Intervju na FR: Kristijan Ramadan, profesor molekularne medicine s Oxforda

U vrijeme pandemije koronavirusa mnogo zemalja i farmaceutskih kompanija krenulo je u realizaciju vakcina. Trenutno je u finalnoj fazi testiranja – trećoj – desetak vakcina, a ona koju su razvile kompanije Pfizer i BioNTech, kako tvrde proizvođači, 90% je efikasna.

Profesor molekularne medicine sa Oxforda Kristijan Ramadan za vakcinu, koja je izazvala veliku pažnju svjetske javnosti, kaže da je Pfizer prvi izašao sa rezultatima, ali da se ne smijemo opustiti, bez obzira na to što daje nadu. Pfizer je razvio novu tehnologiju koja se bazira na RNA molekuli, što je ohrabrujuće. RNA molekula je sama po sebi veoma nestabilna te bi zbog toga Pfizerova vakcina trebala biti dostavljena širom svijeta u smrznutom stanju, što može biti dodatna komplikacija, mada se i to može riješiti, navodi profesor Ramadan. Najveći problem u vezi s ovom vakcinom je što se neće moći proizvoditi veća količina. Vakcina se smatra najboljim načinom borbe protiv pandemija i izlaska iz nametnutih ograničenja koje danas proživljavamo.

Pokazalo se da oksfordska vakcina u prvoj i drugoj fazi nije štetna za zdravlje ljudi i što je najvažnije, stvara imuni odgovor. U trećoj fazi pokazalo se i da stariji ljudi, kao rizična populacija, daju snažan imuni odgovor. Cilj treće faze jeste pokazati hoće li nas vakcina zaštititi od pojave teškog oboljenja, od kovida-19 i smanjiti smrtnost pacijenata, pojašnjava profesor molekularne medicine Kristijan Ramadan. Također navodi da će rezultati vrlo brzo biti predstavljeni svjetskoj javnosti. AstraZeneca u svojih 10 tvornica širom svijeta proizvela je milijardu doza vakcine na kojoj su radili naučnici s Oxforda, jako važno je da može proizvesti velike količine vakcine, čak i do milijardi doza, kaže Ramadan. Jedinstven slučaj je da se sa proizvodnjom počelo za vrijeme druge kliničke faze i to je prvi puta u povijesti proizvodnje vakcine. Razlog je višestuki, ova pandemija je stavila cijeli svijet na koljena, primarno je bilo da se požar pandemije gasi. Sada se samo čekaju zadnji rezultati – oksfordska vakcina već bi u upotrebi mogla biti u decembru, ali u početku neće biti na globalnom nivou, istaknuo je Ramadan.

S profesorom Kristijanom Ramadanom razgovarala je Aida Hasanbegović.

koronavirus
Nijemac vakcina koronavirus
0 06.03.2024 11:00
Esmina Avdibegović antidepresivi anksiolitici lijekovi koronavirus pandemija
0 15.01.2024 23:44
Francuska pirotehnika koronavirus Dan Bastille
0 09.07.2023 16:01