Prilog: Amra Ličina

Deklaracija civilnog društva: bh. vlasti treba  da ozbiljno pristupe EU putu

Zbog daljeg političkog i ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine, ključno je otvoriti pregovore sa Evropskom unijom, jedan je od zaključaka predstavnika organizacija civilnog društva u našoj zemlji. Sa skupa iz Sarajeva izrazili su zabrinutost zbog situacije u Bosni i Hercegovini, te pozvali Parlament i Vijeće ministara da ubrzaju ispunjavanje uslova koje Brisel očekuje od Bosne i Hercegovine.

 

Izražen je zajednički stav da je otvaranje pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji ključno za daljnji politički, ekonomski i društveni razvoj naše zemlje. Svjesni hitnosti situacije, pridružili su se apelu na Vijeće ministara i Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine da ubrzaju ispunjavanje kriterija i demonstriraju posvećenost evropskim reformama, kao i apelu na Evropsko vijeće da donese pozitivnu odluku o otvaranju pregovora. Direktorica Centra za promociju civilnog društva Aida Daguda:

„Rok koji je Evropska unija dala Bosni i Hercegovini krajem ovog mjeseca veoma je značajan za našu zemlju. Smatramo da je malo vjerovatno da će se ovakva situacija koja je povoljna za našu zemlju u smislu otvaranja pregovora, ponoviti uskoro, naročito imajući u vidu činjenicu da idu evropski izbori. Sada je situacija koja je povoljna i koju smo godinama priželjkivali... Situacija u kojoj Evropska unija želi da Bosna i Hercegovina krene u pridruživanje EU, čak više nego što se nekada čini da mi u BiH želimo.“

Daguda je dodala da broj od 113 organizacija iz raznih domena i raznih dijelova Bosne i Hercegovine koje su se pridružile Deklaraciji i koje će vjerovatno još rasti dokazuje da postoji slaganje oko pristupanja naše zemlje EU:

„Sa stanovišta organizacija civilnog društva mi nismo zadovoljni time što se uvijek po hitnom postupku donose brojni zakoni koji su značajni za život nas građana u BiH i bilo bi bolje, i mi smo uvijek zainteresovani za kvalitet zakonskih rješenja, a ne nužno da se usvajaju jer to Evropa od nas traži.“

 

Profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Nerzuk Ćurak je podsjetio da je EU zasnovana na vrijednostima liberalne demokratije i da je civilno društvo jedan od najvažnijih instrumenata liberalne demokratije kao oblik demokratske participacije koji se dodaje na ono što rade političke institucije:

„Ako se slučajno ovo proljeće ne završi na način koji svi želimo, to će biti vrlo sumorna poruka Bosni i Hercegovini. Ono što je pozitivna stvar je da su najvažnije ključne političke stranke u ovoj zemlji, i pozicija i opozicija donijele stratešku odluku da BiH treba da uđe u EU. I sada više nema uzmaka.“

 

O značaju mogućeg otvaranja pregovora o članstvu BiH u EU za mlade, govorio je Samir Mahmić  iz Instituta za razvoj mladih "Kult“, kazavši da je važno da pokušamo dovesti  EU u BiH te na taj način promijenimo percepciju mladih o vlastitoj budućnosti:

„Otvaranje BiH ka EU, promjena možda i taj ulazak u pristupne pregovore mladima može biti nova motivacija za odlazak u Bosnu i Hercegovinu, neka nova želja za životom u našoj državi i njenoj gradnji.“

 

Deklaracija civilnog društva o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU je dokument kojim su organizacije civilnog društva naše zemlje pozvale najprije vlasti BiH da ozbiljno pristupe ispunjavanju uslova kako bi ponuđena prilika za otvaranje pregovora bila iskorištena na najbolji mogući način, a potom i Evropsko vijeće da prepozna pozitivnu ulogu ovih organizacija u društvu i da otvori pregovore o članstvu ovog marta. 

Federalni radio civilno društvo
Vijesti u 12 Federalni radio
0 19.05.2024 13:56
sport Federalni radio
0 18.05.2024 23:41
Vijesti u 22 Federalni radio
0 18.05.2024 22:14
Vijesti u 17 Federalni radio
0 18.05.2024 18:23
sport Federalni radio
0 18.05.2024 17:21
sport Federalni radio
0 16.05.2024 23:10