Daisy von Pless: Engleska princeza za koju nikada niste čuli

Daisy von Pless: Engleska princeza za koju nikada niste čuli

Živjela je u jednom od najljepših dvoraca u Evropi, pokrenula vizionarske društvene reforme i čak pokušala zaustaviti Veliki rat. Pa, zašto je zaboravljena?

Książ je možda najbolji zamak za koji nikada niste čuli. Postavljena na vrhu stijene, tvrđava se uzdiže nad okolnom šumom na jugozapadu Poljske poput galije bačene na smaragdnozelenom oceanu. Šleski vojvoda Bolko I. Strogi sagradio ga je u 13. vijeku, ali svaki naredni vlasnik ostavio je trag, uljepšavajući ga bogatom stilskom Rubikovom kockom: gotički, barokni i rokoko procvat ustupa mjesto kamenim tornjevima, dok zidovi boje lososa podržavaju patinom obložene kupole visoko iznad klisure rijeke Pełcznice.

Ipak, uprkos svojoj lokaciji u srcu srednje Evrope, ovaj "nemoguće fotogeničan" zamak postao je neumitno povezan sa engleskom aristokratinjom po imenu Mary Theresa Olivia Cornwallis-West (poznatija kao Daisy von Pless). Viktorijanski trač magazini hvalili su je kao jednu od najljepših žena Evrope koja je transformisala region svojim vizionarskim društvenim reformama, pa čak i pokušala da zaustavi Prvi svjetski rat. Sada, 80 godina nakon njene smrti, budi se sjećanje na ovu nekada zaboravljenu princezu. ”Komunisti su izbrisali sjećanje na nju", objasnio je Matt Mykytyszyn, osnivač Fondacije Daisy von Pless koja ima za cilj promoviranje njenog naslijeđa. "Međutim, kroz kombinaciju faktora, mislim da je možemo nazvati 'šleskom princezom Dianom'."

Daisy je rođena 1873. godine u dvorcu Ruthin u Sjevernom Walesu. Poticala je iz ugledne porodice i zapela je za oko princa od Plessa, Hansa Heinricha XV iz dinastije Hohberg. Par se vjenčao i nastanio se u dva zamka porodice Hochberg – uključujući Książ (tada se zvao Fürstenstein, jer je ovaj dio Poljske pripadao Njemačkoj prije Drugog svjetskog rata).

Princeza je imala samo 18 godina kada je ušla u svijet strogog uređenja i germanske formalnosti. Bilo je to vrijeme kada je evropsko plemstvo bilo kao što su slavne ličnosti danas, a Daisyne mladalačke ludorije privukle su mnogo pažnje, potresajući visoko društvo, dok se istovremeno sve više sviđala javnosti.

"Ona je bila život i duša zabave", rekla je Barbara Borkowy, autorica Daisyne biografije Sestre: princeza Daisy od Plessa i Shelagh, vojvotkinja od Winchestera. "Bila je vrlo pristupačna, čak i flertujuća, i svi su je obožavali." Razigrana po prirodi i "Britanka u svom smislu za humor", prema Borkowyjevoj, postoji mnogo priča o tučnjavi jastucima u hodnicima zamka Fürstenstein, kao i o podvalama poput ulaska na banket obučena samo u haljinu sačinjenu od vreće.

”Naslovi poput Vanity Faira bili su puni priča o Daisy, o odjeći koju je nosila i zabavama koje je organizirala", kaže Mykytyszyn. "Kada bi napustila dvorac, novinari bi je pratili." Godine 1901, kada je njen juri automobil doživio nesreću, nesreća je dospjela na naslovnice novina čak i u Australiji.

Ali osim nestašluka, postojala je i druga strana Daisy. Iako nikada nije bila formalno obrazovana, pokazivala je izuzetnu predosjećajnost. Kako se Prvi svjetski rat bližio, pokušala je pomiriti vođe evropskih supersila u pokušaju da zaustavi nadolazeću katastrofu.

"Možda je to bilo malo naivno", kaže Mykytyszyn, "ali je mislila da bi se rat mogao izbjeći ako bi se svi mogli sastati u Fürstensteinu." Dok je Evropa jurila ka sukobu, Daisy je bila glas razuma usred ludila. "Vidjela je kako se odnosi pogoršavaju i dala je sve od sebe da dogovori sastanak između Kaisera Wilhelma II i kralja Georgea V", rekao je Borkowy. "Iako je na kraju bila uzaludna, njena upornost je bila herojska."

Prvi svjetski rat se pokazao prekretnicom za Daisy. U Njemačkoj su mnogi sumnjali da je britanski špijun. Britanci su, u međuvremenu, bili kritični prema njenom radu za Crveni krst koji je liječio njemačke vojnike. Popularnu ljupku princezu, mnogi su njeni prijatelji počeli izbjegavati. ”Ovo ju je duboko uznemirilo", rekao je Borkowy. "U jednom od svojih pisama govorila je o tome kako je razmišljala da se utopi u jezeru blizu Fürstensteina."

Rat je bio i prekretnica u njenom braku, a ona i Heinrich su se na kraju razveli 1922. Ovisno o alimentaciji, ostala je u Fürstensteinu i nastavila humanitarni rad po kojem je već bila poznata.

"Hans Heinrich je bio 12 godina stariji od nje", rekao je Mykytyszyn. "Nikada nije savladala njemački, njen život ovdje u Fürstensteinu bio je usamljen i utjehu je našla u dobrotvornim akcijama." Uvela je besplatne stanice za pasterizirano mlijeko za djecu i osnovala školu za mentalno oboljelu odojčad. "Takve inicijative su se već dešavale u Velikoj Britaniji", rekao je Borkowy, "ali u Donjoj Šleziji su bile potpuno nezapamćene." Daisy je također osnovala zadrugu za čipkarice, osiguravajući da profit ostane u njihovim rukama, i angažovala britanskog bakteriologa Roberta Greena da identifikuje zagađivače koji teku rijekom Pełcznica. „Ovaj ekološki napor bio je ispred svog vremena“, rekao je Mykytyszyn. "Potrajale su godine, ali zbog nje su tifus i kolera iskorijenjeni iz grada."

Ovaj osjećaj uslužnosti je definirao. Na Božić su stotine mještana bile pozvane u Fürstenstein gdje bi ona djeci poklanjala igračke. Takođe je uživala u tajnim božićnim zabavama u engleskom stilu sa svojom pratnjom odanih britanskih sluga, služeći ih pitama od mljevenog mesa i božićnim pudingom.

Danas nikada niste predaleko od Daisy kada posjetite treći po veličini dvorac u Poljskoj – poznat kao "biser Šlezije". To je prikladan naziv, s obzirom da je Daisy bila poznata po posjedovanju najduže biserne ogrlice na svijetu. Nestanak lanca od 6 metara, koji joj je poklonio Heinrich tokom njihovog medenog mjeseca, ostaje jedna od trajnih misterija zamka. Takođe igra centralnu ulogu u turama „obilaska duhova“ koji su postali omiljeni kod posjetilaca. U režiji vodiča s ogrtačem i fenjerima, ova noćna lutanja govore o demonskom patuljku kojeg je jednom ugledala sama Daisy. Međutim, dvorac je jednako upečatljiv i tokom dana, a među glavnim atrakcijama je ukrašena dvorana Maksimilijan. Ovdje su Daisy i Heinrich primali gostujuće dostojanstvenike, uključujući Winstona Churchilla.

Churchill je tada bio nadolazeći političar, a Fürstenstein je posjećivao 1905., 1906. i 1912. godine. Iako u srodstvu s njim preko braka njenog brata sa Churchillovom majkom, Daisy je bila daleko od njegovog obožavatelja. "Bila je veoma kritična prema Winstonu", rekao je Mykytyszyn. "Opisala ga je kao glasnog i drskog, ali je sa sigurnošću tvrdila da će jednog dana postati premijer."

Na drugom mjestu, stalna izložba u Książu prikazuje fotografije života u zamku koje je snimio glavni kuhar, Louis Harouin. Zagriženi fotograf, mnoge njegove slike prikazuju Daisy sa porodicom, pa čak i njenog voljenog pripitomljenog vuka. Otvorene za javnost prošle godine u sklopu proslava povodom 150. rođendana Daisy, njene bivše privatne prostorije su vjerno rekreirane i uključuju originalne elemente kao što su njeno lično ogledalo i restaurirani kamin. Po sopstvenom priznanju, Daisy je bila najsretnija dok bi sedila pored tog kamina u engleskom stilu ili zadubljena u mnoštvo svojih knjiga. Bilo je to tu, u njenom salonu, gdje je pisala i svoje dnevnike, od kojih će tri biti objavljena za vrijeme njenog života. "Bila je veličanstveni hroničar svojih godina", rekao je Borkowy. „Gotovo je zagarantovano da će je bilo koje istorijsko djelo koje se odnosi na edvardijansku ili viktorijansku Britaniju citirati ili navesti kao izvor.“

I svijet prirode joj je pričinjavao veliko zadovoljstvo, a terasaste bašte i sjenovite niše u koje bi se povukla sastavni su dio čari za posjetioce. Međutim, Daisy nije umrla u Fürstensteinu. Hochbergovi su nekada bili jedna od najbogatijih porodica u Evropi, ali Heinrichova raskošna potrošnja imala je veliki uticaj na njihovo bogatstvo. U zamjenu za poništenje velikog duga Hochberga, dvorac su kupili nacisti 1943. godine. "Napravljeni su planovi za sjedište Ministarstva vanjskih poslova", rekao je Mykytyszyn. "Predviđeno je da Hitler, Goring i Ribentrop svi imaju stanove ovdje."

Iako je dramatičan kolaps Istočnog fronta značio da Hitler nikada nije posjetio dvorac, neki od planova su usvojeni, a ispod zamka su iskopani tajni tuneli. Njihova svrha nikada nije utvrđena, iako se teoretiziralo da to nisu bila samo skloništa, već i mjesta za proizvodnju Hitlerovog takozvanog "čudesnog oružja" i skladištenje ukradenog blaga.

Godine 1941., Daisy je prognana u obližnji grad Wałbrzych (tada poznat po njemačkom imenu Waldenburg). Do 1943. bila je u invalidskim kolicima i bolovala od multiple skleroze. Dana 23. juna te godine proslavila je svoj 70. rođendan uz čašu šampanjca dok je bend iz kamenjara svirao živahne britanske himne. Umrla je sljedećeg dana. Vila u kojoj je doživjela svoje posljednje dane i dalje stoji, iako kao zapuštena, napuštena ljuska. Smještena unutar javnog parka, čini je predivnim mjestom za šetnju, dok u visini drveće gotovo šapuće, skoro da možete zamisliti Daisy kako gleda sa jednog od sumornih prozora.

Odlučno optimističnija je ukrašena Palm House koja se nalazi između Wałbrzycha i Książa. Ovaj kompleks od 1.900 kvadratnih metara– koji se sastoji od 15 m visokog staklenika, vrta u japanskom stilu, ružičnjaka i povrtnjaka – dom je 250 biljnih vrsta i bio je još jedan ekstravagantan poklon od Heinricha Daisy, koji on je skromno opisao kao ekvivalent davanju svojoj voljenoj jedan "divovski buket cvijeća". Istinski ljubitelji Daisy mogu se uputiti i tri sata jugoistočno od Wałbrzycha kako bi pronašli statuu posvećenu toj princezi u gradu Pszczyna, spomenik koji odaje počast njenoj prolaznoj rezidenciji u drugom zamku Hochberg, Schloss Pless (koji se sada zove Zamek Pszczyna). U međuvremenu, u Britaniji je njen dom iz djetinjstva u dvorcu Ruthin oživljen kao luksuzno spa utočište.

Ipak, upravo u Donjoj Šleziji Daisy se najbolje pamti. Decenijama ne spominjana, njen glas se ponovo čuje. U zamku i gradu koji je transformisala.

federalna.ba/BBC

princeza Daisy von Pless
Norveška princeza zaručenje
0 07.06.2022 12:38
London princeza Haya bint al-Hussein
0 21.12.2021 17:38
Japan princeza udaja
0 01.09.2021 13:37
Belgija vojna vježba princeza princeza Elisabeth
0 09.07.2021 14:28