videoprilog Admira Pripoljca i Berine Pašalić (Federacija danas)

Gender centar FBiH upozorava: Podaci o nasilju u porodici i nad ženama su alarmantni

Borba protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama iziskuje rad cjelokupne zajednice – i na nivou civilnog društva i nevladinog sektora, ali i na nivou institucija svih nivoa vlasti. Upravo na tome već godinama radi Gender centar FBiH koji pomaže izradu te provodljivost i održivosti programa koordinacionih kantonalnih tijela. Podaci o ovom vidu nasilja su alarmantni i ukazuju na potrebu primjene zakonskih propisa, kao i njihove izmjene, kako bi svi adekvatnije reagovali u prevenciji i zaštiti žrtava nasilja u porodici.

Gotovo 25.000 prijava u toku ove godine zaprimio je zenički Centar ženskih prava. Nasilje u porodici prijavilo je 780 žena, a čak dvije stotine prijava stiglo je od maja do augusta, od kada se bilježi još veći rast.

„Nažalost, stravično ubistvo u Gradačcu izazvalo još veći broj obraćanja. Od početka augusta do 25. augusta 90 žena se obratilo koji se boje za svoj život“, navodi Selma Badžić, programska asistentica Centra ženskih prava.

Negativnom trendu na koji utječu različita socijalna dešavanja pogoduje, između ostalog, i manjkav zakonski okvir. Iako su određene izmjene - poput formiranja instituta osoba od povjerenja - usvojene, praktičari smatraju da je nepohodno dodatno unaprijediti i Krivični zakon FBiH, kao i Zakon o zaštiti od nasilja u porodici.

„Da se naprave zaista suštinske izmene koje se odnose na bolju zaštitu žrtava, ali i veće sankcije za počinitelja, kako bi se odaslala poruka da za nasilje u porodici – i za šamari i za verbalni napad – neće proći nekažnjeno“, dodaje Badžić.

Gender centar u Vladi FBiH djeluje na unapređenju mjera za prevenciju i zaštitu od nasilja u porodici na nivou cijele Federacije. Kroz formiranje kantonalnih koordinaciona tijela, u kojim djeluju Vladin i nevladin sektor, pružaju podršku u izradi dvogodišnjih programa.

„Okvirni program mjera obuhvata preventivne mjere, podršku žrtvama, rad sa počiniteljima nasilja u porodici i unapređenje istražnih pravosudnih radnji. Kako će se to u lokalnoj zajednici implementirati, ovisi o kapacitetima svake od lokalnih zajednica“, objašnjava Zlatan Hrnčić, stručni savjetnik u Gender centru FBiH.

Međutim, i uz prisustvo programa kao i rada koordinacionih tijela koji se prema podacima Gender centra danas spremnije ophode u situacijama nasilja u porodici, još su prisutne manjkavosti u sistemu.

„Primjena postojećih propisa treba da budu dosljednije primjenjivana jer mi imamo zakonska rješenja koja su jako kvalitetno urađena“, ističe Fatima Bečirović, projektna koordinatorica u Gender centru FBiH.

U složenosti problema nasilja u porodici neminovna je uloga individualne i institucionalne odgovornosti te medija kao i edukacije društva o pravima, odgovornostima i kaznama za počinjenje ovog vida nasilja.

federalna.ba

Gender centar FBiH
Gender centar FBiH prevencija nasilje
0 12.09.2023 12:33
Gender centar FBiH Federalni Zavod za zapošljavanje Memorandum o saradnji
0 27.06.2022 18:04
Gender centar FBiH žene žrtve nasilja
0 10.06.2022 20:06