videoprilog Kristine Marković (Federacija danas)

Hercegovačka kuća osvojila prvo mjesto na berlinskom međunarodnom takmičenju

Bh. ljepote nadaleko su poznate. Neke su i odlikovane brojnim priznanjima. Kao, naprimjer, Hercegovačka kuća iz Trebinja, koja je osvojila prvo mjesto na berlinskom međunarodnom takmičenju Green desetinations, 100 najboljih priča o održivosti. U kategoriji Lokalni lanci snabdijevanja, Hercegovačka kuća ponijela je laskavu titulu. U ovoj konkurenciji, BiH je iza sebe ostavila Peru i Kanadu.

Ideja koja je nastala s velikim entuzijazmom kroz pet godina postala je svjetska priča. Razvijena zajednička suradnja poljoprivrednika i Grada Trebinja uz zajedničke nastupe na tržištu i stvaranju prepoznatljivih proizvoda pokazala se i više nego uspješnom.

"Kada smo i dobili info da smo među 100 u svijetu, nama je to bilo veliko i bukvalno smo to na neki način proslavili, a ne poslije, kako je odmicalo vrijeme, među šest smo bili, pa tri", priča Mirko Ćurić, gradonačelnik Trebinja.

I onda - veliko finale.

S ponosom su dočekali ovu nagradu svi oni koji sudjeluju u projektu Hercegovačke kuće. Dosadašnji trud , rad i inovativnost nisu bili uzalud za 130 malih proizvođača koji vrijedno proizvode preko 1.000 proizvoda, a ponudu šire svakodnevno.

"Većinom su to neke varijacije na osnovne proizvode koje Hercegovina nudi: pršut, sir, med, maslinovo ulje, odnedavno domaća prirodna kozmetika, vino, rakije, likeri, džemovi, suhe smokve", navodi Veselin Dutina, direktor Agrarnog fonda Trebinje.

Autohtoni, domaći proizvodi mamac su za sve goste koji prilikom obilaska Trebinja ne zaobilaze ovo mjesto.

Da je potražnja za održivim turističkim proizvodima u porastu svjesni su i u Trebinju. Potrošači traže autentično iskustvo, čisto, sigurno okruženje i zaštićenu prirodnu i kulturnu baštinu. Sve ono što se može pronaći u ovom hercegovačkom gradu. Nagrada je,kažu, došla u najbolje vrijeme stoga ju je potrebno iskoristiti.

"Da prikažemo ljudima da su domaći proizvodi ono što je svakoj državi potrebno radi jačanja i domaće ekonomije, dakle, i povećanja tržišta kapitala i zapošljavanje i otvaranje novih radnih mjesta i mi se s lokalnog nivoa trudimo da što više naše poljoprivrednike podržavamo kroz razne programe koji će ih opet okupljati oko Hercegovačke kuće", dodaje Dutina.

No, to ne znači da recept uspješnosti Hercegovačke kuće žele zadržati samo za sebe.

"Mnoge opštine i gradovi na neki način su prekopirali taj naš projekat jer smo od samog početka govorili da mi to hoćemo. Svi koji su zainteresovani slobodno smo raspoloženi da im kažemo i čak da oni ne prave neke greške, ako smo ih mi pravili. To znači da smo maksimalno raspoloženi", poručuje Ćurić.

Nakon Trebinja, Banja Luke i Sarajeva u tijeku su pripreme za otvaranje Hercegovačke kuće u Beogradu.

federalna.ba

Hercegovačka kuća