Razgovarala Lejla Memić

Huskić za FR: Bh. političari imuni na pritiske

„Našim političarima ta vrsta pritiska ne znači ništa. Vjerujem da se oni, nakon sastanaka s tim diplomatama kao akterima diplomatske inicijative, živi ismijaše“, kazao je politički analitičar Adnan Huskić.

U Sarajevu se jutros nastavila američka diplomatska ofanziva za izmjene Izbornog zakona. Drugi je dan kako američki zvaničnici Matthew Palmer i Eric Nelson razgovaraju s predstavnicima stranaka i pozicije i opozicije. Sada je već potpuno jasno da su se Sjedinjene Američke Države dale u potpunu diplomatsku ofanzivu sa ciljem reforme Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.

„Ja sam manje sklon da ovo nazivam nekom vrstom diplomatske inicijative, a pogotovo zato što mi imamo, čini mi se, bitno drugačija očekivanja od angažmana političkih aktera od onoga kako oni gledaju na situaciju. Tačno da mi još uvijek funkcioniramo na onom nivou, ili da smo barem zapeli mentalno u nekom vremenu kada je međunarodna zajednica zavrtala ruke i tjerala političare u BiH da se ponašaju na ovaj ili onaj način i kada se stvari jesu mrdale s mrtve tačke, pomjerale ma koliko sporo – ipak unaprijed. Ovo je nešto bitno drugačije. Čini mi se, nažalost, da su politički akteri u BiH manje spremni da odgovaraju ovakvoj vrsti pritisaka. Mislim da smo to mogli čuti u izjavama gospodina Dodika posljednjih nekoliko dana, gdje otvoreno ulazi u neku vrstu konfrontacije s međunarodnom zajednicom. Ne treba zanemariti ni izjave gospodina Čovića koji je jučer, nakon što je spomenuto nešto oko uklanjanja etničkih prefiksa iz tog novog rješenja, vezano uz izmjene izbornog zakonodavstva, automatski odbacio istu stvar. Tako da sam skeptičan u vezi s tim šta se dešava i zadnje što bih očekivao je snažniji angažman međunarodnih aktera u tom smislu, jer do sada se dokazalo, bez obzira na to koje su to osobe koje dolaze u BiH – našim političarima ta vrsta pritiska ne znači ništa.“

Šta će se desiti ako do kraja godine ne dobijemo izmjene zakona pa izbori budu održani prema važećem zakonskom rješenju?

 “Ne ulazimo u bitno drugačiju krizu od one kroz koju prolazimo zadnjih desetak godina. Mi smo od onih prvih kriza, koje se tiču uspostave vlasti, kada je to počelo trajati mjesecima i godinama, došli na prošlim izborima do tačke da na jednom nivou, Federaciji, izborni rezultati nisu uopšte implementirani. Mislim da je moguće provesti izbore bez problema s postojećim zakonodavstvom i smjernicama koje je sugerisao CIK što se tiče izbora u Dom naroda Federacije. Sad imamo političke aktere koji pokušavaju da utiču na cjelokupan proces reforme tako da se isture njihovi zahtjevi. Međutim, kad sve to pogledam na gomili i ove i ovakve međunarodne aktere s ovakvim mehanizmima, vjerujem, iskreno, da nakon sastanaka sa svim tim diplomatama, ja sam siguran da se naši političari živi ismijaše nakon svega toga, jer znaju da ovi više nemaju nikakve poluge prema njima.“