Francuski vojnici povlače se iz Nigera, označavajući kraj misije u Sahelu
(Izvor: Balima Boureima/AA/picture alliance)

Francuski vojnici povlače se iz Nigera, označavajući kraj misije u Sahelu

Posljednji francuski vojnici povući će se u petak iz Nigera, označavajući kraj duže od decenije francuskih operacija u zapadnoafričkoj regiji Sahel.

Francuski odlazak iz Nigera ostavlja stotine američkog vojnog osoblja, te izvestan broj italijanskih i njemačkih vojnika, koji ostaju u zemlji.

Francuska je saopćila da će povući svojih otprilike 1.500 vojnika i pilota iz Nigera nakon što su novi vladajući generali bivše francuske kolonije zahtijevali da odu nakon puča 26. jula.

To je treći put u manje od 18 mjeseci da su francuski vojnici pozvani da se pakuju iz zemlje Sahela.

Bili su primorani da napuste bivše kolonije Mali prošle godine i Burkinu Faso u ovoj godini nakon vojnih preuzimanja vlasti u tim zemljama.

Sve tri zemlje bore se protiv džihadističke pobune koja je izbila u sjevernom Maliju 2012. godine, a kasnije se proširila na Niger i Burkinu Faso.

Niz državnih udara u regiji od 2020. godine doveo je, međutim, do pada odnosa s bivšom kolonijalnom silom Francuskom i okretanja ka većem zbližavanju s Rusijom.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron u septembru je najavio povlačenje svih francuskih vojnika iz Nigera do kraja godine, a prvi kontingent je napustio zemlju u oktobru.

Nigerijska vojska saopćila je prošle sedmice da će njihov odlazak biti dovršen do petka.

Većina francuskih vojnika u Nigeru nalazi se u zračnoj bazi u glavnom gradu Niameyu.

Manje grupe raspoređene su uz nigerijske vojnike na granici s Malijem i Burkinom Faso, gdje se vjeruje da djeluju grupe povezane s grupom Islamska država i al-Qaidom.

Povlačenje je složena operacija, s cestovnim konvojima koji moraju voziti do 1.700 kilometara ponekad opasnim pustinjskim rutama do francuskog centra za operacije Sahela u susjednom Čadu.

Prvi francuski cestovni konvoj vojnika koji se povlači iz Nigera stigao je u susjednu prijestolnicu Čada Njamenu u oktobru, nakon deset dana na putu.

Iz Čada, francuski vojnici mogu krenuti zračnim putem sa svojom najosjetljivijom opremom, iako većina ostatka mora biti premještena kopnom i morem.

Prema izvoru bliskom toj operaciji, neki od francuskih kontejnera koji prevoze opremu bit će odvezeni iz Čada u luku Duala u Kamerunu, prije nego što se morem mogu prevesti nazad u Francusku.

Bivši saveznik Francuske u Nigeru, svrgnuti predsjednik Mohamed Bazoum, ostaje u kućnom pritvoru.

Američki zvaničnik u oktobru je kazao da Washington drži oko 1.000 vojnog osoblja u Nigeru, ali da više ne obučava niti pomaže nigerijske snage.

Sjedinjene Države ovog su mjeseca saopćile da su spremne da nastave saradnju s Nigerom pod uslovom da se njegov vojni režim posveti brzoj tranziciji na civilnu vlast.

Vladari Nigera žele do tri godine za povratak na civilnu vladavinu.

Vojni čelnici u Niameyu početkom ovog mjeseca saopćili su da se dovršavaju dvije sigurnosne i odbrambene misije Evropske unije u zemlji.

Njemački ministar odbrane Boris Pistorius posjetio je Niger ove sedmice kako bi razgovarao o sudbini oko 120 njemačkih vojnika koji se nalaze u toj zemlji.

Mali, Burkina Faso i Niger u septembru su se udružili u zajednički odbrambeni pakt u borbi protiv džihadista.

Povlačenje Francuske iz Malija prošle godine ostavilo je gorak okus, nakon što je baze koje je nekada imala u Menaki, Gosiju i Timbuktuu brzo preuzela ruska paravojna grupa Wagner.

federalna.ba/Fena

Niger Francuska