Prilog Sanele Hodžić

Hoće li koalicija na državnom nivou pasti na Izbornom zakonu BiH?

Predstavnici koalicije na državnom nivou obećali su poslije sinoćnjeg sastanka u Istočnom Sarajevu da će u narednim danima pokušati naći "domaće rješenje" za izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, a nakon što je visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) krajem marta nametnuo tehničke izmjene ovog zakona. Šmit je ove najave danas pozdravio i poručio političarima da ne igraju taktičke igre jer je ostalo malo vremena.

Ukoliko izabrani lideri ne postignu dogovor, ja se i dalje držim izmjena i dopuna Izbornog zakona koje sam donio i one ostaju na snazi, poručio je visoki predstavnik Kristijan Šmit, citirajući njemačkog mislioca kako "nema ništa bolje nego da nešto uradite sami". Kristijan Šmit:

„Apelujem da se ne trebaju igrati taktičke igre, nego trebaju raditi na provedbi izmjena koje sam donio, kako bi glasovi bili prebrojani onako kako su birači i zaokružili. Nema mnogo vremena“.

Izborni zakon Bosne i Hercegovine treba uputiti u parlamentarnu proceduru s ciljem da se deblokira put BiH ka Evropskoj uniji odnosno izađe iz krize u koju su zapali nakon otvaranja pregovora, saglasni su u vladajućoj koaliciji na državnom nivou. Predsjednici SDP-a Nermin Nikšić i NIP-a Elmedin Konaković.

"Uvijek smo govorili da je i ono što smo do sada postizali bilo zajedničkim dogovorom, razgovorom, kompromisom da dođemo do zakonskih rješenja, a ne da budu nametnuta", kaže Nikšić.

Mi još uvijek imamo suprotne stavove po različitim pitanjima. Ali još uvijek imamo svijest da domaći politički akteri moraju učiniti maksimum napora da se riješe ova aktuelna pitanja. Izborni zakon je jedan od najaktuelnijih, ali i druga koja nam stoje na stolu", ističe Konaković.

Državna vlast uvjerava da će učiniti maksimalne napore da prije raspisivanja izbora imamo zakon koji će biti produkt dogovora domaćih političara. Prema zakonu, Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine mora raspisati izbore 150 dana prije izbora. Plan CIK-a je da to (raspisivanje izbora) bude najkasnije do 9. maja. Lider SNSD-a Milorad Dodik:

„Ja smatram da lokalni političari, a i većina se slaže, rješavaju ova pitanja, da vidimo na koji način možemo da deblokiramo taj evropski put“.

Međutim, u opoziciji nisu optimistični da će se u tako kratkom roku doći do rješenja. Šerif Špago, SDA:

„Nemoguće je u ovako kratkom roku da se zakon usvoji. Ja se bojim da svi oni koji su jučer pričali o novom Izbornom zakonu boje se ovih odredbi koje je donio visoki predstavnik, boje se rezultata lokalnih izbora u oktobru ove godine“.

Uprkos dogovoru partnera u vlasti na državnom nivou u vezi sa Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine, Dodik ne odustaje od svog plana da izbori na području Republike Srpske budu održani pod kontrolom entitetske izborne komisije, odnosno po njegovim pravilima. Za to je neophodno da se usvoji Izborni zakon RS-a, koji je na dnevnom redu današnje sjednice Narodne Skupštine.