videoprilog Azre Delmanović-Avdić (Dnevnik 2)

“Ćustendil je često dolazio, tražio Amru i pokušavao stupiti u kontakt s njom”

Već treću subotu zaredom građani Tuzle organizuju mirne proteste tražeći pravdu za ubijenu Amru Kahrimanović. Tako je bilo i ove subote. Nekoliko stotina građana i članovi porodice Amre Kahrimanović prvo su se okupili ispred objekta gdje ju je 7. februara ubio policijski inspektor Elvis Ćustendil, a nakon toga su se uputili ka zgradi MUP-a TK- pozivajući odgovorne na ostavke. Osjećaju se nesigurno, poručuju, a od pravde neće odustati.

Održana protestna šetnja 'Pravda za Amru' u Tuzli

U Tuzli je održana treća protestna šetnja "Pravda za Amru", koja se održava nakon svirepog ubistva Amre Kahrimanović, koje je počinio službenik policije Elvis Ćustendil 7. februara 2024. godine.  - Naši zahtjevi su ostali isti. Ostavke ministra unutrašnjih poslova i direkto...

“Moralna odgovornost”, Ostavke i izvinjenje; “Prestanite nositi oružje na godišnje odmore i bolovanje” bili su samo neki od natpisa na transparentima koje su građani, uz uzvike, držali ispred zgrade MUP-a TK-a. Zahtjevi građana i porodice isti kao i prvog dana. Sankcije za nadležne.

“Ostavka ministra unutrašnjih poslova TK-a, ostavka direktora policije i svih u policiji odgovornih ljudi u hijerarhiji ispod direktora. I ništa više i ništa manje”, poručio je Nedžad Kahrimanović, brat ubijene.

Prisutnima se danas, prvi put, obratila i uposlenica objekta kojeg je Amra Kahrimanović bila suvlasnica, a koja je bila svjedokinja događaja. U svom potresnom obraćanju ispričala je cijelu hronologiju komunikacije sa Elvisom Ćustendilom, koja je trajala nekoliko mjeseci. Ćustendil je često dolazio, priča, tražio je Amru i pokušavao stupiti u kontakt s njom. Kahrimanović je to izbjegavala.

“Ja i moja Amra smo se dogovorile - on kad dolazi, a kada ona nije tu, da na drugoj strani, prekoputa mjesta gdje je on sjedio, gdje ima videonadzor, ja ću jednu zelenu svijeću stavljati nasred stola dajući njoj znak da je on tu”.

Tako je Kahrimanović izbjegavala susrete sve do 7. februara, kada je, prisjeća se njena uposlenica, Ćustendil imao nesporazum sa drugim gostom objekta I kojem je pozvao policiju. Čuvar je nakon toga pozvao Amru Kahrimanović, a njen zahtjev da se objekat zatvori jer je kraj radnog vremena te da gosti izađu - bio je okidač za Ćustendila.

“Vrištala sam kada je počeo da trči za njom. Ja ne znam  odakle je on izvadio pištolj, potrčao za njom i opalio hitac u leđa”.

Tako je Kahrimanović postala žrtva sistema jer sistem ne bi trebao dozvoliti da oni koji su zaduženi za sigurnost građana - građane ubijaju. Prisutni su, zbog toga, još jednom istakli svoje nepovjerenje u nadležne organe. Ćustendil je na godišnjem odmoru nosio službeni pištolj, što je protivno pravilniku MUP-a, a niko ga za to nije opomenuo. To su propusti koji zahtijevaju odgovornost, kazali su okupljeni. 

Iz MUP-a TK-a su u medijskim istupima ranije kazali da Ćustendila za njegovo ponašanje i višemjesečno uznemiravanje niko nije prijavio te da je to jedan od problema koji dovode do tragičnih posljedica. No, svjedoci smo da ni prijave nisu dovoljne da zaustave smrtonosni tok događaja, kao što su tragični primjeri Nizame Hećimović i drugih žrtava femicida. Čekajući istinske promjene i pomake, brojimo žrtve. I pitanje je do kada?

federalna.ba

Elvis Ćustendil Amra Kahrimanović
Tužilaštvo TK Elvis Ćustendil Amra Kahrimanović Selma Baluković Tuzla
0 04.03.2024 18:29
Amra Kahrimanović Federalni radio
0 24.02.2024 19:58
Amra Kahrimanović Tuzla
0 24.02.2024 12:43
Amra Kahrimanović
0 17.02.2024 12:30