IAEA: Ispuštanje japanskog nuklearnog otpada imaće zanemarljiv uticaj na ljude i životnu sredinu
(Izvor: EPA-EFE/Eugene Hoshiko / POOL)

IAEA: Ispuštanje japanskog nuklearnog otpada imaće zanemarljiv uticaj na ljude i životnu sredinu

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) u utorak je saopštila da će ispuštanje japanskog nuklearnog otpada iz nuklearne elektrane Fukušima u more imati "zanemarljiv radiološki uticaj na ljude i životnu sredinu".

U izvještaju dostavljenom japanskom premijeru Fumiju Kishidi u Tokiju, šef IAEA Rafael Grossi je naveo:

"Na osnovu svoje sveobuhvatne procjene, IAEA je zaključila da je pristup i aktivnosti ispuštanju tretirane voda u skladu sa relevantnim međunarodnim sigurnosnim standardima".

Grossi izvještaj nazvao "naučnim i nepristrasnim" navodeći da je IAEA počela raditi na tom pitanju prije dvije godine.

Međutim, rekao je da IAEA "ni" ne preporučuje "niti" podržava nacionalnu odluku Japana da ispusti pročišćenu vodu u more.

"IAEA će nastaviti našu nepristrasnu, nezavisnu i objektivnu provjeru sigurnosti tokom i nakon faze pražnjenja", rekao je Grossi, dodajući da će nuklearno nadzorno tijelo biti prisutno na licu mjesta.

Šef IAEA-e stigao je danas u Tokio tokom kritika na račun japanskih planova da ispuste nuklearni otpad u more.

Grossi se sastao sa japanskim ministrom vanjskih poslova Hayashi Yoshimasom. Razgovarali su o planu za ispuštanje pročišćene i razrijeđene vode u more iz nuklearne elektrane Fukushima.

Prethodno je Wu Jianghao, najviši kineski diplomata u Japanu, rekao je na konferenciji za novinare u Tokiju da se Peking "protivi puštanju vode iz Fukušime u more".

"Zaustavite Japan da ispušta vodu u more i razmislite o naučnoj, sigurnoj, transparentnoj i uvjerljivoj metodi koju druge zemlje mogu prihvatiti", rekao je Wu, prenosi NHK News sa sjedištem u Tokiju.

Tokio je ranije objavio da će obrađeni nuklearni otpad biti pušten u more ovog ljeta kako je planirano.

Japanski plan ispuštanja vode, objavljen u aprilu 2021. godine naišao je na kritike Kine, Južne Koreje, Sjeverne Koreje, Tajvana i međunarodnih organizacija, uključujući Ujedinjene nacije.

Sjedinjene Američke Države su podržale prijedlog, nakon višegodišnjih razgovora o rješavanju problema s više od milion tona vode uskladištene u nuklearnom kompleksu Fukushima od katastrofe 2011. godine.

federalna.ba/AA
IAEA Rafael Grossi Fukushima