Federalna televizija slavi Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Specijalnim programom i nizom prigodnih sadržaja, koje emitira tokom cijelog dana, Federalna televizija obilježit će Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine. 

Nakon prvih Vijesti, u specijalni program koji traje do podneva, reporteri Federalne televizije javljat će se uživo sa svih bitnih lokacija, iz brojnih gradova širom Bosne i Hercegovine. Donosimo niz zanimljivih novinarskih priča, razgovarat ćemo sa građanima, ali i gostima u studiju. Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine bit će okosnica svih informativnih programa, a brojne su premijerne emisije i dokumentarni filmovi koje Federalna televizija emitira 1. marta.

Zlatan Izetbegović autor je muzičko-dokumentarnog programa „Muzika ratnog vremena“, koji je u programu u 12:15h. O muzici u Sarajevu tokom četvorogodišnje agresije, mnogi su pisali i istraživali. Povodeći se brojnim dešavanjima u ne tako davnoj i tmurnoj četvorogodišnjoj patnji stanovnika ovog grada, odlučili smo u  formatu od 90 minuta, ukratko prikazati šta se to dešavalo na sarajevskoj muzičkoj sceni u tom periodu. Brojni koncerti, kompozicije, svojom originalnošću obojene nekom neopisivom ljubavi, stvarane tih godina, promocije i drugi događaji samo su jedan dio priče posvećene muzici ovog grada nastaloj u ratnom vihoru 1992. godine.


Federalna televizija premijerno prikazuje i dokumentarni serijal iz tri dijela „Referendum 1992.“ autorice Arijane Saračević Helać. Referendum je održan 29. februara i 1. marta 1992. godine, od 64 posto građana Bosne i Hercegovine koji su se odazvali referendumu o nezavisnosti Bosne i Hercegovine, 99,44 posto glasalo je ZA. Rekonstrukcijom političkih i vojnih događaja u bivšoj Jugoslaviji, podsjećamo na okolnosti  koje su dovele do ovog važnog historijskog događaja za Bosnu i Hercegovinu. U tom kontekstu, zanimljivo je da se ove godine, po prvi put otvaraju arhivi vezani za raspad Jugoslavije i nastanak novih nezavisnih država. O svemu tome, uz autentičan filmski materijal, u seriji govore historičari, stručnjaci za međunarodne odnose, vojni analitičari, sociolozi i sudionici događaja u BiH i regionu. Tri epizode u programu su u ponedjeljak, utorak i srijedu u 18.40 sati.

Bavimo se i sportskim uspjesima u proteklih 30 godina. U 16.00 sati u programu je dokumentarac autora Muhameda Bikića „Sportski ambasadori“. Govorimo o sportistima i sportskim kolektivima, uspjesima reprezentativnih  selekcija od sticanja nezavisnosti, kao i sportskim događajima koji su održani u Bosni i Hercegovini... Priča počinje na Olimpijskim igrama u Barseloni gdje su se prvi put pojavili naši sportisti pod zastavom BiH, zatim prvih medalja na Mediteranskim igrama, preko nastupa reprezentacije BiH u sjedećoj odbojici, koja je osvojila sve što se moglo osvojiti... Za film govore: Zlatan Saračević, Razija Mujanović, Amel Tuka, Lana Pudar, Nedžad Husić, Edin Džeko, Miralem Pjanić, Jusuf Nurkić i mnogi drugi.

Dokumentarni film „Tešanjska priča“  u programu je u 20.10h. Nakon dvadeset i sedam godina distance vrijeme je da se ispriča šta i ko stoji iza opsade koja je po definiciji, jednostavno rečeno, držanje određene teritorije u obruču od strane naoružane vojne sile. Zašto je tešanjski prsten ostao nesalomljiv saznajemo od najeminentnijih ljudi čije su odluke bile stubovi temelja današnje slobode. Uz proslavljene vojne umove tešanjska priča će nam se otvoriti i kroz sjećanja policajaca, vojnika, heroja u bijelom, novinara, inžinjera iz namjenske industrije, civilnog stanovništva i mnogih drugih. Tešanjska priča sa razlogom povlači paralelu između naše nedavne historije i 1697. godine kada je nakon trodnevnog napada na tešanjsku tvrđavu Eugen Savojski svoju poraženu austrijsku vojsku odveo u pravcu Slavonije, iako je prije toga u potpunosti zapalio Sarajevo. Tešanjska priča niti je počela 1992. godine, niti je završila 1995. Ona je vječna kao i Tešanj. 

Pored navedenih programa, Federalna televizija još emitira dokumentarni film „Alija Isaković“ posvećen istaknutom bosanskohercegovačkom i bošnjačkom romansijeru, pripovjedaču, dramskom piscu, leksikografu i utemeljitelju moderne bosanske jezičke culture; dokumentarni film iz dva dijela “Zaim, čovjek s osmijehom” posvećen legendarnom komandantu Prve drinske udarne brigade i 14. divizije Armije RBiH, ali i svim braniteljima Goražda; te koncert benda “Dubioza kolektiv” iz Skenderije.

Dan nezavisnosti BiH Federalna televizija
Ramo Isak Dan nezavisnosti BiH
0 03.03.2024 14:15
Dan nulte diskriminacije Sarajevo Dan nezavisnosti BiH
0 02.03.2024 19:44
Dan nezavisnosti BiH Džebari Živinice
0 02.03.2024 18:45
Grebak put života Grebak – put života Grebak Dan nezavisnosti BiH Dan nezavisnosti Dan neovisnosti BiH Dan neovisnosti
0 02.03.2024 14:08
HDZ BIH HDZ Dan nezavisnosti BiH Dan nezavisnosti Dan neovisnosti BiH Dan neovisnosti
0 02.03.2024 10:02
Fadila Porčić Dan nezavisnosti BiH Dan neovisnosti BiH Dan nezavisnosti Dan neovisnosti Zlatni ljiljan
0 01.03.2024 23:45