Hiljade demonstranata na ulicama Tbilsija protiv "ruskog zakona"

U Gruziji se okupilo 20.000 demonstranata protiv zakona o stranim agentima, nazvanog "ruski zakon".

Evropska unija istovremeno upozorava da bi zakon mogao otežati ulazak u Uniju.

U Gruziji se, naime, u nedjelju okupilo oko 20.000 ljudi na protestnom skupu kako bi pozvalo vladu da povuče kontroverzni prijedlog zakona o stranim agentima, koji bi ograničio djelovanje medija i nevladinih organizacija finansiranih iz inostranstva, po uzoru na rusko zakonodavstvo.

Skup je organiziralo stotinjak gruzijskih nevladinih organizacija i opozicionih stranaka.

Hiljade studentskih demonstranata blokirale su centralnu aveniju Rustaveli u Tbilisiju. U jednom trenutku tokom uglavnom mirnog skupa, demonstranti su pokušali probiti policijski kordon ispred zgrade parlamenta kako bi tamo podigli zastavu EU-a.

Policija je tada bez upozorenja upotrijebila suzavac. Gruzijsko ministarstvo unutrašnjih poslova je u izjavi objavilo da su prosvjedi postali nasilni te da su prosvjednici fizički i verbalno napali policajce.

Vladajuća stranka Gruzijski san ovog je mjeseca, na iznenađenje mnogih, ponovno u parlamentarnu proceduru uputila nacrt zakona čija bi meta, prema kritičarima, bile nevladine i medijske organizacije te pojedinačni novinari koji primaju sredstva iz inostranstva.

Vlada je već u maju prošle godine htjela usvojiti nacrt zakona po uzoru na rusko zakonodavstvo o stranim agentima, ali je nakon masovnih protesta odustala od svoje namjere.

U odnosu na prošlogodišnju originalnu verziju, tekst je samo promijenjen tako da navodi da će se grupe morati registrirati kao "organizacije koje slijede interese strane sile", a ne kao "agenti stranog utjecaja".

Osim toga, svi ostali dijelovi ostaju nepromijenjeni.

Demonstrant Niko Šurgaj strahuje da je djelovanje nevladinih organizacija ugroženo "ruskim zakonom".

"Stotine takvih organizacija učinile su mnogo dobra u Gruziji, ali sada su u opasnosti da budu stigmatizirane ili čak zatvorene", rekao je Šurgaj.

Stranka Gruzijski san tvrdi da je čvrsto proevropska i da novim zakonom, koji je već usvojen u prvom čitanju u parlamentu, samo želi ojačati transparentnost inostranog finansiranja nevladinih organizacija.

Kritičari je, međutim, optužuju za približavanje zemlje Rusiji i udaljavanje od cilja ulaska u EU.

EU i zapadne zemlje upozorile su da bi prijedlog zakona mogao zaustaviti integraciju Gruzije u EU, koja joj je u prosincu dodijelila status kandidata.

Nacrt zakona mora proći tri čitanja prije nego što ga prihvati parlament, a mora proći i veto gruzijskog predsjednika koji mu se protivi.

Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel također je upozorio Tbilisi da će zakon udaljiti zemlju od Unije i da nije u skladu s njezinom željom za članstvom.

federalna.ba/AA

Tbilsi protest ruski zakon