Prilog Amre Ličina

Dan migranata – BiH više nije na migrantskoj ruti

Vlasti Bosne i Hercegovine već pet godine pokušavaju da se izbore s migrantskom krizom. Bosna i Hercegovina je uglavnom zemlja tranzita, ali i zemlja destinacije za migrante koji dolaze iz zemalja regije, Turske i Kine. Kako kažu nadležni za ovu oblast, već određeno vrijeme zbog promjene rute smanjen je priliv migranata u našu zemlju. Ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić:

„Posljednjih nekoliko mjeseci imamo broj migranata koji je na nivou kraja 2017 godine. Dakle od početka masovnih migracija u Bosni i Hercegovini“.

Mirsad Buzar, Služba za poslove sa strancima BiH:

„Evidentno je da imamo pojačane aktivno migrantskih kretanja na srugim rutama prema zemljama Evropske unije“.

Mustafa Ružnić, premijer Unsko-sanskog kantona, navodi da ruta preko BiH više nije glavni pravac.

"Aktivnosti Civilne zaštite, policije, operativne grupe, Gradske uprave i svih ostalih dale su rezultate. Migranti su pomjerili rutu. Linija koja je bila istočna granica Bosne i Hercegovine pomjerila se prema Mađarskoj i to je ono što se sada dešava, da imaju udar s gornje strane, da imaju problem Poljske", pojasnio je kantonalni premijer.

Povodom 18. decembra, Međunarodnog dana migranata, predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH Lazar Prodanović uputio je saopćenje u kojem kaže da je višegodišnja migrantska kriza, s kojom je Bosna i Hercegovina bila suočena, u ovoj godini stavljena pod kontrolu, zajedničkim radom domaćih i evropskih institucija, te značajnim doprinosom međunarodnih i domaćih nevladinih organizacija koje se bave ovim pitanjem.

U svijetu, Sjedinjene Američke Države se suočavaju s najvećim porastom migranata na svojoj jugozapadnoj granici u posljednjih 20 godina. Bajdenova administracija pokušava da se izbori s ogromnim prilivom djece koja sama pokušavaju preći američko-meksičku granicu. Španija je rasporedila trupe u Seutu koje patroliraju granicom s Marokom nakon što je oko 8.000 migranata, od kojih su mnogi iz podsaharske Afrike, uključujući 1.500 maloljetnika, ušlo u tu enklavu. Hiljade Bjelorusa prebjeglo je u Poljsku, ali je njihova budućnost neizvjesna. Više od 4.100 migranata sa Bliskog Istoka i iz južne Azije ušlo je u Litvaniju. Evropska unija je optužila Aleksandra Lukašenka da ih je poslao u Uniju zbog sankcija koje je Evropska unija uvela Minsku. Grčka je postavila ogradu od 40 kilometara na granici s Turskom. Cilj je spriječiti tražioce azila da dođu do Evrope, nakon što su talibani preuzeli Afganistan. Francuska i Britanija rasporedile su više policajaca i uložile u tehnologiju otkrivanja ljudi. Žele spriječiti migrante koji, rizikujući u gumenim čamcima, prelaze Lamanš. Samo u jednom danu, 27 migranata je poginulo, kada je njihov gumenjak ispuhao.  Evropski odbor za sprečavanje mučenja, nečovječnog i ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja Vijeća Evrope, prozvao je Hrvatsku jer je njena policija zlostavljala migranate kao i zbog poteškoća i opstrukcija u saradnji u vezi s postupanjem prema migrantima.

Prema Međunarodnoj organizaciji za migracije, u prošloj godini bilo je više od 280 miliona ljudi sa statusom međunarodnog migranta, a to je 3,6 posto svjetske populacije. U migrantskom životu, između 2018. i 2020. godine, godišnje se rađalo od 290.000 do 340.000 djece.

Formula 1 Max Verstappen
0 19.05.2024 17:19
ABA Liga Partizan Crvena zvezda
0 19.05.2024 16:04
Iran Ebrahim Raisi helikopter
0 19.05.2024 15:33
Nova Kaledonija Francuska
0 19.05.2024 15:12
Robert Fico Slovačka
0 19.05.2024 13:49