Prilog Lejle Memić

Doktorica bez licence, a oprema bez verifikacije

Inspektori zdravstvene inspekcije Uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo od jutros su na terenu i već su pronašli nekoliko propusta.

Priča o dvogodišnjoj djevojčici Dženi iz Kaknja dospjela je u javnost nakon prijave roditelja. Naime, prije godinu dana u Kantonalnoj bolnici u Zenici ugrađen joj je implantat koji je podizao kapak oka, a koji tijelo nije prihvatilo, pa je doktorica Nina Jovanović predložila da se on izvadi. Doktorice Jasmina Halimić i Nina Jovanović operirale su djevojčicu koja je sada u komi, a anesteziolog je bio doktor Suad Rožajac.

Doktorica Jovanović nije član Ljekarske komore Kantona Sarajevo i nema licencu Komore, dok dr. Jasmina Halimić posjeduje važeću licencu i članica je Ljekarske komore Kantona Sarajevo.

Prvi podaci pokazuju i da aparati ordinacije gdje je operirana djevojčica nisu zakonski verificirani. Iz Verlaba, jedine laboratorije koja je ovlaštena za verifikaciju aparata za mjerenje, kažu da ti uređaji nisu na njihovom spisku.

Direktor ove laboratorije Almir Badnjević je u svom odgovoru na upit ministra zdravstva Haris Vranića rekao da to što ti aparati nisu na njihovom spisku "implicira da ova privatna ordinacija nije nikada izvršila zakonsku verifikaciju u skladu sa zakonskim propisima od  Verlab d.o.o. Sarajevo, od stupanja na snagu državnih Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima za respiratore i anesteziološke mašine".

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić poručio je da kreće potpuna kontrola svih privatnih zdravstvenih ustanova u skladu s njihovim rješenjima o djelokrugu rada. On je najavio da će provjeravati i eventualni rad na crno i izdavanje fiskalnih računa. Slučaj dvogodišnje djevojčice pokrenuo je lavinu pitanja, ali i propusta koji godinama muče zdravstveni sistem.