Razgovarala Velida Kulenović

Intervju s Abdelom Fazlićem, predsjednikom Sindikata Rudnika Kakanj

Rudnik Kakanj jedan je od sedam rudnika iz sastava koncerna JP "Elektroprivreda" BiH čiji su se rudari solidarisali s ostalim članovima Sindikata radnika rudnika u Federaciji te višednevnim neposluhom i protestom u Sarajevu izrazili nezadovoljstvo odnosom vladajućeg društva "Elektroprivreda" BiH prema rudnicima. O trenutnoj situaciji u kakanjskom rudniku, statusu rudara i uvjetima u kojima rade, uoči Dana rudara za Federalni radio govori Abdel Fazlić, predsjednik Sindikata Rudnika Kakanj.

Mogu li rudari biti zadovoljni onim što je dogovoreno, odnosno obećanjima koja su data nakon neposluha?

“Što se tiče sporazuma koji je postignut između Elektroprivrede i sindikata radnika rudnika, on je poprilično dobar, u nekim stvarima smo zadovoljni. Zadovoljni smo uvezivanjem staža koje bi trebalo uslijediti. Takođe, velika stvar je poskupljenje tone uglja koja ide prema Elektroprivredi, koja se nije desila od 2009. godine, a struja je prema rudnicima u ovom periodu poskupjela za 213 posto. Došlo je do poskupljenja uglja; naravno da je to minijaturno u odnosu na poskupljenje elekrične energije od 2009. do 2021. godine. Stavljen je i van snage Prijedlog pravilnika o radu i radnom učinku; treba ponovo sjesti da bi obje strane uskladile ovaj prijedlog, jer sa prijedlogom koji je stigao iz Elektroprivrede umanjenje osnovne plaće je dodatni udarac za radnike koncerna. Očekujemo i Opći kolektivni ugovor u skorije vrijeme kojim bi osnovna plaća trebala biti 1000 KM, i da, očekujemo povećanje plaće u rudnicima u sastavu koncerna”, kaže Fazlić.

Sindikat radnika rudnika u Federaciji je pokazao koliko radnička, odnosno rudarska solidarnost i jedinstvenost znače u pregovorima i koliko se jedino tako može i postići bolji status radnika rudara. Je li sindikat još uvijek jedino oruđe u rukama rudara koji svakodnevno zarađuju svoj hljeb sa sedam kora?

“Naravno da je to najjače oružje u borbi za očuvanje radnih prava radnika u rudnicima u koncernu. To se dokazalo i sad, da smo spremni da izađemo svi i da se borimo za svoja prava, ionako mala.”

Rudnik Kakanj, ali i ostali rudnici rade sa starom opremom, u nekim jamama se radi komornom metodom, sigurnost rudara je uvijek na zabrinjavajućem nivou? Koliko uopće možemo govoriti o sigurnosti na radu i može li vladajuće društvo, u saradnji sa resornim ministarstvom i Vladom Federacije BiH, učiniti više kako bi se omogućio sigurniji rad?

Kakva je situacija u rudniku Kakanj, u tradicionalnom rudarskom mjestu u kojem radi oko 1500 rudara? Mogu li rudari biti zadovoljni visinom plaće?

 “Rudari nikada ne mogu biti zadovoljni visinom plaće, statusom i sigurnosti u rudnicima. Prosječna plaća iznosi 1.170 KM, znači – radi se težak, veoma težak posao i naravno da rudarima treba stvoriti mogućnosti za više plaće”, navodi Fazlić.

Prema nekim podacima, zbog teške ekonomske situacije, nezadovoljstva primanjima, rudnike je tokom ove godine napustilo više stotina kvalificiranih radnika. Bilježite li u Kaknju odlaske kvalificiranih radnika? Može li se ovaj trend zaustaviti višim plaćama, sigurnijim radom ili na neki drugi način? 

“Rudnik Kakanj je ove godine napustilo 40-ak kvalificiranih radnika, to su bravari, varioci i električari. Naravno da bi se povećanjem plaće osigurao ostanak tih radnika i opstanak rudnika, jer oni idu da rade za neke satnice od 12, 14 do 15 eura, a ovdje nije toliko, nažalost, i veoma će biti teško zadržati tu radnu snagu.”

Razgovaramo uoči Dana rudara.Već je poznato da su rudnici veliki dužnici javnim fondovima te da zbog neuplaćenih doprinosa veliki broj rudara ne može dobiti penziju dok im se ne izmire dugovanja po osnovu neuplaćenih doprinosa? Kakva je situacija u Kaknju, koliko će rudara ove godine u penziju?

“Rudnik Kakanj duguje negdje oko 70 miliona KM javnim fondovima. Proizvedena tona u podzemnoj eksploataciji nam se plaća 50-ak maraka, a dok je mi proizvedemo, ona košta više od 70 do 80 KM. Kako možemo onda izmiriti te troškove? Nikako! Problem je u niskoj cijeni tone uglja koja nam se plaća. U ovoj godini su u zasluženu penziju otišla 84 uposlenika. Zbog kovida nema proslava, svi koji su penzionsiani dobili su sat i uručen im je prigodan poklon. Naknada koja se isplaćuje za Dan rudara biće isplaćena danas u iznosu od 286,80 KM”, kaže Abdel Fazlić, čestitajući rudarima njihov Dan tradicionalnim rudarskim “Sretno!”.

2. maj 1992 Općina Stari Grad Sarajevo
0 02.05.2024 19:03
Getty muzej Evropski sud za ljudska prava u Strazburu
0 02.05.2024 14:43
neandertalci pećina Shanidar
0 02.05.2024 13:44
akcija Pandora call centri kriminalna mreža
0 02.05.2024 13:39