko Blanuša i danas misli da je to greška.

„Očigledno postoje problemi. Jako je bitno da sistem bude jako dobro isprojektovan sa svim detaljima. Pitanje je koliko je taj sistem, kada je završen, istestiran po fazama. Kako je koji dio završavan, puštan je u funkciju bez pravog i ozbiljnog testiranja“, navodi on.

Za sada se ne znaju razmjere štete koje će nakon napada i najnovijeg pada pretrpjeti Integrisani zdravstveni informacioni sistem. Iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS-a su tvrdili da sve drže pod kontrolom. Ključno pitanje je jesu li medicinski podaci pacijenata ukradeni i mogu li biti predmet ucjene.

federalna.ba

hakerski napad IZIS
Mreža hakeri hakerski napadi hakerski napad hakerske operacije haker
0 16.01.2024 21:48
luka Nagoya hakerski napad
0 06.07.2023 11:50
Parlament BiH hakerski napad
0 15.09.2022 13:04